Warsztaty rzemiosł tradycyjnych, kuchnia łużycka, flisacka binduga. Wioślana Masa Krytyczna. Wiślana parada i koncert chóralny. W sobotę, 3 września, po raz czternasty odbędą się obchody Święta Wisły.

Wisła jest sercem stolicy. Od lat mieszkańcy i turyści korzystają z rejsów wodnych, różnorodnych form rekreacji na rzece i nad rzeką, a także unikatowych na skalę Europy terenów Natura 2000. Zarówno bulwary, jak i plaże miejskie tętnią życiem i cieszą się coraz większą popularnością. Święto Wisły na stałe zagościło już we wrześniowym kalendarzu warszawskich wydarzeń. W tym roku, poza tradycyjną paradą łodzi, mieszkańcy będą mogli odbyć podróż w czasie – do dawnego nadwiślańskiego Urzecza. Zapraszam wszystkich warszawiaków i gości do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia – mówi dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy Magdalena Młochowska.

Święto Wisły i pożegnanie lata

Ostatnie cztery miesiące nad Wisłą to niezliczona liczba większych i mniejszych inicjatyw, rejsów, wydarzeń kulturalnych i warsztatów. Z oferty Dzielnicy Wisła skorzystały tysiące warszawianek i warszawiaków, ale również gości licznie odwiedzających stolicę.

Sezon letni otwieraliśmy podczas Dnia Różnorodności Kulturowej przy mało sprzyjającej pogodzie, co dla uczestników nie było jednak żadną przeszkodą. Tymczasem w pierwszą sobotę września pożegnamy sezon letni świętem wszystkich wodniaków i miłośników rzeki. Naszym świętem. W tym roku będzie to już 14. edycja Święta Wisły, w ramach którego zapraszamy m.in. na pływanie tradycyjnymi łodziami i paradę wiślanych jednostek, której start zaplanowany jest na godz. 18 z plaży Rusałka. Podczas wydarzenia, jak zawsze nie zabraknie elementów wiślanego dziedzictwa, okraszonych szczyptą doznań kulturalnych. Wszystko w zgodzie z przyświecającą nam ideą – Wisła dla wszystkich – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły.

Drewniane łodzie odpływać będą z plaży Rusałka, Płyty Desantu i Dworca Wodnego w pobliżu pomnika Syrenki w godz. 12:00-16:00. Jeśli tylko poziom Wisły pozwoli, w wieczornej paradzie mieszkańcy obejrzą też m.in. Chude Wojtki MPWiK, których na co dzień w szyku paradnym zobaczyć zdecydowanie nie można. Po zakończeniu parady warto wybrać się do Pawilonu Edukacyjnego Kamień na wyjątkowy koncert w wykonaniu Chóru Centrum Myśli Jana Pawła II. W ramach Święta Wisły o godz. 10:30 z plaży Saskiej w kierunku Młocin wystartuje również Wioślana Masa Krytyczna – spływ kajakowy organizowany przez Federację Przystań Warszawa w ramach dotacji m.st. Warszawy. Zapisy na wodne atrakcje na stronie wydarzenia(otwiera się w nowej karcie).

We wszystkie weekendy do końca września na nadwiślańskie plaże, bulwar gen. Pattona oraz do Pawilonu Edukacyjnego Kamień zaprasza jeszcze Warszawski Plażowy, który dba o komfort wypoczynku. Można u niego wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy, a także zasięgnąć informacji o ofercie Dzielnicy Wisła. Plażowi i plażowe zachęcają również do dbania o czystość nad Wisłą, organizując wspólne akcje sprzątania – najbliższa już w sobotę 17.09, w międzynarodowym Dniu Sprzątania Świata / World Cleanup Day. Start w samo południe na plaży Poniatówka. Ochotnicy otrzymają niezbędne materiały, a w ramach podziękowania pierwsze 50 osób dostanie plakaty z tegorocznymi grafikami Oli Jasionowskiej.

Działania w terenie przez cały sezon wzmacnia kampania edukacyjna. W tym roku koncentruje się na historii i tradycjach nadwiślańskiego Urzecza, tworząc jedyny w swoim rodzaju remix starego z nowym – re/Wisłę. Rzeka jest wspólnym dobrem i wspólnie należy o nią dbać – na co dzień, nie tylko od święta.

W piątek, 23 września warto zawitać na wspólne pożegnanie lata z Dzielnicą Wisła. Z okazji równonocy jesiennej rozpalone zostanie wielkie ognisko na plaży Saskiej, przy którym będzie można zapleść dożynkowe wianki i udać się na magiczny koncert nad rzeką przy blasku księżyca.

Serce miasta

Od początku maja i jeszcze do końca października zapraszamy na rejsy Stołecznej Żeglugi Pasażerskiej na pokładach ponad 40 jednostek – tradycyjnych, drewnianych batów, szkut, pychówek, ale także bardziej współczesnych jednostek, jak katamarany czy motołódki. Rejsy są bezpłatne i realizowane jako jeden ze zwycięskich projektów w ramach budżetu obywatelskiego. Przez cztery ostatnie miesiące skorzystało z nich ponad 2000 osób. Rejsy odbywają się przez 7 dni w tygodniu i o różnych porach dnia, więc na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Rezerwacji można dokonać poprzez stronę rejsy.waw.pl – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. warszawskiej Wisły.

Brzegi Wisły łączą trzy bezpłatne przeprawy promowe działające w ramach wodnych Warszawskich Linii Turystycznych:

  • „SŁONKA”: Cypel Czerniakowski (pomost pływający) – Saska Kępa (plaża)
  • „PLISZKA”: Most Poniatowskiego (nabrzeże) – Stadion Narodowy (plaża)
  • „WILGA”: Podzamcze Fontanny (pomost pływający) – ZOO (plaża)

W wakacje, od 1 lipca do 31 sierpnia, przeprawy działały codziennie. We wrześniu – do 25.09 – będą kursować w dni wolne co 20 minut od ok. godz. 9.30 do ok. godz. 20.00.

W 2022 r. do tej pory z promów skorzystało 97 442 osób (w całym sezonie 2021 było to 107 518, w rekordowym 2018 – 150 546). Najpopularniejsza przeprawa to Wilga – 41 362 osoby, potem Pliszka – 34 759 osób i Słonka – 21 321.

Z uwagi na niski stan wody w okresie od 1 maja do 29 sierpnia promy okresowo nie pływały:

  • Słonka – 25 dni z 81. Odwołano 494 kursy z 1774 planowanych,
  • Pliszka – 25 dni z 81. Odwołano 494 kursy z 1774 planowanych,
  • Wilga – 30 dni z 81. Odwołano 564 kursy z 1774 planowanych.

Można też wyruszyć w rejs statkiem do Serocka. Podróż rozpoczyna się z przystani przy warszawskim Żeraniu. Dalej statek płynie Kanałem Żerańskim, a z jego pokładu można podziwiać piękno przyrody. Trasa rejsu prowadzi fragmentem wodnego szlaku Batorego, a samo Jezioro Zegrzyńskie to prawdziwy raj dla wędkarzy oraz amatorów sportów wodnych. W drodze do Serocka statek dodatkowo podpływa pod ruiny starego mostu z 1897 roku, który został wysadzony przez wycofujące się wojska rosyjskie w 1915 roku. W Serocku wycieczkowicze mają około dwugodzinną przerwę na spacer czy odpoczynek na plaży.

Do tej pory w rejsach wzięło udział 3419 osób (w całym sezonie 2021 było to 2391 osób, w rekordowym 2018 – 6800).

Edukacja ekologiczna

Dzielnica Wisła to przede wszystkim cenny obszar Natura 2000 i niezwykłe miejsce o unikatowej w skali Europy różnorodności biologicznej, lasach łęgowych – to wciąż nieco dzika przestrzeń w środku wielkiego miasta. Wystarczy wybrać się na spacer o świcie, rejs z nurtem Wisły czy skorzystać z bogatej oferty wykładów i warsztatów, by samemu przekonać się, jak wyjątkowe jest to miejsce. W odkrywaniu tych niezwykłości pomagają organizacje pozarządowe, które w ramach zadań dotacyjnych realizują różne działania dla warszawiaków – zarówno dla tych, którzy Wisłę całkiem dobrze już znają, ale wciąż im mało, jak i dla tych, którzy dopiero ją odkrywają. Część tych działań prowadzona jest lub ma swój start w Pawilonie Edukacyjnym Kamień, nieformalnym „ratuszu” Dzielnicy Wisła i centrum edukacji ekologicznej m.st. Warszawy. Przez całe wakacje odbywały się tam warsztaty przyrodnicze, koncerty, przedstawienia teatralne, wystawy. Warto jednak sprawdzać ofertę Kamienia przez cały rok – za pośrednictwem mediów(otwiera się w nowej karcie) społecznościowych oraz strony internetowej(otwiera się w nowej karcie).

Święto Wisły 2022 program