W trakcie spotkania ministrowie ponownie wezwali Federację Rosyjską do zaprzestania działań wojennych i wycofania wojsk z Ukrainy oraz wyrazili pełne poparcie dla Kijowa w tym niezwykle trudnym dla niej czasie.

Ministrowie wyrazili ubolewanie z powodu napływających doniesień i wstrząsających świadectw bezprawnej przemocy godzącej w cywilów w Buczy i innych miastach obwodu kijowskiego, której dopuściły się wojska rosyjskie. Powtórzyli apel o przeprowadzenie niezależnego śledztwa.

Z głębokim smutkiem przyjęli także fakt, że z powodu postawy przyjętej przez Federację Rosyjską nie udało się osiągnąć porozumienia w sprawie przedłużenia mandatu Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na Ukrainie.

Przewodniczący OBWE a zarazem polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau oświadczył, że Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie pozostaje zaangażowana we wspieranie ukraińskiego społeczeństwa i jest gotowa mu pomagać. – Koordynator projektów na Ukrainie powrócił do biura w Użhorodzie i będzie nadal udzielał wsparcia w trzech wymiarach pracy OBWE – powiedział minister Rau. – Aby odpowiedzieć na najpilniejsze potrzeby kraju, zespół koordynujący niedługo rozpocznie realizację nowego projektu z zakresu pomocy humanitarnej, ściśle współpracując z wieloletnimi partnerami i koordynując wysiłki interesariuszy krajowych i międzynarodowych – dodał.

Minister Linde powiedziała, że Szwecja jako kraj mający pewne doświadczenie w zapewnianiu warunków do życia ludziom uciekającym przed wojną, pragnie złożyć Polsce wyrazy ogromnego szacunku. Wasze bezgraniczne poświęcenie i zaangażowanie w pomoc sąsiadom przywraca wiarę w ludzkość i lepszą przyszłość.

Natomiast szef dyplomacji Macedonii Północnej podkreślił, że skala polskiego wsparcia dla osób, które najbardziej potrzebują pomocy jest nieporównywalna. – Jestem przekonany, że społeczność międzynarodowa wyraźnie dostrzega tę postawę i jest gotowa wesprzeć Polskę w misji ratowania ludzkiego życia – powiedział minister Osmani.

Minister Rau zaznaczył, że polskie przewodnictwo będzie kontynuować konsultacje z państwami członkowskimi na temat przyszłej roli i obecności OBWE na Ukrainie.

Ministrowie spraw zagranicznych Trojki OBWE spotkali się z przedstawicielami Straży Granicznej oraz odwiedzili centrum recepcyjne dla uchodźców w Młynach.

Łukasz Jasina
Rzecznik Prasowy MSZ

 

fot. Bartosz Peterman/MSZ