Minister Spraw Zagranicznych zakończył dzisiaj oficjalną wizytę w Gruzji, do której przyjechał w ramach pełnienia obowiązków przewodniczącego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie.

Szef polskiej dyplomacji spotkał się z prezydent Salome Zurabiszwili, premierem Iraklim Garibaszwilim, wicepremierem i ministrem spraw zagranicznych Dawidem Zalkalianim oraz z pierwszym zastępcą przewodniczącego parlamentu Giorgim Wolskim. Podczas rozmów z gruzińskimi politykami minister Rau potwierdził wsparcie OBWE dla Tbilisi w rozwiązywaniu wewnętrznych i zewnętrznych wyzwań, w tym także dla zaangażowania Gruzji w ramach międzynarodowych dyskusji genewskich (GID) oraz spotkań w ramach mechanizmu zapobiegania i reagowania na incydenty (IPRM). Oba formaty służą dialogowi i działaniom na rzecz poprawy sytuacji ludności dotkniętej konfliktem z 2008 roku. – Będziemy nadal udzielać Gruzji merytorycznego wsparcia w realizacji zobowiązań we wszystkich trzech wymiarach OBWE. W regionie reprezentuje mnie mój specjalny przedstawiciel, ambasador Viorel Moșanu, którego tekę uważam za priorytetową dla naszego przewodnictwa – powiedział minister Rau. – W obecnej sytuacji, w przypadku konfliktu w Gruzji, naszym celem jest zachowanie procesów dyplomatycznych, utrzymanie otwartych kanałów komunikacji i unikanie celowej lub niezamierzonej eskalacji – dodał.

Przewodniczący OBWE omówił także ze swoimi rozmówcami problematykę separatystycznych terytoriów gruzińskich: Abchazji i Osetii Południowej/Regionu Cchinwali w kontekście polskiego przewodnictwa w OBWE. Podziękował również partnerom gruzińskim za zaangażowanie Tbilisi w procesy pokojowe w regionie Kaukazu Południowego, w tym w inicjatywę Peaceful Neighbourhood Initiative. Szef polskiego MSZ odbył także zorganizowaną przez Misję Obserwacyjną UE w Gruzji (EUMM) wizytę na administracyjnej linii kontaktowej (ABL) z separatystycznymi regionami.

 

***

 

Wizyta w Gruzji była pierwszym przystankiem ministra Raua podczas podróży do państw Kaukazu Południowego. W następnych dniach szef polskiej dyplomacji odwiedzi Azerbejdżan i Armenię. Więcej informacji na temat polskiego przewodnictwa w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, które przypada na 2022 rok, można znaleźć na stronie OBWE: https://www.osce.org/chairmanship.

 

Łukasz Jasina

Rzecznik Prasowy MSZ