Pełne atrakcji, sportu i muzyki – w sobotę i niedzielę odbędą się Dni Wilanowa. Imprezie będą towarzyszyć wydarzenia sportowe – Bieg po nowe życie oraz Footvolley World Tour.

Dni Wilanowa rozpoczną się akcentem sportowym w sobotę 10 września. Zakończą się koncertem w niedzielę wieczorem. Świętu będzie towarzyszył Zlot Food Trucków.

Bieg po nowe życie

O godzinie 12.00 w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zbiorą się uczestnicy „Biegu po Nowe Życie”. To sztafetowy marsz nordic walking. Trasa marszu jest czysto symboliczna – to kilometr dla każdego uczestnika sztafety. Od 2011 roku w imprezie wzięło udział 3630 osób w tym 400 gwiazd ze świata filmu, teatru, telewizji, sportu, muzyki i mediów oraz ponad 200 osób po przeszczepieniu.

Inicjatorem biegu jest Przemysław Saleta, który 15 lat temu był dawcą nerki dla swojej córki. Saleta zwraca uwagę, że na przeszczepy czeka w tej chwili w Polsce 1,8 tys. osób. W zawodach wezmą udział osoby po przeszczepach – by pokazać innym, że po takiej operacji można wrócić do normalnego życia.

Pierwsze sztafety wyruszą na trasę o 12.45, a zakończenie biegu zaplanowane jest na godz. 15.00. W biegu weźmie udział ponad 50 przedstawicieli polskiej medycyny transplantacyjnej – lekarzy transplantologów, kardiologów, nefrologów, koordynatorów transplantacyjnych.

Siatkonoga

Z kolei na Plaży Wilanów o godzinie 10.00 rusza turniej Footvolley World Tour – Wilanów 2022. To niezwykle efektowna dyscyplina nazywana też siatkonogą. Gra się na boisku do siatkówki plażowej, ale piłkę można odbijać nogami, głową, byle nie rękoma.

Do rywalizacji w turnieju przystąpi 12 par, w tym Mistrzowie Świata Brazylijczycy Luciano Almeida i Lalazinho. Polskę reprezentować będą dwie pary: Adrian i Mateusz Szopińscy oraz Bartłomiej Frańczuk i Bartosz Januszewski. Poza Mistrzami Świata, na wilanowskiej plaży zaprezentują się także reprezentacje Holandii, Niemiec, Kanady, Ukrainy czy Francji. Finał turnieju zaplanowano na godzinę 17.00 w niedzielę.

Dąbrowska, Badach i… Zaucha

Na sobotni wieczór organizatorzy zaplanowali na godz. 18.30 występy muzyczne. Zaśpiewa Ania Dąbrowska, a potem z materiałem „Tribute to Zaucha” wystąpi Kuba Badach.

Na niedzielę o 18.30 zaplanowano kolejne koncerty na Plaży Wilanów. Organizatorzy zapowiadają najgorętsze nazwiska wakacyjnych scen w Polsce. Koncertowy wieczór rozpocznie najmłodszy wykonawca 8-letni AN4TOL, następnie KUBAŃCZYK i jego najnowsze hity w rytmie rapu. Zaraz po nim dowodzenie przejmie TRIBBS, a na koniec SMOLASTY.

Słoiki z Wilanowa

Podczas Dni Wilanowa będzie prowadzona kolejna akcja charytatywna na rzecz 5,5-letniego Dominika, który urodził się z krótsza nóżką. Pomóc Dominikowi można poprzez zakup słodkości oraz innych gadżetów ze stoiska „Słoiki z Wilanowa”. Środki będą również zbierane przez wolontariuszy do puszek.

Szczegółowy harmonogram dostępny będzie na stronie internetowej dzielnicy: www.wilanow.pl.