Minister Przemysław Czarnek uczestniczył w uroczystym otwarciu hali sportowej przy Centrum Kultury i Sportu w Rykach. Inwestycja została dofinansowana z rządowych środków w kwocie 10,5 mln zł.

– Hala sportowa, która jest rzeczywiście perełką, będzie służyć nie tylko mieszkańcom Ryk i powiatu ryckiego ale też mieszkańcom województwa lubelskiego i województwa mazowieckiego – mówił minister.

Szef resortu zaznaczył, że tego rodzaju inwestycje są niezwykle potrzebne, a powstają w bardzo trudnym czasie zmagania z efektami pandemii koronawirusa, kryzysem gospodarczym i wojną na Ukrainie.

– Pomimo tego bardzo trudnego czasu udało się przeznaczyć dziesiątki milionów złotych ze środków rządowych na inwestycje w gminie Ryki. Na budowę tej hali również. Łącznie 10,5 mln zł z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych i z programu Ministerstwa Sportu „Sportowa Polska” – dodał minister.

Minister Przemysław Czarnek pogratulował włodarzom miasta odważnych decyzji, a młodzież zachęcał do jak najlepszego wykorzystania nowo otwartego obiektu.

– Ta hala jest potrzebna przede wszystkim młodym ludziom tak, by kondycja fizyczna, a przy tym i zdrowie naszych obecnych i przyszłych pokoleń było jak najlepsze – dodał minister.

Hala sportowa w Rykach

Oddany do użytku obiekt ma ok. 2700 m2 powierzchni użytkowej i składa się z dwóch segmentów. W pierwszym znajduje się hala sportowa z widownią na 340 osób (338 miejsc siedzących oraz 2 miejsca dla osób niepełnosprawnych) oraz zapleczem szatniowym. Drugi segment zaplecza posiada dwie kondygnacje użytkowe spełniające funkcje uzupełniające: dwa boiska do gry w squash, siłownię, salę fitness, pomieszczenia administracyjne oraz techniczne.

Budowa hali wraz z wyposażeniem kosztowała ponad 15,9 mln zł. Inwestycja była możliwa dzięki otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej Ministerstwa Sportu w ramach Programu Sportowa Polska w wysokości 3,5 mln zł oraz Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 7 mln zł. Pozostałą różnicę w kwocie ok. 5 mln zł wyłożył samorząd gminy Ryki.