Jak motywować młodych ludzi do działania na rzecz klimatu? Jak przekonać nastolatków, że ich głos ma znaczenie? Jak zaszczepić i utrwalać w nich poczucie sprawczości? Pomysł na to mają twórcy EkoEksperymentarium – darmowego portalu uczącego o klimacie poprzez angażujące gry, memy i komiksowe grafiki, którzy zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych do wspólnych działań na rzecz planety.

 

  • Statystyki są niepokojące, co udowadnia najnowszy raport “Młode głowy, Otwarcie o zdrowiu psychicznym” przeprowadzony przez Fundację UNAWEZA. Ponad 50% uczniów w Polsce deklaruje brak motywacji do działania, a my chcemy wzbudzać i utrzymywać w nich tę motywację i wiarę, że codzienne zachowania każdego z nas nie są kroplą w morzu, ale tą kroplą, która drąży skałę. Jednostkowe ekowybory mają znaczenie jeśli wykona je duża część społeczeństwa, dlatego skupiamy się na tym, co możemy zrobić tu i teraz. Działając na rzecz planety młodzież może budować poczucie sprawczości, pomagać środowisku i sobie. – podkreśla Joanna Studzińska, współtwórczyni EkoEksperymentarium.

 

EkoEksperymentarium to wystawa, portal z grami dla dzieci i nowoczesne strony on-line z merytoryczną wiedzą o klimacie i praktycznymi poradami jak możemy działać na rzecz planety. Odwiedzając EkoEksperymentarium możemy dowiedzieć się m.in.: jak oszczędzić prawie 200 litrów wody dziennie, jak nie marnować pieniędzy i plastiku – zyskując ponad 1000 zł rocznie, czy zaoszczędzić 69 kg gazów cieplarnianych i kilkaset złotych, nie kupując nowego telefonu, a dbając o ten, który już mamy.

 

Bezpłatny portal dla najmłodszych wkradł się przebojem do polskich szkół i przedszkoli i w ciągu roku twórcy zanotowali ponad pół miliona zagrań w ekogry. Pod tą samą nazwą powstał również darmowy portal z nowoczesnymi lekcjami dla młodzieży. Jednak nie znajdziemy tam straszenia mrocznymi wizjami, a motywację i atrakcyjne treści, zachęcające młodych ludzi do działania. To innowacyjny sposób nauki, bo wiedza o klimacie przekazywana jest nie w formie ryz tekstu, a komiksów, gier, memów czy zabawnych ilustracji. W każdej z lekcji twórcy pokazują jak każdy z nas może przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Na mlodzi.ekoeksperymentarium.pl jest już dostępna lekcja o wodzie i śladzie węglowym, z których dowiadujemy się np.: że do produkcji pary jeansów zużywa się ponad 11000 litrów wody, a scrollowanie social mediów przekłada się na emisję gazów cieplarnianych. Z portalu korzystają tysiące użytkowników, na których teraz czeka nowość – lekcja o energii i cieple:

 

  • Podjęliśmy się tego tematu, bo zapotrzebowanie na produkcję energii ciągle rośnie, a główne źródła jej pozyskiwania, jakimi są paliwa kopalne, się kurczą. Jeszcze 200 lat temu wszyscy ludzie na całej Ziemi zużywali rocznie prawie 6-krotnie mniej energii, niż dzisiaj wytwarza jedna polska elektrownia. Na portalu pokazujemy między innymi skąd się bierze energia i ciepło, jakie są jej typy i podpowiadamy jak oszczędzać zarówno energię jak i ciepło. W naszej nowości znajdziecie też grę, w której za pomocą kamery termowizyjnej należy odszukać elementy w naszych domach,  odpowiedzialne za utratę energii. – mówi Rafał Kupiński, Project Manager Ekoeksperymentarium.

 

Warto odwiedzić portal ekoeksperymentarium.pl i sprawdzić co możemy robić codziennie i bez większego wysiłku, żeby oszczędzać wodę, prąd czy zmniejszać zanieczyszczenie powietrza.

 

 

5 pomysłów co możesz zrobić już dziś, żeby pomóc ekosystemowi?

 

  1. Zrezygnuj z plastikowych butelek. Pijąc 2 litry wody dziennie możemy oszczędzić 26 kg plastiku i aż 1095 zł rocznie – jeśli postawimy na kranówkę.
  2. Prysznic zamiast wanny. Wybierając szybki prysznic oszczędzamy aż 700 litrów wody tygodniowo.
  3. Zmniejszamy temperaturę. W Polsce co roku spala się nawet 59.000.000 ton węgla wytwarzając tym samym ogromne ilości gazów cieplarnianych, smogu i zanieczyszczeń.  Zmniejszając temperaturę w domu do 18 stopni emitujemy do atmosfery ponad 600 kg mniej dwutlenku węgla.
  4. Przejdź na cyfrowy detox. Spróbuj ograniczyć korzystanie z internetu, bo buszując w sieci wytwarzamy ślad węglowy. Żeby zrównoważyć emisję szkodliwych gazów po 3 godzinach scrollowania social mediów potrzeba aż sześciu drzew, pracujących przez całą dobę.
  5. Segreguj z głową. Rocznie produkujemy ponad 300 kg odpadów komunalnych na osobę – to bardzo dużo (13 lat temu był ich i 100 kg mniej!). Dlatego warto, minimalizować ilość śmieci i zwracać uwagę w co zapakowane są rzeczy, trafiające do naszych sklepowych koszyków – stawiajmy na te papierowe, nadające się do recyklingu i wrzucajmy śmieci do odpowiednich pojemników, żeby móc im dać drugie życie.

 

 

Więcej takich wskazówek znajduje się na ekoeksperymentarium.pl – zarówno w grach dla najmłodszych, jak i na nowoczesnym portalu o klimacie dla dorosłych i młodzieży.