41 tys. wypożyczeń leżaków, 270 bezpłatnych rejsów na 40 różnych łodziach, 1,5 tys. uczestników Święta Wisły oraz 700 uczniów i przedszkolaków w Kamieniu. Warszawianki i warszawiacy spędzali czas nad Wisłą zarówno bawiąc się na bulwarach, jak i spacerując po ostępach obszaru Natura 2000.

Jeszcze nie tak dawno Dzielnica Wisła świętowała Dzień Różnorodności Kulturowej, rozpoczynający sezon 2022, a dziś pora na podsumowania.

Rzuć wszystko i chodź nad Wisłę

– W tym sezonie mieliśmy wiele powodów do wspólnych spotkań i świętowania. Swoją uwagę koncentrowaliśmy nie tylko na rekreacji i zabawie, ale także uczyliśmy się, jak ważna jest dbałość o nasz największy skarb – Wisłę. Żeglowaliśmy, uczestniczyliśmy w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, spotykaliśmy się na bulwarach i plażach, ale zawsze podkreślaliśmy, że Dzielnica Wisła jest naszym wspólnym domem. Dbając o rzekę i czerpiąc z tradycji, możemy dalej ją rozwijać, ciesząc się nią co sezon coraz bardziej – mówi Magdalena Młochowska, dyrektorka koordynatorka ds. zielonej Warszawy w stołecznym Ratuszu.

Przez całe lato mieszkańcy oraz turyści korzystali z oferty Dzielnicy Wisła. Aktywni mogli wybrać bezpłatne spływy kajakowy albo rejsy w ramach budżetu obywatelskiego. Stołeczna Żegluga Pasażerska organizuje je od początku maja – jeszcze do końca października – na pokładach ponad 40 łodzi. To zarówno tradycyjne, drewniane baty, szkuty i pychówki, jak i bardziej współczesne katamarany, eko i motołódki. Do dziś zarejestrowaliśmy 1711 pasażerów.

Uroki Wisły można było także podziwiać dzięki przeprawom promowym Warszawskich Linii Turystycznych oraz rejsów statkiem do Serocka z przystani przy warszawskim Żeraniu.

Leżaki i TikTok

Nad komfortem wypoczynku przez cały sezon czuwali Warszawscy Plażowi – codziennie przez całe wakacje na nadwiślańskich plażach, bulwarze gen. Pattona oraz w Pawilonie Edukacyjnym Kamień można było wypożyczyć leżaki, książki, sprzęt sportowy, a także zasięgnąć informacji o ciekawych wydarzeniach i wiślanej przyrodzie. Z leżaków Dzielnicy Wisła skorzystało co najmniej 41 tys. osób. Rodzinny relaks nad Wisłą umilały także weekendowe animacje i występy muzyków Sinfonii Varsovii.

Zorganizowanym działaniom towarzyszyła kampania edukacyjna, która w tym roku koncentrowała się na historii i tradycjach nadwiślańskiego Urzecza, tworząc jedyny w swoim rodzaju remix starego z nowym – re/Wisłę. Mieszkańcy mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat rzeki w grze w rozszerzonej rzeczywistości czy też wziąć udział w spacerze varsavianistycznym z PoWarszawsku. Dzielnica Wisła zachęcała nastolatków do dbania o rzekę i włączania się w wiślane inicjatywy także… na TikToku.

Nadwiślański Kamień

Przez cały sezon warszawiacy i warszawianki chętnie odwiedzali także nieformalny ratusz Dzielnicy Wisła – Pawilon Edukacyjny Kamień. Co weekend odbywały się w nim warsztaty przyrodnicze i rękodzielnicze oraz spacery przybliżające walory i piękno obszaru Natura 2000 obejmującego cały warszawski odcinek Wisły.

Spragnionych kultury Dzielnica Wisła zapraszała na koncerty, przedstawienia teatralne i wystawy. Za to w tygodniu w Kamieniu odbywały się zajęcia dla dzieci na temat nadwiślańskiej fauny i flory. Z letnich zajęć skorzystało ponad 700 uczniów z warszawskich szkół i przedszkoli.

Święto Wisły

3 września odbyła się 14. edycja Święta Wisły. Były rejsy tradycyjnymi łodziami, flisackie miasteczko na wyspie Poniatówka, gdzie czekały mieszkańców pokazy i warsztaty rzecznego rzemiosła, urzeczański kociołek z wyjątkowym barszczem, wspólne budowanie łódki pychówki i przepiękna panorama Warszawy z perspektywy środka rzeki.

Przez cały dzień Święto Wisły celebrowało ponad 1,5 tys. osób. Wieczorem, tradycyjnie, odbyła się parada stołecznej żeglugi wiślanej i widok przystrojonych łodzi płynących w szyku wzdłuż Wisły.

Sprzątanie świata

Dzielnica Wisła to przede wszystkim cenny obszar Natura 2000 i miejsce o unikatowej w skali Europy różnorodności biologicznej. W czterech akcjach sprzątania #CzystoNadWisłą, wzięło udział łącznie 500 osób. Ostatnia z nich odbyła się 17 września podczas Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata / World Cleanup Day.

– Prowadzimy szereg akcji w ramach zielonego wolontariatu nad Wisłą i również sami dbamy o czystość, codziennie opróżniając kosze. Tylko w tym sezonie zaangażowaliśmy do współpracy kilkanaście firm i organizacji, które zebrały setki kilogramów śmieci, brały także udział w wysiewaniu łąk, odświeżaniu elementów małej architektury, skonstruowały tymczasowe siedziska czy zbierały śmieci z kajaków i łodzi mówi Jan Piotrowski, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.

Zakończenie lata podczas Równonocy

Ostatnim wydarzeniem w sezonie było wspólne pożegnanie lata w słowiańskim stylu. 23 września na plaży Saskiej warszawiacy spotkali się przy ognisku połączonym z pleceniem tradycyjnych wianków i koncertami. Wystąpiły też zespoły Z Lasu oraz Luna.