Warszawa od lat wspiera wydarzenia literackie, miejskie biblioteki i przyznaje nagrody najwybitniejszym literatom. A z okazji obchodzonego 23 kwietnia Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zachęca do częstszego sięgania po lekturę.
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony przez UNESCO jako doroczne święto promujące czytelnictwo i ochronę własności intelektualnej.
Czytać można wszędzie
Do 15 maja w Warszawie goszczą „Wiersze w mieście” – akcja, która zachęca do czytania poezji. W przestrzeni miejskiej oraz wirtualnej prezentowana jest poezja autorów z 19 krajów. Akcji przyświeca w tym roku hasło „początek”.
W stolicy działa około stu lokalnych księgarń. Miejsca te organizują spotkania autorskie, kiermasze i wystawy, jednak bardzo ucierpiały w wyniku pandemii, dlatego miasto stara się je wspierać. Na przykład przez plebiscyt Ulubiona Księgarnia Warszawy, który w tym roku odbędzie się po raz trzeci.
Warto odwiedzić też warszawskie biblioteki publiczne – miejsca najbliższe czytelnikom, bo zlokalizowane w dzielnicach, w których mieszkają. Oprócz wypożyczania książek, audiobooków czy czasopism, można tam także wziąć udział w ciekawych wydarzeniach np. spotkaniach autorskich, warsztatach i pokazach filmów. Informacje na ten temat są zamieszczane na stronie bibliotekiwarszawy.pl, na stronach bibliotek i na ich profilach w mediach społecznościowych.
Nagrody literackie
W tym roku już po raz 15. zostanie wręczona Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Po raz pierwszy uhonorowani zostaną twórcy w nowej kategorii – komiks i powieść graficzna. Tradycyjnie wyróżnienia zostaną przyznane także w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca, książka o tematyce warszawskiej (dawniej edycja warszawska) oraz dla Warszawskiego Twórcy.
W najbliższych tygodniach rozstrzygnięty zostanie również konkurs na najlepszy reportaż, a jego autor otrzyma Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. Wyróżnienie to zostanie przyznane już po raz 13.
Warszawa funduje także Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego, przyznawaną za książki poświęcone najnowszej historii Polski. W ubiegłym roku laureatem został Grzegorz Piątek, nagrodzony za książkę „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949″.