W najbliższą niedzielę, 9 czerwca, odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Tego dnia komunikacja miejska w Warszawie będzie darmowa. A jeszcze do jutra można zgłosić się po zaświadczenie o prawie do głosowania.

Mieszkańcy, którzy będą musieli dojechać na niedzielne głosowanie, będą mogli skorzystać z transportu publicznego. Prezydent Warszawy podjął decyzję, że tego dnia komunikacja miejska w stolicy będzie darmowa. Podobne rozwiązanie wprowadzono również podczas ostatnich wyborów parlamentarnych i samorządowych.

Ostatnia szansa na załatwienie formalności

Jeżeli wyborca nie jest pewien, gdzie będzie przebywać w dniu wyborów – powinien pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania. Na jego podstawie będzie można oddać swój głos w każdej obwodowej komisji wyborczej w kraju lub za granicą. Co ważne, dokument ten wydawany jest tylko raz i jego utrata będzie oznaczała brak możliwości oddania głosu. Wniosek można złożyć osobiście lub przez pełnomocnika w każdym urzędzie gminy w kraju, a w Warszawie w każdym urzędzie dzielnicy. Za granicą zaświadczenie wydają konsulowie. Termin na uzyskanie dokumentu mija 6 czerwca. Do tej pory w stolicy takie zaświadczenia wydano ponad 14 tys. osób.

Również tylko do jutra można złożyć wniosek w sprawie zmiany miejsca głosowania – jeżeli adres miejsca, pod którym mamy oddać głos, jest nieaktualnyDokument ten można złożyć przez Internet (potrzebny jest do tego profil zaufany) lub osobiście w delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy m.st. Warszawy, w której wyborca będzie przebywać w dniu wyborów. Sprawa załatwiana jest od ręki i bezpłatnie. Do tej pory z takiego rozwiązania skorzystało w Warszawie niemal 29 tys. osób.

Niezbędnik wyborcy

Informacje dotyczące wyborów, w tym m.in. wymaganych dokumentów, opłat czy terminów można znaleźć na stronie warszawa19115.pl.

Urząd m.st. Warszawy obsługuje klientów w sprawach wyborów w delegaturach Biura Administracji i Spraw Obywatelskich we wszystkich dzielnicach, w godzinach otwarcia: poniedziałek 8:00 – 18:00, wtorek – piątek 8:00 – 16:00.