Aleja w parku Tadeusza Mazowieckiego otrzymała imię prof. Jerzego Regulskiego, ekonomisty i kawalera Orderu Orła Białego, nazywanego ojcem polskiej samorządności. Aleja otrzymała imię profesora Regulskiego na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy z 18 listopada 2021 r.
– W parku premiera Tadeusza Mazowieckiego mamy już aleję prof. Krzysztofa Skubiszewskiego, a dzisiaj otwieramy aleję prof. Jerzego Regulskiego. Jestem głęboko przekonany, że reforma samorządowa to jedna z najważniejszych reform, która świadczy o sile naszej demokracji. Bardzo często są nam zadawane pytania, o to jak w Polsce udało się przez te 30 lat tyle zrobić i mimo tego trudnego czasu, dalej się nie poddajemy. Jedną z odpowiedzi na pewno jest siła samorządu, oddanie władzy jak najbliżej obywateli, a bez profesora Jerzego Regulskiego po prostu by tego nie było – mówił podczas uroczystości Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
W piątkowej uroczystości udział wzięli: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Kidawa-Błońska, zastępca prezydenta Warszawy Tomasz Bratek, przewodnicząca Komisji ds. Nazewnictwa Miejskiego Rady m.st. Warszawy Anna Nehrebecka-Byczewska, Adam Kowalewski z Rady Fundatorów Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. J. Regulskiego, przedstawiciele władz samorządowych i państwowych oraz członkowie rodziny i przyjaciele.
– Z Jerzym Regulskim i jego żoną poznaliśmy się towarzysko w latach 70, kiedy uczyłam się jazdy konnej do roli Anki w „Ziemi obiecanej”, czyli czasach, gdy on nie wiedział, że zostanie kiedyś ojcem samorządu terytorialnego, a tym bardziej ja nie wiedziałam, że zostanę radną samorządu warszawskiego. Jerzy był bardzo towarzyski, zawsze świetnie ubrany i z wielkim poczuciem humoru, znający języki, można by powiedzieć „światowiec na luzie”. Z drugiej strony niesłychanie pracowity, a sam siebie określał jako racjonalnego pragmatyka – wspominała Anna Nehrebecka-Byczewska, radna m.st. Warszawy.
Jerzy Regulski żył w latach 1924-2015. Był ekonomistą, współtwórcą reformy samorządowej i brał udział w obradach Okrągłego Stołu. W latach 1989–1991 był senatorem i przewodniczącym senackiej Komisji Samorządu Terytorialnego, a następnie pełnomocnikiem rządu ds. reformy samorządu terytorialnego.