To jest sport przez zabawę albo zabawa przez sport – tak o nowym przedsięwzięciu, które będzie rozszerzeniem programu „WF z AWF” dla przedszkoli, mówił minister Przemysław Czarnek podczas wizyty w Bieruniu. Szef MEiN zapowiedział jednocześnie pilotaż inicjatywy w województwie śląskim.

Rozszerzenie programu „WF z AWF” Minister Edukacji i Nauki ogłosił podczas spotkania ze społecznością Przedszkola nr 1 oraz Szkoły Podstawowej nr 1 w Bieruniu. Placówki te realizują projekt edukacji sportowej „Ninanki”.

– Z Bierunia wychodzi rozszerzenie programu „Wf z AWF” na przedszkola. Program „Ninanki”, którego autorem jest prof. Krzysztof Ficek, będzie miał swój pilotaż w całym województwie śląskim – mówił minister Przemysław Czarnek. Dodał, że planowane jest rozszerzenie programu na całą Polskę.

– Będziemy to rozszerzać na całą Polskę. Blisko 3 mln zł przeznaczymy teraz na ten pilotaż. Jestem przekonany, że mamy w perspektywie rozszerzenie tego programu nie tylko na całe województwo śląskie, ale na całą Polskę, bo ten program jest bardzo potrzebny – dodał minister.

Program „Ninanki”

„Ninanki” to program edukacyjny skierowany do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych. Dotyczy on rozwoju fizycznego oraz psychicznego i jest oparty na podstawowych wzorcach ruchowych akcentujących koordynację i koncentrację.

Chód, przysiad, zginanie tułowia, prostowanie tułowia, skręt tułowia, pchanie i ciągniecie to alfabet ruchu. Jego przyswojenie na wczesnym etapie życia i rozwijanie w późniejszych okresach pomoże w zapewnieniu zdrowia całego ciała, pozwoli uniknąć urazów, przygotuje do regularnego treningu oraz ograniczy rozwój niektórych chorób cywilizacyjnych.

„Ninanki” przedstawiają świat zwierząt, w którym ruch jest naturalną, biologiczną potrzebą, dokładnie jak w przypadku młodego człowieka. Utożsamianie zwierząt z poszczególnymi ruchami pozwala w atrakcyjny sposób nauczyć dzieci podstawowych zasad aktywności fizycznej. Właściwie dobrany program zajęć sportowych wpływa pozytywnie na ich rozwój fizyczny i emocjonalny.

Obecnie projekt jest w trakcie procesu tłumaczenia przez na język czeski, angielski, włoski, ukraiński oraz gwarę śląską.

Przedszkole nr 1 w Bieruniu

W przedszkolu funkcjonuje 15 oddziałów, w tym 4 oddziały integracyjne, do których uczęszcza 350 dzieci, w tym 8 z Ukrainy. Od 1 marca 2022 r. wszystkie grupy przedszkolne regularnie biorą udział w zajęciach w ramach przedsięwzięcia „Ninanki”. Jest to pilotażowy projekt finansowany przez Fundację Team111, na który pozyskała środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Bieruniu

Szkoła funkcjonuje w dwóch budynkach. W jednym budynku uczą się klasy I-V, w drugim klasy VI-VIII. W szkole funkcjonuje 39 oddziałów, w tym 9 oddziałów integracyjnych. Do szkoły uczęszcza 831 uczniów, w tym 25 dzieci z Ukrainy. Szkoła dysponuje basenem, kompleksem boisk szkolnych, salą fitness oraz placem zabaw.

Szkoła uczestniczy w programie „Ninanki”, wdrażając na świetlicy zajęcia pod hasłem, „Świetlica na sportowo”. Od września 2023 r. planowane jest wdrożenie w każdej pierwszej klasie dodatkowej godziny wychowania fizycznego w tygodniu – „Ninanki Sport”. Będzie to kontynuacja projektu realizowanego przedszkolu.