„Swoimi osiągnięciami w dziedzinie sztuki aktorskiej zapisała Pani piękną kartę we współczesnej historii polskiego teatru. Nie sposób wymienić wszystkich Pani ról, ale przetrwają one w głębokiej pamięci kolejnej generacji odbiorców, dzięki niepowtarzalnej osobowości scenicznej i magnetycznej charyzmie – napisał w kwietniu wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński w liście gratulacyjnym skierowanym do Ewy Dałkowskiej z okazji 75. urodzin. Dziś wybitna aktorka teatralna i filmowa obchodzi jubileusz 50-lecia pracy artystycznej.

Ewa Dałkowska urodziła się 10 kwietnia 1947 roku we Wrocławiu. W 1970 roku ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, a w 1972 roku wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie.

Debiutowała 4 października 1972 roku rolą Barbarelli w spektaklu „Hyde Park” w Teatrze Śląskim w Katowicach, w którym występowała w latach 1972-1974.

W latach 1974–2008 była aktorką Teatru Powszechnego w Warszawie, w którym odniosła największe sukcesy. Tam stworzyła wiele niezapomnianych i nagrodzonych kreacji scenicznych. Za rolę Matki w „Balladynie” w reż. Jarosława Kiliana otrzymała indywidualną nagrodę aktorską na 19. Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Wyróżniona została także podczas 26 Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu za rolę w spektaklu „Pan Cogito szuka rady”, zagranym w duecie ze Zbigniewem Zapasiewiczem.

Od 2008 roku jest aktorką Nowego Teatru w Warszawie. Na tej scenie tworzy kolejne wybitne kreacje, wśród których jest m.in. uhonorowana nagrodą miesięcznika „Teatr” Elisabeth Costello w spektaklu „Koniec” w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

W stanie wojennym działała w antykomunistycznym podziemiu. Współtworzyła Teatr Domowy, którego pierwszy spektakl odbył się 1 listopada 1982 roku w jej mieszkaniu. Do 1989 roku Teatr dał około 300 spektakli prezentując w prywatnych mieszkaniach przedstawienia zdjęte z afisza przez cenzurę.

Ewa Dałkowska posiada wyjątkowo bogate dossier filmowe. U Andrzeja Wajdy wystąpiła w roli Stefy Wilczyńskiej w filmie „Korczak”. Stworzyła również niezapomniane kreacje w filmach: „Noce i dnie”, „Sprawa Gorgonowej”, „Szpital Przemienienia”, „Medium”, „Kobieta z prowincji” czy „Aktorzy prowincjonalni”. W ostatnich latach wcieliła się w rolę Marii Kaczyńskiej w filmie „Smoleńsk” w reżyserii Antoniego Krauzego.

Artystka wystąpiła również w wielu produkcjach Teatru Telewizji. Współtworzyła przedstawienia w reżyserii Ignacego Gogolewskiego, Jerzego Antczaka, Jerzego Jarockiego, Macieja Wojtyszki czy Agnieszki Glińskiej.

Została nagrodzona za role: Elizabeth Proctor u Zygmunta Hübnera w „Czarownicach z Salem” Arthura Millera, Siri von Essen u Ernsta Günthera w „Nocy trybad” Pera Olova Enquista i Sofii Antonowny u Zygmunta Hübnera w „Spiskowcach” Josepha Conrada.

W dowód uznania za zasługi dla kultury polskiej Ewa Dałkowska została uhonorowana Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.