4 czerwca przypada Święto Warszawy. Mieszkańcy stolicy będą mogli celebrować je przez cały weekend – zaczynając w sobotę Paradą Syrenki, a kończąc w niedzielę Regatami o Puchar Prezydenta Warszawy. Zaplanowano moc atrakcji dla rodzin.

Parada Syrenki

Podczas obchodów Święta Warszawy nie może zabraknąć syrenki. Jednak zamiast jednej, warszawiacy zobaczą ich aż… 16. Każda z syrenek przejedzie na specjalnej platformie trasą od ronda de Gaulle’a do placu Zamkowego, zatrzymując się w wybranych punktach z atrakcjami:

  • przy pomniku Mikołaja Kopernika, gdzie uczestników parady animować będą aktorzy teatru AKT;
  • przy kościele Sióstr Wizytek, gdzie również zaplanowano animacje dla mieszkańców;
  • pod hotelem Bristol, gdzie poza utworem „Każda z Was to Sawa, a każdy z Was to Wars”, będzie można posłuchać dwóch utworów z bajek Disneya;
  • na placu Hoovera, gdzie Karolinki odśpiewają „Katarynkę Karolinkę”. Stamtąd uczestnicy parady przemieszczą się na plac Zamkowy w towarzystwie Orkiestry Dętej z Mykanowa i mażoretek w paradnych strojach.

A na placu Zamkowym na warszawskie rodziny i turystów czekać będzie koncert finałowy, podczas którego wspólnie z uczestnikami parady artyści zaśpiewają utwór „Warszawa da się lubić”, a następnie Kasia Łaska w towarzystwie Justyny Bojczuk, Agnieszki Przekupień i Łukasza Talika wykonają jeszcze więcej utworów z bajek Disneya.

Poza syrenkami uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć też przedwojenny autobus marki Somua i charakterystyczny piętrowy autobus londyński. Oraz całe grono artystów, którzy będą bawić się razem z mieszkańcami: aktorów działającego od ponad 30 lat Teatru AKT; aktorów Teatru MAKATA i Teatru Sztuka Ciała; Orkiestrę na Dużym Rowerze czyli pop-folkową grupę muzyków łączącą grę na instrumentach z jednoczesną jazdą na sześcioosobowym rowerze; Brass Federację – polski zespół używający instrumentów dętych blaszanych; działającą od 1910 r. Orkiestrę Dętą z Mykanowa; tancerzy Ritmo Bloco – otwartej grupy samby batucady oraz muzyków grających właśnie sambę batucadę z grupy Bloco Central. Parada będzie też okazją do tego, by zobaczyć taniec z wachlarzami, czyli połączenie tańca współczesnego z elementami wschodnich sztuk walki w wykonaniu Julii Bui-Ngoc i Katarzyny Stefanowicz.

Parada Syrenki odbywa się w sobotę, 3 czerwca. Start o godz. 13:00 na rondzie de Gaulle’a.

Regaty u Puchar Prezydenta Warszawy

Wydarzenie rozpocznie się już w piątek, w dzień treningowy. Najwięcej atrakcji czeka jednak na mieszkańców w sobotę – start pierwszego wyścigu zaplanowano na godz. 11:00. To również od tej godziny działać będą miasteczko żeglarskie na plaży Rusałka (na wysokości ZOO) oraz strefa kibica na Bulwarach im. Jana Karskiego. Zaplanowano atrakcje dla całej rodziny – gry, zabawy, animacje, spektakle, a także warsztaty żeglugi tradycyjnej. Wieczór zakończy parada kolorowych żagli po Wiśle o godzinie 19:00 oraz Warsaw Sailors Party z udziałem czterech DJ-ów na Dworcu Wodnym Warszawa o godzinie 20:00. Przez cały dzień między godz. 9:45 a 18:45 (a w niedzielę między godz. 9:45 a 16:45) będzie można bezpłatnie przeprawić się przez Wisłę na wysokości Bulwarów im. Jana Karskiego i plaży Rusałka.

Niemniej atrakcji zaplanowano na niedzielę. Podobnie jak w sobotę, pierwszy wyścig odbędzie się już o godz. 11:00 i wtedy też zaczną działać miasteczko żeglarskie oraz strefa kibica. Między godziną 11:00 a 16:00 organizowane będą warsztaty SUP. Oficjalne zakończenie regat i wręczenie nagród zaplanowano na godzinę 17:00.

Dodatkowo w niedzielę, o godz. 15:30, na plaży Rusałka prezydent m.st. Warszawy odbierze od prezesa organizacji European Best Destinations nagrodę za wygraną w tegorocznym plebiscycie. Warszawa została uznana za najlepszy kierunek turystyczny 2023 roku, zdobywając ponad 140 tys. głosów i ustanawiając jednocześnie rekord w 14-letniej historii tego konkursu. Z polską stolicą rywalizowało 20 europejskich miast.

Pozostałe wydarzenia w weekend

Poza Paradą Syrenki i Regatami o Puchar Prezydenta Warszawy mieszkańcy mogą wziąć udział również w innych weekendowych wydarzeniach. W sobotę, 3 czerwca, o godz. 11:00 w Muzeum Warszawskiej Pragi organizowany jest Wielki Test Wiedzy o Warszawie. Uczestnicy w ciągu 60 minut będą opowiadać na 60 pytań zamkniętych z zakresu historii i życia współczesnej stolicy.

Również 3 czerwca odbędzie się kolejna odsłona akcji Ekopoukładani, w ramach której będzie można wymienić zużyte elektrośmieci na sadzonki roślin. Tym razem mieszkańcy będą mogli wziąć udział w wydarzeniu na Żoliborzu, między godz. 9:00 a 15:00, podczas Targu Śniadaniowego na skwerze przy skrzyżowaniu ulic Śmiałej i al. Wojska Polskiego.