Stolica przeznaczy ponad 40 mln zł na kolejną edycję programu leczenia niepłodności metodą pozaustrojową. W latach 2023-2025 Warszawa zapewni również bezpłatne zajęcia w szkole rodzenia dla ponad 10 tys. ciężarnych – łączny koszt programu wyniesie blisko 16 mln zł.

Miasto dba o rodziny

W Warszawie rodzi się najwięcej dzieci w Polsce. Stolica ma także jeden z najwyższych współczynników dzietności – blisko 1,6. Średnia krajowa wynosi ok. 1,3.

To dowód na to, że wiemy jak skutecznie wspierać rodziny. Rodzice z Warszawy mogą korzystać z bezpłatnych żłobków – to jedyna taka oferta w kraju, bogatej oferty przedszkolnej, bezpłatnych szczepień dla dzieci i młodzieży, dodatkowych programów zdrowotnych, np. badania słuchu. Troszczymy się również o przyszłych rodziców – podkreśla Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa od lat finansuje in vitro

Warszawa jako jeden z pierwszych samorządów, zaoferowała wsparcie swoim mieszkańcom finansując miejski program leczenia niepłodności już od 2017 roku.

Do dziś ponad 1700 dzieci przyszło na świat dzięki warszawskiemu programowi in vitro. Bardzo dziękuję warszawskim radnym za decyzję o zwiększeniu dofinansowania programu na kolejne lata. Od przyszłego roku przeznaczymy na ten cel rekordową kwotę 40,2 mln zł. W ten sposób zapewniamy finansowanie trzech prób in vitro dla każdej pary – podkreśla prezydent Rafał Trzaskowski.

Nasz warszawski program, wprowadzony 6 lat temu przez radnych Platformy Obywatelskiej, cieszy się ogromnym zainteresowaniem i pokazuje, że to jest bardzo potrzebna i cenna inicjatywa. Dotychczas ze wsparcia miasta w leczeniu niepłodności skorzystało już blisko 8,5 tys. par, stąd ostatnie decyzja radnych o zwiększeniu środków na kolejne lata trwania programu – mówi Magdalena Roguska, wiceprzewodnicząca Rady Warszawy.

Obywatelski projekt „Tak dla in vitro”

W latach 2013-2016 obowiązywał rządowy program refundacji in vitro, dzięki któremu urodziło się ponad 22 tysiące dzieci. Obecnie polskie rodziny nie mają takiej formy wsparcia – tymczasem z bezpłodnością może borykać się nawet 3 miliony osób.

Polska jest jednym z zaledwie pięciu krajów Unii Europejskiej, które nie refundują in vitro. Chcemy to zmienić. Dlatego powstał obywatelski projekt ustawy „Tak dla in vitro”, od kilku tygodni zbieramy pod nim podpisy. Zakłada przywrócenie zablokowanej refundacji i 500 milionów złotych rocznie na wsparcie niepłodnych par, dla których jedyną nadzieją na upragnione dziecko jest zapłodnienie pozaustrojowe – dodaje Rafał Trzaskowski.

W całej Polsce zebrano już kilkadziesiąt tysięcy podpisów pod projektem dostępnym również na stronie www.takdlainvitro.pl.

Niepłodność to choroba cywilizacyjna

Zjawisko niepłodności nasila się od kilkudziesięciu lat, będąc prawdopodobnie także naturalną konsekwencją zmian współczesnego świata. Stanowi ważny problem wymagający pomocy medycznej.

Niepłodność to choroba cywilizacyjna, która dotyka coraz więcej par. Do niedawna mówiło się, że dotyka ona od 10-15 proc. populacji, aktualne dane wskazują, że ten problem może dotyczyć nawet 20 proc. par – mówi Jan Lewandowski, lekarz położnictwa i ginekologii w Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rodziny, zajmujący się także medycyną rozrodu.

W Warszawie problem niepłodności szacuje się na około 25 tys. par.

Dla mnie procedura in vitro to była ostatnia deska ratunku i jest to ostatni krok, na który decydują się pary starające się o dziecko. Dzisiaj jestem mamą zdrowego chłopca, który wkrótce skończy 2,5 roku – dodaje Arlena Witt, nauczycielka języka angielskiego i youtuberka, która została mamą dzięki metodzie in vitro.

Miejski program składa się z trzech elementów: dofinansowania procedur zapłodnienia pozaustrojowego; dofinansowania kriokonserwacji komórek jajowych kobiet przed leczeniem nowotworów i wykładów dla uczniów liceów i techników. Główne warunki uczestnictwa w programie to wiek (do 40 r. ż.), para która bierze w nim udział pozostaje w związku małżeńskim lub partnerskim, a także poddała się wcześniejszemu leczeniu, które zakończyło się niepowodzeniem lub posiada bezpośrednie wskazanie do zapłodnienia pozaustrojowego.

Szkoły rodzenia w Warszawie

Rada m.st. Warszawy przyjęła w październiku br. program edukacji przedporodowej „Szkoła rodzenia” przygotowany dla ciężarnych mieszkanek stolicy.

Każdego roku z programu bezpłatnej edukacji przedporodowej może skorzystać ok. 10,5 tys. warszawianek. Na kolejną, trzyletnią edycję realizowaną w latach 2023-2025, Warszawa przeznaczy niemal 16 mln zł – mówi prezydent Rafał Trzaskowski.

Szkoły rodzenia edukują rodziców na temat przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad noworodkiem. W czasie zajęć jest też mowa m.in. o zasadach prawidłowego odżywiania, znaczeniu kontaktu z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, laktacji, psychicznych i fizycznych zagadnieniach okresu połogu. Odbywają się też zajęcia praktyczne: nauka prawidłowych zachowań w trakcie porodu, nauka łagodzenia bólu porodowego – techniki relaksacji i ogólnousprawniające ćwiczenia fizyczne.