Czy biegacz amator może poczuć się jak profesjonalny sportowiec na mityngu? Że komentator wyczytuje jego nazwisko, a na finiszowej prostej widzi siebie i rywali na wielkim telebimie? Tak – na zawodach 1MILA, które odbędą się w niedzielę 5 czerwca na warszawskim AWF.

Hasło zawodów to „1MILA – mityng lekki i atletyczny”. Poza biegiem głównym na 1 milę (1609,34 m) w randze Amatorskich Mistrzostw Polski rywalizować będzie można również drużynowo w Sztafetach 4×400 m oraz w Lekkiej Piątce – biegu na 5 km po asfaltowych alejkach AWF z metą na stadionie. Najmłodsi biegacze będą mogli wystartować w bezpłatnych Biegach Dzieci (100m, 400m i 800m) – również w pełnej stadionowej oprawie. Partnerem wydarzenia jest warszawski Ratusz.

– To okazja do wspaniałej sportowej zabawy dla aktywnych warszawianek i warszawiaków. Ale najbardziej cieszą mnie tak profesjonalnie przygotowane biegi dziecięce. Może kilkoro tych maluchów w przyszłości będzie rywalizować w sporcie profesjonalnym. I będą biegać na wspaniałym obiekcie lekkoatletycznym przy ul. Wawelskiej, który do tego czasu powstanie w Warszawie – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

– Nie ma imprezy dla amatorów, która lepiej promuje bieganie na stadionie. Jestem z 1MILĄ od zawsze i cieszę się, że to właśnie tu będę mógł pożegnać się ze swoimi kibicami – mówi Marcin Lewandowski, nasz medalista na 1500 m, który właśnie ogłosił zakończenie kariery.

– Uwielbiam klimat 1MILI! Zawodowcy mogą się uczyć od amatorów radości z uprawiania sportu! I ja też zamierzam się bawić! W tym roku pobiegnę na 1MILI razem z amatorami. Wystartuję w trzech seriach jako osobista pacemakerka biegaczy – dodaje Joanna Jóźwik, aktualna wicemistrzyni Europy na 800m.

Uczestnicy 1MILI tak jak w ubiegłym roku wesprą Program Stypendialny „Wybiegaj w Przyszłość”, pomagający młodym sportowcom. W zeszłym roku, dzięki wsparciu uczestników zawodów i sponsorów Fundacji Zdrowy Ruch ufundowanych zostało osiem rocznych stypendiów dla młodych, zdolnych sportowców w trudnej sytuacji materialnej. Co miesiąc organizowane są też otwarte warsztaty edukacyjne. Dodatkowo 1 zł z każdej opłaty startowej zostanie przekazana przez organizatorów na konto PAH, na wsparcie obywateli Ukrainy.

– To miał być sezon wychodzenia na prostą po pandemii, ale rzeczywistość stawia przed nami kolejne wyzwania. W niepewności, z którą zmagamy się wszyscy, jedno jest dla nas jasne: my, biegacze, mamy ogromną siłę i chcemy przekuć ją w dobro. Dlatego działamy ze zdwojoną mocą i poszerzamy dobroczynny wymiar naszej imprezy – mówi Ada Smokowska, dyrektorka mityngów 1MILI.

1MILA to wydarzenie całodzienne. Poza konkurencjami biegowymi działa strefa expo, a w niej m.in. spotkania z gwiazdami i ekspertami z różnych dziedzin sportu, konkursy, strefa relaksu z leżakami i foodtruckami oraz sportowe miasteczko zabaw dla dzieci.

Więcej informacji o zawodach można znaleźć na stronie internetowej. Można się jeszcze zapisać na zawody przez internet.