Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego stanowczo dementuje rozpowszechniane w mediach społecznościowych fake newsy  dotyczące rzekomej odmowy wsparcia ewakuacji ukraińskich dóbr kultury.  Od samego początku rosyjskiej agresji na Ukrainę minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński pozostaje w bieżącym kontakcie z Ministrem Kultury i Polityki Informacyjnej Ukrainy, Panem Ołeksandrem Tkaczenką, a przedstawiciele ministerstwa współpracują bezpośrednio ze swoimi ukraińskimi odpowiednikami. Ostatnie spotkanie ministrów odbyło się 20 stycznia (https://www.gov.pl/web/kultura/spotkanie-z-ministrem-kultury-i-polityki-informacyjnej-ukrainy), a spotkanie ministra Glińskiego z ambasadorem Ukrainy w Polsce – przed niespełna tygodniem.

Warto przypomnieć, że pierwszy transport z pomocą dla ukraińskich instytucji kultury dotarł do Lwowa już 10 marca 2022 r. z Muzeum Narodowego w Poznaniu, działalność w zakresie zabezpieczania dóbr kultury i dziedzictwa na Ukrainie prowadzą m.in. Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa Kulturowego Za Granicą POLONIKA. Łącznie do końca 2022 r. Centrum w imieniu licznych instytucji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (muzeów, archiwów, bibliotek, instytucji specjalistycznych) oraz własnym przekazało stronie ukraińskiej ponad 800 palet z materiałami zabezpieczającymi przeznaczonymi m.in. do translokacji wewnętrznej.

Trudno też nie widzieć absurdalności oskarżeń o blokowanie – zgodnego z prawem – wywozu lub przewozu dzieł z Ukrainy w obliczu tego, że dzieła ze zbiorów ukraińskich są prezentowane na wystawach w polskich instytucjach kultury – m.in. na wystawie  „Idę w świat i trwam” w Muzeum Narodowym w Poznaniu, na wystawie „Miłość i obowiązek. Powstanie Styczniowe 1863” w Zamku Królewskim w Warszawie czy wreszcie na wystawie „Ukraina. Pod innym niebem” w Centrum Sztuki Współczesnej – Zamek Ujazdowski.

Więcej informacji na temat kompleksowego wsparcia MKiDN i jego instytucji dla Ukrainy znajduje się na stronie: www.gov.pl/web/kultura/pomoc-dla-ukrainy