119 pracowników placówek oświatowych otrzymało dziś Nagrodę Prezydenta m.st. Warszawy. Wyróżnienia z okazji Dnia Edukacji Narodowej przyznano podczas uroczystej gali na Zamku Królewskim.

Nagrodzeni to dyrektorzy i nauczyciele z warszawskich szkół i placówek oświatowych. Laureatów wyłoniono spośród ponad 30 tys. pedagogów.

Nasze dzieci zasługują na wszystko co najlepsze, dlatego cieszę się, że w warszawskich szkołach otacza je tak wielu wspaniałych nauczycieli i pracowników oświaty. Z największym uznaniem obserwuję ogrom wysiłku i poświęcenia, czas jaki poświęcacie oraz wiedzę, którą przekazujecie dzieciom i młodzieży. Wiem, że to nie jest łatwe – powiedział podczas uroczystości Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy. – Dziękuję za Waszą pracę, nieustanne zaangażowanie i pasję, z jaką realizujecie misję edukacyjną – dodał.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim Rafał Trzaskowski złożył życzenia polskim oraz ukraińskim pedagogom, którzy swój Dzień Nauczyciela obchodzili 2 października. Wielu z nich dołączyło w tym roku do warszawskiej kadry pedagogicznej – jako nauczyciele, psycholodzy czy asystenci kulturowi.

Słowa uznania dla pracowników stołecznej oświaty skierowała również Renata Kaznowska, wiceprezydent m.st. Warszawy odpowiedzialna m.in. za edukację.

Dobre warunki pracy, godne płace, ale też to, co zdaje się być w tych trudnych czasach nie mniej ważne, a może i ważniejsze – prestiż, godność i uznanie dla zawodu nauczyciela. Wiele placówek oświatowych w Polsce i w Warszawie mierzy się z brakiem nauczycieli. Dlatego tym większe uznanie należy się tym, którzy mimo trudnej sytuacji w edukacji, nadal chcą kształcić dzieci i młodzież – powiedziała Renata Kaznowska. – W tym trudnym czasie życzę wszystkim Państwu wytrwałości, cierpliwości i optymizmu – dodała.

Warszawa na rzecz nauczycieli i edukacji

Stolica stara się stale wspierać oświatę i kadrę pedagogiczną. Wydatki bieżące na edukację to od lat największa pozycja w budżecie m.st. Warszawy – w tym roku będzie to około 5,6 mld zł, a w przyszłym ponad 6,2 mld zł. Nauczyciele w stolicy mogą liczyć na podwyższone pensje zasadnicze, dodatki motywacyjne nawet do 1200 zł oraz na bogatą ofertę szkoleniową, realizowaną m.in. przez wyspecjalizowaną placówkę – Warszawskie Centrum Innowacji Edukacyjno-Społecznych i Szkoleń.

Pomimo problemów finansowych, z jakimi mierzą się polskie samorządy, miasto nie rezygnuje również z inwestycji w szkolną infrastrukturę. Dzięki temu w tym roku część warszawskich uczniów rozpoczęła naukę w nowych lub rozbudowanych placówkach – m.in. na Bemowie przy ul. Oławskiej i na Woli przy ul. Karlińskiego. Trwa również budowa liceum ogólnokształcącego w dzielnicy Wesoła – będzie to pierwsze wybudowane od 20 lat nowe liceum w stolicy.

Fundusze przeznaczane są również na remonty istniejących szkół i przedszkoli. Tylko w tym roku Warszawa przeznaczyła na ten cel 86 mln zł.

fot. R. Motyl_3