Już w sobotę, 11 czerwca zapraszamy mieszkańców do parku Kępa Potocka na wielkie letnie wydarzenie „Otwieramy Żoliborz”. W programie m.in. przedstawienie teatralne, gry i zabawy oraz moc innych atrakcji dla dzieci. Będą też warsztaty dla małych i dużych oraz bijące rekordy popularności miasteczko ruchu drogowego. Nie zabraknie oczywiście koncertów zespołów związanych z Żoliborzem, a na zakończenie gwiazda wieczoru – Kasia Kowalska.

– Tegoroczne wydarzenie przygotowaliśmy z myślą o wykorzystaniu potencjału osób mieszkających i działających na Żoliborzu. Stąd m.in. pomysł, aby występujący artyści byli w jakiś sposób związani z naszą dzielnicą. Wystąpią więc takie zespoły jak: Afera, Cytadela, Trawnik czy Komety. Gwiazda wieczoru – Kasia Kowalska – oczywiście jest mieszkanką Żoliborza. Zapraszamy całe rodziny i wszystkie pokolenia, bowiem nie zabraknie atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Zaczynamy o godz. 13:00 spektaklem dla dzieci – zachęca do udziału w imprezie na Kępie Potockiej, Paweł Michalec burmistrz Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

Żoliborski piknik rozpoczniemy spektaklem dla dzieci, pt. „Piraci i skarb pustyni”. Następnie Urszula Pakuła poprowadzi godzinny blok animacji i zabaw tanecznych dla najmłodszych i troszkę starszych. Pani Ula używa bardzo dużej ilości rekwizytów! Zapowiada się prawdziwe szaleństwo!

Na jaw wyjdzie też prawdziwa Afera. Dokładniej, na scenie pojawi się warszawski zespół, który zaserwuje nam soczysty koktajl funkowo-rockowy. W skład grupy wchodzą doświadczeni muzycy – Mariusz Gierszewski, Piotr Hrycyk, Andrzej Błaszczyk, Mariusz „Janek” Janicki i Marcin Powideł. Co łączy Aferę z Żoliborzem? Kapela ma swoją salę prób w Instytucie Chemii przy ulicy Rydygiera.

Po Aferze przyjdzie pora na kultowy zespół, który powstał na Żoliborzu – Cytadela. Jest to kapela tzw. polskiej nowej fali, która może poszczycić się wydaniem siedmiu płyt. W jej skład wchodzą: Tomasz Wasyłyszyn „Wasyl”, Tomasz Wrześniowski „Klaus” i Dariusz Dynowski „Dynia”.

Ostatnio informowaliśmy o koszeniu trawników w dzielnicy i chyba przypadkowo wywołaliśmy kolejnego wykonawcę wieczoru. Trawnik, a dokładniej Szajka Trawnik, którego domem jest Żoliborz, wykonuje autorskie utwory, których mianownikiem jest optymizm, pogoda ducha i afirmacja życia. W utworach można usłyszeć fascynację jamajskim ska, reggae, rock&rollem i punkrockiem.

Niewątpliwie emocje wystrzelą w kosmos, kiedy na scenie pojawi się żoliborska grupa Komety. To zespół uznawany za jedną z najważniejszych kapel alternatywnych XXI wieku, uformowany przez Lesława w 2002 roku na gruzach legendarnej formacji Partia. Obecny skład grupy tworzą Lesław „Lesław” Strybel, Sikor i Dżony. Komety nagrały siedem płyt studyjnych i dwie koncertowe.

Ostatecznie, na ziemię sprowadzi nas gwiazda wieczoru – Kasia Kowalska, jedna z najbardziej znanych polskich wokalistek. Ma ona na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, w tym Fryderyki, Super Jedynki i nagrody MTV.

Atrakcje dla całych rodzin i pokoleń

Jak na letni piknik przystało, nie zabraknie atrakcji dla dzieci. W strefie zabaw będą dmuchńce, euro-bungee, basen z łódkami i nieprzeciętne tory przeszkód. Koniecznie zabierzcie rowery i hulajnogi, bo znowu pojawi się, bijące w zeszłym roku rekordy popularności, miasteczko ruchu drogowego.

Zaprzyjaźnione z nami Towarzystwo Przyjaciół Dzieci wraz z Klubem Sportowym „Spójnia – Warszawa” zapewnią wiele żeglarskich atrakcji, m.in. żeglowanie „na sucho” na łódce klasy Optimist czy rzut do koła ratunkowego. Nie zabraknie też żeglarskich kolorowanek dla najmłodszych.

W strefie świadomego kierowcy gwarantujemy wysoki poziom adrenaliny. Będą symulatory: dachowania, zderzeniowy, jazdy pod wpływem substancji psychoaktywnych, alkogogle oraz ciekawe konkursy zręcznościowe. Nie zapomnimy też o szkoleniach z zakresu udzielania pierwszej pomocy, które przygotowała Straż Miejska.

Strefa historyczna, to propozycja Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, które w zabawny sposób sprawdzi wiedzę naszych mieszkańców o Warszawie. Dodatkowo nasza Biblioteka zapewni ciekawe warsztaty dla mieszkańców, jak „Obrazki z mozaiki” czy „Zakładka do książki”. Każdy będzie mógł też samodzielnie wykonać okolicznościowe przypinki. Dla najmłodszych zapewnimy kultowe bańki mydlane, malowanie buziek oraz zabawy kolorowym piaskiem.

Ośrodek Pomocy Społecznej wraz z ośrodkami wsparcia Żoliborskiego Centrum Integracji i Aktywizacji Seniorów oraz „Piękny Brzeg” mają super ofertę dla naszych seniorów. Będą gry i zabawy ruchowe, warsztaty papieroplastyczne i poradnictwo specjalistyczne.

Na wypadek upału szykujemy kutyny wodne, które przygotują strażacy ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. Natomiast wodę do picia zapewni Warszawska Kranówka. Zarząd Oczyszczania Miasta zaprezentuje dwa wyjątkowo ciekawe pojazdy: odrestaurowaną zabytkową polewaczkę SKODA 706 RTH z 1974 roku, którą można zobaczyć w kultowych filmach Stanisława Barei, jak „Nie lubię poniedziałku”, „Poszukiwany, poszukiwana” czy „Alternatywy 4″ oraz nowoczesną zamiatarkę.

Tradycyjnie wydarzeniu towarzyszyć będzie IV Żoliborski Festiwal Streetfoodu.