Urzędujący przewodniczący OBWE Zbigniew Rau w dniach 11-15 lipca odwiedzi trzy państwa Bałkanów Zachodnich – Serbię, Bośnię i Hercegowinę oraz Kosowo. Minister Spraw Zagranicznych weźmie również udział w konferencji w Hadze poświęconej kwestii sprawiedliwości wobec sprawców zbrodni popełnianych w trakcie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

W Belgradzie szef polskiej dyplomacji spotka się z prezydentem Aleksandarem Vučiciem, premier Aną Brnabić i ministerm spraw zagranicznych Nikolą Selakoviciem, a także z przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego.

Podczas pobytu w Sarajewie odbędzie rozmowy z członkami Kolegium Bośni i Hercegowiny, a także z wiceministrem spraw zagranicznych Josipem Brkićiem oraz z przedstawicielami społeczności międzynarodowej i społeczeństwa obywatelskiego.

W Prisztinie minister Rau spotka się z prezydent Vjosą Osmani, premierem Albinem Kurti, marszałkiem Zgromadzenia Republiki Kosowa Glaukiem Konjufcą, minister spraw zagranicznych Doniką Gervallą, ministrem ds. wspólnot i powrotów Goranem Rakiciem, jak również z młodymi aktywistami społecznymi oraz dowództwem i przedstawicielami polskiego kontyngentu misji międzynarodowych sił pokojowych NATO w tym kraju (KFOR).

14 lipca delegacja pod przewodnictwem Ministra Raua uda się także do Hagi, by wziąć udział w konferencji Accountability for Ukraine – Enhancing coordination of action to deliver justice, poświęconej zaangażowaniu społeczności międzynarodowej we wsparcie Ukrainy w wymierzaniu sprawiedliwości wobec sprawców zbrodni prawa międzynarodowego popełnianych w trakcie rosyjskiej agresji.

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ