Stolica obchodzi dziś po raz pierwszy Dzień Seniora Warszawskiego – uchwalony 8 września przez Radę Warszawy. W całym mieście odbywa się wiele wydarzeń związanych ze świętem. A w sobotę ulicami centrum przejdzie Parada Seniorów.
Osobiste życzenia seniorkom i seniorom złożył dziś prezydent Rafał Trzaskowski, który odwiedził Centrum Aktywności Międzypokoleniowej przy Nowolipiu.
– Ten dzień to świetna okazja do tego, żeby jak zwykle porozmawiać z naszymi seniorkami i seniorami, sprawdzić z jakich zajęć mogą na co dzień skorzystać. Wszyscy seniorzy są bardzo aktywni. Bardzo się cieszę, że mamy też tutaj grupę naszych przyjaciół z Ukrainy, którzy się świetnie zintegrowali. I to jest oczywiście jeden z tych dni, w których specjalnie myślimy o naszych seniorach, ale Warszawa pomaga im przez cały czas w bardzo różny sposób. Także tym, którzy wymagają pomocy bardziej specjalistycznej – mówił prezydent Trzaskowski.
Pora na pogodnego seniora
Parada pod hasłem „Pora na Pogodnego Seniora” rozpocznie się w sobotę, 1 października, o godz. 12:00 na Placu Defilad. Następnie korowód przejdzie ul. Marszałkowską na plac Żelaznej Bramy. Jest to pierwsza parada z okazji uchwalonego 8 września br. przez Radę m.st. Warszawy – Dnia Seniorów Warszawskich, który na stałe wpisze się w kalendarz miejskich wydarzeń.
Po paradzie organizatorzy zaplanowali dla uczestników wiele atrakcji, m.in.: jarmark, na którym swoją ofertę zaprezentują warszawskie organizacje i instytucje działające na rzecz społeczności seniorów, a także potańcówkę, korowód kreatywności oraz występy warszawskich formacji seniorskich.
Parada będzie mieć charakter międzypokoleniowy, więc do współpracy zaproszona została młodzież z warszawskich szkół – to właśnie oni wraz z rodzicami będą wolontariuszami wspierającymi seniorów podczas parady.
W kolejnych dniach miasto zaplanowało kilkadziesiąt aktywności w dzielnicach, m.in.: spotkania, koncerty, warsztaty, projekcje filmowe, aktywności sportowe i artystyczne. Wszystkie dokładne informacje znajdują na stronie cam.waw.pl.
W Pałacu Kultury i Nauki dzisiaj odbywa się I Forum Środowisk Senioralnych, którego celem jest porozumienie i integracja środowiska seniorów wokół wspólnych spraw, a głównym tematem jest organizacja wspólnoty senioralnej i skutecznej współpracy.
– Chciałabym bardzo podziękować za to co wszyscy Państwo i seniorzy robią w Warszawie. Dzięki temu możemy prowadzić politykę senioralną z większą wrażliwością na punkt widzenia i potrzeby seniorów. Dziękuję również za Państwa merytoryczny wkład pracy w Politykę Senioralną m.st. Warszawy – mówiła wiceprezydentka Aldona Machnowska-Góra podczas otwarcia obrad I Forum Środowisk Senioralnych.
Warszawa dla seniorów
M.st. dba o seniorów nie tylko w dniu ich święta. Przez cały rok prowadzone są placówki aktywizujące osoby starsze, ale także te opiekuńcze.
W ramach umów wieloletnich miasto dofinansuje 20 Uniwersytetów Trzeciego Wieku, działających w różnych dzielnicach. Uniwersytety oferują swoim słuchaczom szereg zajęć, takich jak wykłady, seminaria, lektoraty językowe, kursy komputerowe, gimnastykę, spacery, wycieczki, spotkania integracyjne. Z kolei organizacje pozarządowe prowadzą kursy komputerowe dla seniorów np. z zakresu fotografii i grafiki, narzędzia Google i komunikacji przez internet.
Prowadzone są też Punkty Cyfrowego Wsparcia Seniora – to miejsca zlokalizowane w różnych częściach Warszawy, w których każdy mieszkaniec stolicy powyżej 60 roku życia może spotkać się z Doradcą Cyfrowym na godzinną, bezpłatną indywidualną konsultację dotycząca obsługi smartfonu, tabletu czy laptopa. W 2021 roku udzielono 5150 takich porad.
Miasto realizuje także projekt Warszawska Złota Rączka. W ramach programu seniorzy mogą liczyć na pomoc w zakresie prostych napraw w domu. Pomoc obejmuje np. naprawę cieknącego kranu, uszczelnienie drzwi i okien, wymianę żarówki.
Działa również Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie”, którego zadaniem jest aktywizowanie osób starszych, utrzymywanie ich kondycji intelektualnej i fizycznej oraz działania mające na celu międzypokoleniową integrację seniorów i innych grup pokoleniowych. Planowane jest otwarcie filii CAM w innych dzielnicach Warszawy.
Poza tym Warszawa prowadzi 22 dzienne domy pobytu, w których pomoc znajduje ok. 1400 seniorów. Dzienne domy pobytu mają bogatą ofertę usług oraz możliwość organizowania czasu wolnego osobom w wieku emerytalnym. Ponadto w ramach DDP prowadzone jest poradnictwo psychologiczne i edukacja prozdrowotna.
Warszawska Rada Seniorów
W 2014 roku została powołana Warszawska Rada Seniorów oraz rady seniorów dzielnic m.st. Warszawy. Rady seniorów są też organem doradczym dla Prezydenta m.st. Warszawy i Rady Miasta oraz dla zarządów dzielnic.
Z inicjatywy Warszawskiej Rady Seniorów od trzech lat organizowany jest m.in. konkurs „Miejsca Przyjazne Seniorom” promujący instytucje i organizacje z wyjątkową ofertą dla osób starszych.