Jesteście dla mnie gigantami. Jestem pod wielkim wrażeniem tego, na co stawiacie akcent w waszych przedsiębiorstwach: ekologia, cyfryzacja i sprzedaż internetowa. Dzisiejsze wyniki pokazują też, że gospodarka ma twarz kobiety – mówiła wiceminister Olga Semeniuk podczas finału konkursu PRODUKCIK 2022.

W MRiT odbył się finał programu „Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”. Swoje produkty i usługi, zaprezentowali młodzi przedsiębiorcy z dwudziestu szkół z całej Polski.

Młodzi wystawcy – podczas trwających w gmachu resortu targów – pokazali produkty, które stworzyli. To m.in. biżuteria, obroże dla domowych pupili, zapachowe świece sojowe, ubrania z ręcznie malowanymi wzorami, czy usługi turystyczne.

Nagrodę główną tegorocznej edycji konkursu PRODUKCIK 2022 zdobyło Bloom z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Bohaterów Westerplatte w Strzelinie, pod opieką pani Henryki Bilskiej-Mroczki.

Bycie przedsiębiorcą nie jest łatwym zadaniem. Dzisiaj przed Wami stoi niesamowita przyszłość. Powstałe projekty pokazują, że jesteście prawdziwymi przedsiębiorcami

– powiedziała wiceminister Olga Semeniuk.

Finałowa dwudziestka to miniprzedsiębiorcy, wybrani spośród ponad 200 założonych przez uczniów w roku szkolnym 2021/2022 minifirm.

Komisja Konkursowa, oceniająca projekty była złożona z przedstawicieli biznesu i mediów oraz ekspertów Ministerstwa Rozwoju i Technologii i Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Oceniając uczestników jurorzy brali pod uwagę: pomysł na biznes, współpracę w zespole, a także umiejętność rozwiązywania problemów biznesowych.

„Młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo”, to firma, którą może założyć grupa od 4 do 15 uczniów, poszukująca pomysłu na własny produkt lub usługę. Ich zadaniem jest przygotowanie biznesplanu dla swojego produktu, zgromadzenie niezbędnego kapitału, podjęcie działań marketingowych, aż w końcu wyprodukowanie i sprzedaż swoich produktów w środowisku lokalnym lub online.

Uczniowie kolejny raz mogli skorzystać ze wsparcia w postaci internetowej platformy sprzedażowej My Student Company. Dzięki niej każde miniprzedsiębiorstwo może sprzedawać swoje produkty.

LAUREACI KONKURSU PRODUKCIK 2022

W konkursie PRODUKCIK 2022 nagrodzone zostały trzy najlepsze firmy. Otrzymały tytuł laureata Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK.

Pierwsze miejsce (nagroda Grand Prix) otrzymało miniprzedsiębiorstwo Bloom z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Bohaterów Westerplatte w Strzelinie, pod opieką pani Henryki Bilskiej-Mroczki.

Drugie miejsce zajął petCOOLLAR z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim, pod opieką pani Marioli Rychlik.

Na podium znalazłasię również Creators Team z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Świnoujściu, pod opieką pani Lidii Sokołowskiej.

Nagrodę główną Grand Prix wręczyła zwycięzcom wiceminister Olga Semeniuk.

Bloom z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Bohaterów Westerplatte w Strzelinie, pod opieką pani Henryki Bilskiej-Mroczki – laureaci nagrody głównej będą reprezentowali Polskę podczas największego Europejskiego Festiwalu Przedsiębiorczości GEN-E, który odbędzie się 12-14 lipca br., w Estonii. Zwycięzcy będą rywalizowali ze swoimi rówieśnikami z 40 europejskich krajów.

Przyznano także dwa wyróżnienia. W kategorii Prezentacja doceniono miniprzedsiębiorstwo Art&eco friendly, Zespół Szkół nr 6 im. Macieja Rataja w Ełku, pod opieką pani Urszuli Mikłosz . W kategorii Stoisko i umiejętności sprzedaży wyróżniono firmę ANGELstore z I Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Kujawskiej we Włocławku pod opieką Tatiany Glapiak.

Wręczone zostały również dwie nagrody sponsorskie (FedEx Access Award i Euroclear Trusted Company Award), które trafiły do Creators Team z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi w Świnoujściu, pod opieką pani Lidii Sokołowskiej i petCOOLLAR z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Tomaszowie Mazowieckim, pod opieką pani Marioli Rychlik.

O KONKURSIE

Konkurs na Najlepsze Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo PRODUKCIK organizowany jest przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości od 1994 roku. Dzięki programowi „Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo” powstało w Polsce ponad 7 000 młodzieżowych miniprzedsiębiorstw.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii już po raz 6. objęło Patronatem Honorowym to wydarzenie.

Wideo