W Ursusie powstanie nowe przedszkole. Będzie zlokalizowane w rejonie budowanego osiedla na Szamotach w Ursusie, przy ul. Silnikowej, róg ul. T. Hennela. Na tej samej działce trwa budowa szkoły. Docelowo powstanie w tym miejscu kompleks oświatowo-sportowy z filią biblioteki publicznej. Dziś dzielnica podpisała umowę na budowę przedszkola. Placówka ma być gotowa w pierwszym kwartale 2024 roku.

„Będzie to pierwsze przedszkole na terenach pofabrycznych Ursusa. Znajdzie w nim miejsce 150 dzieci. Razem ze szkołą i zewnętrznym terenem sportowym będzie to największa inwestycja oświatowa w historii Ursusa. W 2024 roku planujemy oddać do użytku przedszkole, a rok później szkołę.” – burmistrz Bogdan Olesiński.

Umowa podpisana

Władze dzielnicy podpisały dziś umowę na budowę placówki z wyłonionym w przetargu wykonawcą, firmą Unihouse SA. W podpisaniu umowy brali udział członkowie zarządu dzielnicy – burmistrz Bogdan Olesiński z zastępcami Wiesławem Krzemieniem i Kazimierzem Sternikem oraz przedstawiciele wykonawcy – prezes zarządu Marcin Gołębiewski oraz członek zarządu Jacek Grzybowski. Prace budowlane  rozpoczną się z początkiem 2023 roku, a ich zakończenie ma nastąpić w pierwszym kwartale 2024 rokuKoszt inwestycji to 14,9 mln zł.

Nowoczesna konstrukcja

Budynek przedszkola został zaprojektowany w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, która charakteryzuje się dobrą izolacyjnością akustyczną i cieplną.  Jest to nowoczesna technologia, wykorzystująca zalety naturalnych materiałów – drewna, gipsu i wełny mineralnej. Przedszkole zostanie wyposażone w odnawialne źródło energii – panele fotowoltaiczne, które będą produkować prąd na potrzeby placówki, co znacznie ograniczy pobór energii ze źródeł zewnętrznych. Odpowiednia konstrukcja, ocieplenie ścian zewnętrznych i umiejscowienie okien od strony południowej zapewni niskoemisyjność budynku. Przedszkole będzie miało własną kuchnię z zapleczem.

Teren zewnętrzny

Teren po stronie południowo-zachodniej budynku przeznaczony zostanie na przestrzeń rekreacyjną dla dzieci. Powstaną w tym miejscu trzy niezależne  place zabaw dla różnych grup wiekowych. Ponadto, na terenie zewnętrznym obiektu zostaną utworzone ogrody deszczowe, do których będzie odprowadzana deszczówka z dachu budynku.

 

Fot. A. Wall

Projekt architektoniczny: Ekoinbud Sp. z o.o.