Stolicę rozświetla już świąteczna iluminacja. Symbolicznie uruchomił ją prezydent Rafał Trzaskowski włączając oświetlenie choinki na placu Zamkowym. Wcześniej światełka zabłysły na Trakcie Królewskim i Starym Mieście.

Prezydent dojechał na Starówkę wyjątkowym, świątecznym tramwajem, który od niedzieli będzie kursował na linii 9. Tradycyjnie, jak co roku, po stołecznych ulicach będzie jeździł również autobus bożonarodzeniowy. Nie zabraknie też pociągu metra w specjalnym malowaniu.

O godzinie 19 uroczyście zapłonęły lampki na choince, która ma prawie 28 metrów wysokości. Prezydent uruchomił oświetlenie wielkim przyciskiem w towarzystwie dzieci.

Na placu zgromadzili się nie tylko mieszkańcy stolicy, ale również nasi sąsiedzi za wschodniej granicy, którzy  poszukują w Warszawie odrobiny spokoju i uśmiechu.

Rozświetlony świąteczną iluminacją Trakt Królewski(otwiera się w nowej karcie) stanie się deptakiem – we wszystkie grudniowe weekendy wyłączony zostanie z ruchu samochodowego i będzie pełnił rolę spacerową.

W sytuacji kryzysu energetycznego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o wyłączaniu iluminacji codziennie przed północą. Ma to wymiar symboliczny, bo iluminacja od wielu lat opiera się o energooszczędne diody eko-LED.

Wcześniej o godzinie 13.00 na rynku Starego Miasta ruszyło lodowisko. W inauguracji brała udział zastępczyni prezydenta Renata Kaznowska. To najpiękniejsze lodowisko w Warszawie będzie czynne codziennie od 13.00 do 21.00.

zdjęcia: Rafał Motyl