Tajwański rząd zdecydował o przekazaniu miliona dolarów na rzecz Ukraińców, którzy po rosyjskiej inwazji, zamieszkali w Warszawie. Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski oraz dyrektor Biura Przedstawicielskiego Tajpej w Polsce Bob Chen podpisali porozumienie o przekazaniu darowizny.

Współpraca pomiędzy Warszawą a Tajpej zaczęła się już w 1995 roku i przybiera bardzo różną formę. Organizujemy wyjazdy dla polskiej młodzieży, studenci mogą korzystać ze stypendiów i uczyć się języka chińskiego. W ostatnich miesiącach także mogliśmy liczyć na pomoc z Tajpej, gdy do Warszawy trafiło setki tysięcy Ukraińców. Już w maju otrzymaliśmy 300 tys. euro, a teraz trafi do nas kolejna darowizna, bo Tajwan zdecydował się przekazać jeszcze milion dolarów na pomoc naszym ukraińskim gościom. To dla nas bardzo ważne, że w tak trudnej sytuacji możemy liczyć na naszych przyjaciół, i że nasze kontakty międzynarodowe owocują konkretnym wsparciem. Bardzo dziękuję za tę pomoc! – mówił prezydent Rafał Trzaskowski.

Tajpej po raz drugi wsparło działania Warszawy na rzecz gości z Ukrainy. Dziś w warszawskim Ratuszu podpisano porozumienie o przekazaniu przez rząd Tajwanu miliona dolarów na dalsze działania pomocowe związane z Ukraińcami przebywającymi w Warszawie.

Przede wszystkim chciałbym wyrazić głęboki szacunek i uznanie dla władz miasta Warszawy i mieszkańców za życzliwość i hojność okazaną mieszkańcom Ukrainy, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojej ojczyzny z powodu nieuzasadnionej agresji Rosji. Chociaż Tajwan i Ukraina są od siebie odległe geograficznie, to mieszkańcy Tajwanu głęboko współczują i rozumieją to, czego doświadczają Ukraińcy – powiedział Bob Chen, dyrektor Biura Przedstawicielstwa Tajpej w Polsce.

Warszawa i Tajpej współpracują na wielu płaszczyznach, od handlu, poprzez przemysł, kulturę, aż po wymianę doświadczeń w zakresie zarządzania. Od lat Biuro Przedstawicielskie Tajpej w Polsce, w ramach programu Youth Ambassador Exchange Program, organizuje dwutygodniowe wyjazdy warszawskiej młodzieży do Tajpej. Zakwaterowani są u tajwańskich rodzin, dzięki czemu poznają tamtejsze kulturę i obyczaje. W ramach programu organizowane są również rewizyty młodzieży z Tajpej w Warszawie.

Pieniądze z darowizny będą przeznaczone na wsparcie gości z Ukrainy i procesu ich integracji w Warszawie.