Bieg Konstytucji 3 maja wraca po pandemicznej przerwie. Ratusz namawia do wspólnego wiwatowania. We wtorek okolice ul. Myśliwieckiej będą przez kilka godzin zamknięte dla samochodów

Tysiące biegaczy

We wtorek 3 maja o godz. 11.00 biegacze wystartują z ulicy Myśliwieckiej, pobiegną ulicami Rozbrat, Książęcą, al. Ujazdowskimi, Agrykola, Szwoleżerów, Kawalerii i po przebiegnięciu 5 km będą finiszować na Myśliwieckiej. Trasa ma atest PZLA.

Pierwotny limit 2,5 tys. miejsc został już wyczerpany, organizatorzy dołożyli kolejne 500 miejsc. Zapisywać się można do poniedziałku 2 maja na stronie biegu (o ile nie wyczerpie się pula miejsc). Wystartować może każdy, kto najpóźniej w dniu biegu ma ukończone 13 lat (u nieletnich potrzebna jest zgoda rodziców).

Oficjalna koszulka biegu ma stylizowany napis „Vivat Maj, 3 Maj”. Na starcie pojawi się grupa rekonstrukcyjna w strojach z epoki.

Bieg organizują wspólnie warszawski Ratusz (a ściślej wyspecjalizowana w kwestii rekreacji Aktywna Warszawa) z Fundacją „Maraton Warszawski”. Honorowym starterem biegu będzie wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

– 3 maja będzie wspaniałym dniem do świętowania i wiwatowania w Warszawie. To nie tylko rocznica uchwalenia konstytucji, ale też jubileuszowy, trzydziesty bieg, a w dodatku jedna z pierwszych takich imprez sportowych od wybuchu pandemii. Mamy się z czego cieszyć. Bądźmy tego dnia razem i stwórzmy atmosferę radosnego, biegowego święta – mówi wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska. – Nie wszyscy mogą przebiec 5 km, ale wszyscy mogą kibicować swoim bliskim, znajomym, sąsiadom i być może zainspirować się do tego, by stanąć na starcie kolejnych imprez Triady Biegowej. Wiwatujmy wspólnie: na starcie, przy trasie i na mecie.

Do klasyfikacji Ligi Mistrzów Warszawy będą się liczyły cztery starty z pięciu największych stołecznych imprez biegowych. To organizowane przez Fundację Półmaraton i Maraton Warszawski oraz Bieg Konstytucji, Bieg Powstania i Bieg Niepodległości, które w tym roku współorganizują Ratusz i Fundacja.

Po raz pierwszy Bieg Konstytucji organizowany jest wspólnie przez Aktywną Warszawę i Fundację „Maraton Warszawski”, w imieniu obu organizatorów mogę zapewnić, że będzie to wydarzenie wyjątkowe. Po pandemicznej przerwie wracamy do biegania z nową energią i nowymi pomysłami. Bieg jest częścią nowej rywalizacji dla stołecznych biegaczy – Ligi Mistrzów Warszawy – którego formuła pozwala każdemu biegaczowi na porównywanie swojej formy i umiejętności z innymi biegaczami w swojej kategorii wiekowej – zapowiada Marek Tronina prezes Fundacji.

Poranne objazdy

Centrum imprezy wraz ze startem i metą będzie zorganizowane przy ul. Myśliwieckiej, w okolicy Stadionu Miejskiego Legii Warszawa. Organizatorzy uprzedzają o czasowych zmianach w organizacji ruchu w dniu biegu (3 maja):

– ul. Myśliwiecka (start i meta) – będzie zamknięta od godz. 9:00 do godz. 14:30.

– zakaz parkowania i postoju wzdłuż ulicy oraz w zatokach będzie obowiązywał od 2 maja (poniedziałek) od godz. 20:00 do 3 maja (wtorek) ok. godz. 16:00.

– ul. Rozbrat, ul. Książęca– przejazd ulicami będzie zamknięty od godz. 10:30 do godz. 11:45.

– Plac Trzech Krzyży, Aleje Ujazdowskie (jezdnia wschodnia), Plac na Rozdrożu (jezdnia wschodnia) – ruch samochodowy w kierunku północnym (do centrum) będzie zamknięty w godz. 10:30-11:50. Zalecany objazd powyższego odcinka ul. Marszałkowską.

Przez cały czas trwania biegu, utrzymany będzie ruch samochodowy w kierunku południowym

– ul. Agrykola – będzie zamknięta w godz. 10:40-12:10.

– ul. Szwoleżerów, ul. Kawalerii – będą zamknięte w godz. 10:40-12:20.

Podane godziny są orientacyjne.