Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Zamek Królewski w Poznaniu, Zamek Lubelski, Zamek w Malborku wraz z oddziałami w Sztumie i Kwidzynie, Zamek Królewski w Sandomierzu, Zamek Żupny w Wieliczce i Zamek Królewski w Warszawie to jedenaście rezydencji królewskich, które w tym roku w ramach akcji Darmowy Listopad przygotowały bezpłatną ofertę dla zwiedzających. „To wyjątkowa akcja poszerzenia dostępu do naszych pereł muzealnych, do rezydencji królewskich, która jest realizowana już po raz 11. w odpowiedzi na prośby społeczeństwa o lepszy i łatwiejszy dostęp do muzeów” – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej inaugurującej kampanię, która odbyła się w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Wśród propozycji są nie tylko zaproszenia do zwiedzania wystaw stałych i czasowych, ale także do udziału w spotkaniach edukacyjnych, wykładach, konferencjach, warsztatach i lekcjach muzealnych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego zwrócił uwagę, że w tym roku akcja Darmowy Listopad obejmuje aż jedenaście polskich rezydencji królewskich, ponieważ ofertę bezpłatnego zwiedzania przygotowały również dwa oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku – Zamek w Kwidzynie i Zamek w Sztumie. Wicepremier podkreślił, że na stronach poszczególnych muzeów można zapoznać się z informacjami o przygotowanej ofercie, m.in. o zakresie dostępu do bezpłatnego zwiedzania rezydencji i konkretnych wystaw.

Bardzo się cieszę, że w ciągu ostatnich lat zwiększyliśmy liczbę muzeów, które udostępniają swoje wnętrza i wspaniałe wystawy. Na kampanię Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczyło nieco ponad 3 mln zł, ale to są naprawdę dobrze zainwestowane pieniądze. Warto obcować z kulturą na tak wysokim poziomie. Niebywale interesujące wystawy przygotowywane przez nasze instytucje muzealne w ostatnich latach odnosiły ogromne sukcesy – podkreślił prof. Piotr Gliński.

Dziękując dyrektorom i zespołom muzealnym, które przygotowały ofertę bezpłatnego zwiedzania muzeów, szef resortu kultury zaznaczył, że akcja przypomina m.in. o tym, że rezydencją polskich królów przez około 300 lat był także Malbork, a niezwykle często odwiedzany przez polskich władców był Zamek Żupny w Wieliczce.

Polskie rezydencje królewskie to nie tylko Zamek Królewski na Wawelu i w Warszawie, Muzeum Łazienki Królewskie czy Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. Znajdowały się one również w Zamku Królewskim w Poznaniu, Zamku Lubelskim, a także w Zamku Królewskim w Sandomierzu, gdzie obecnie funkcjonuje wspaniałe muzeum, które od pewnego czasu jest współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Serdecznie zapraszamy wszystkich do odwiedzenia Rezydencji Królewskich. W listopadzie można bezpłatnie zwiedzić rzeczy unikalne, a także zobaczyć jedyne w swoim rodzaju wystawy – podsumował minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Wojciech Fałkowski przekazał, że w listopadzie zwiedzający mają wyjątkową okazję zwiedzić bezpłatnie mniej znaną część Zamku, tj. Pałac pod Blachą, w którym można zobaczyć odświeżone apartamenty księcia Józefa Poniatowskiego razem z kancelarią sztabową i wszystkimi zabytkami związanymi z epoką napoleońską.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Lublinie dr Katarzyna Mieczkowska, zapraszając do Lublina, wskazała na wyjątkowość kaplicy Trójcy Św., która ma ponad 600 lat i doskonale zachowane unikatowe freski bizantyjsko-ruskie. Podkreśliła również, że Zamek w Lublinie był świadkiem wielu ważnych wydarzeń, m.in. wyboru Władysława Jagiełły na króla Polski oraz podpisania unii polsko-litewskiej.

Do odwiedzenia Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego w Wilanowie zachęcał zastępca dyrektora Piotr Górajec, który poinformował, że zarówno historyczne wnętrza Pałacu, jak i ogrody będą w listopadzie codziennie (oprócz wtorku) dostępne bezpłatnie dla zwiedzających, a wśród atrakcji zasługujących na szczególne wyróżnienie wskazał wystawę stała, poświęconą królowi Janowi III i jego rodzinie, oraz wystawę poświęconą kolekcjonerstwu Potockich. Jednocześnie podkreślił, że na 19 i 20 listopada zaplanowane zostało otwarcie Domku Lanciego – nowego miejsca na mapie edukacyjnej Warszawy.

Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku dr hab. Janusz Trupinda zaprosił zwiedzających nie tylko do Zamku w Malborku, ale także do jego oddziałów w Kwidzynie i Sztumie. Przypomniał, że malborski zamek, zbudowany przez Krzyżaków, był przez 315 lat siedzibą władców Rzeczpospolitej.

Do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu – jednej z najstarszych rezydencji królewskich na ziemiach Polski – zaprosił zwiedzających dyrektor dr Mikołaj Getka-Kenig. W tym roku Zamek w Sandomierzu ma szczególną ofertę – wystawę poświęconą czasom starożytnym, zatytułowaną „Chotyniec – Wrota do Antycznej Scytii”. To pierwsza wystawa prezentująca wielkie odkrycie polskiej archeologii dot. kultury scytyjskiej.

Dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu Tomasz Łęcki przekazał, że w listopadzie zwiedzający będą mieli okazję, by w poznańskim Zamku zobaczyć bezpłatnie nie tylko wyjątkową wystawę stałą sztuk użytkowych, ale także część srebrnego Funduszu Obrony Narodowej.

Zastępca Dyrektora ds. naukowo-badawczych Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka dr Barbara Konwerska zaprosiła zwiedzających do odwiedzenia Zamku Żupnego, wskazując, że na szczególną uwagę zasługują wystawy stałe – jedna, przedstawiająca kolekcję solniczek liczącą ponad tysiąc obiektów pt. „Solniczki – małe arcydzieła sztuki” i druga, ukazująca historię Wieliczki pt. „Pradzieje Wieliczki i okolic”.

Ofertę Muzeum Łazienki Królewskie przedstawiła Marianna Otmianowska – zastępca dyrektora, zapraszając zarówno do ogrodów, jak i do wszystkich muzealnych wnętrz, a zwłaszcza do tzw. Podchorążówki, historycznie związanej z wybuchem Powstania Listopadowego, gdzie prezentowane są dzieła wybitnych malarzy nabywane dla króla Stanisława Augusta, które jednak nigdy do niego nie trafiły. Wśród propozycji Łazienek Królewskich jest też strefa „Maluję” w Starej Kordegardzie – przestrzeń edukacyjno-relaksująca, z której można korzystać do końca roku.

Do zwiedzania Zamku Królewskiego na Wawelu zaprosiła Marta Graczyńska – pełnomocnik dyrektora ds. działalności edukacyjnej, która przedstawiła listopadowe propozycje obejmujące m.in. darmowe zwiedzanie w godz. 13.00-17.00 nowego Skarbca Koronnego, Prywatnych Apartamentów Królewskich i Zbrojowni.


O akcji Darmowy Listopad

Dzięki akcji Darmowy Listopad, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego od ponad dekady, rezydencje królewskie przez cały miesiąc udostępniają znaczącą część swojej oferty nieodpłatnie. Liczba instytucji uczestniczących w akcji powiększa się z roku na rok. Od początku uczestniczą w niej najbardziej ikoniczne polskie muzea, jak Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Pałac Króla Jana III w Wilanowie czy Zamek Królewski w Warszawie. W ostatnich latach dołączyły do tego prestiżowego grona muzea w Sandomierzu, Lublinie i Malborku, które również mają zamkowe siedziby, oraz Zamek Żupny w Wieliczce. W tym roku do akcji Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich dołączył Zamek Królewski w Poznaniu oraz zamki w Kwidzynie i Sztumie – oddziały Muzeum Zamkowego w Malborku.

Szczegóły oferty Rezydencji Królewskich https://www.gov.pl/web/kultura/rezydencje

Darmowy Listopad w jedenastu Rezydencjach Królewskich, fot. Danuta Matloch