Dziś odbyła się konferencja prasowa z udziałem posła na Sejm Pawła Zalewskiego (Polska 2050), Krzysi Bubiak, wolontariuszki Polski 2050 oraz Pawła Lenarczyka radnego Dzielnicy Ursynów (Polska 2050).

Grudniowa inflacja (8,6%) jest najwyższa od 21 lat – tak dużego tempa podwyżek cen nie notowano od listopada 2000 roku. Wtedy inflacja wyniosła 9,3 procent. Jako Polska 2050 uważamy, że tak galopująca inflacja odbija się w znaczący sposób na kieszeniach warszawiaków – ale nie tylko. Podczas rządów PiS możemy obserwować jak cena oleju rzepakowego wzrasta o 146%, za ziemniaki płacimy 100% więcej, a 79% więcej zapłacimy kupując mąkę pszenną. Od listopada 2015 roku do listopada 2021 roku cena energii wzrosła o 230%. Wzrost cen energii elektrycznej, gazu oraz paliw obija się negatywnie nie tylko na portfelach mieszkańców Warszawy, ale również odczuwają to jednostki samorządowe.

– Wzywamy polski rząd i NBP do stanowczych działań zmierzających do obniżenia inflacji. Już dziś wiemy, że działania NBP ws. podwyżki stop procentowych były zdecydowanie za późne. Nie godzimy się, żeby rząd wszedł w model turecki, pełzającej, wieloletniej inflacji, która drenuje kieszenie naszych obywateli. Nie zgadzamy się również na to, żeby rząd RP „zarabiał” na inflacji przez zwiększanie wpływów z podatków kosztem ubożenia społeczeństwa – powiedział poseł Paweł Zalewski z Polski 2050.

– Jesteśmy jednym z ostatnich państw, które nie otrzymały wypłaty unijnych pieniędzy w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Wolimy się z Unią kłócić o praworządność, niż uruchomić 58,1 mld euro, które mają zasilić również polski samorząd. Potrzebujemy tych środków jak nigdy dotąd. Dziś samorząd warszawski ogranicza inwestycje, a coraz więcej pieniędzy przeznacza na zakup gazu na ogrzanie czy drożejącą energię. O około 60% wzrosły koszty energii elektrycznej dla placówek oświatowych w Dzielnicy Ursynów w 2021 roku. W tym samym roku Dzielnica Ursynów musiała wydać dodatkowe niecałe 700.000 zł w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej oraz cieplnej. Za te pieniądze można było by zrobić mały remont lub przeznaczyć te pieniądze na podwyżki dla personelu pomocniczego i administracyjnego w ursynowskiej oświacie. Najbardziej jednak szokuje mnie podwyżka cen gazu. Aby ogrzać budynek Urzędu Dzielnicy Ursynów będziemy musieli zapłacić od grudnia 2021 roku 340% więcej za gaz. Te dane pokazują w jak trudnej sytuacji dziś jest warszawski samorząd – powiedział Paweł Lenarczyk radny Dzielnicy Ursynów, współodpowiedzialny za tworzenie struktur politycznych Polski 2050 w Warszawie.

– Jesteśmy na jednym z większych targowisk Warszawy – na Wolumenie, na którym codziennie setki osób robią zakupy wspierając lokalny handel. Większość klientów tego targowiska to seniorzy, którzy coraz ciężej wiążą koniec z końcem. Nie łatwiej mają też ludzie młodzi, którzy nierzadko wraz ze wzrostem stóp procentowych będą musieli spłacać wyższe raty kredytów mieszkaniowych – powiedziała Krzysia Bubiak, bielańska wolontariuszka Polski 2050.

Po konferencji wolontariusze Polski 2050 odwiedzili niedaleki bielański bazar na Wolumenie i rozdawali mieszkańcom Warszawy gazetkę informacyjną #PiSJestZaDrogi, w której podawane są najważniejsze informacje o wzroście cen. Podobne akcje Polska 2050 organizuje w całym kraju. Więcej informacji można odnaleźć na stronie www.pisjestzadrogi.pl

 

https://www.facebook.com/Polska2050Warszawa/videos/490633662408122