Trwa kolejna edycja wydarzenia filmowego dla młodych i najmłodszych widzów, ponownie w formule hybrydowej. Festiwalowe propozycje pokazywane są do 2 października w kinach, a od 6 do 23 października na internetowej platformie.

Kino młodej publiczności

9. odsłona festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty to 159 wyjątkowych tytułów. Filmy pełno- i krótkometrażowe, animacje czy dokumenty wybrane dla widzów w wieku od 4 lat pogrupowane zostały w tym roku na 12 sekcji, zróżnicowanych zarówno tematycznie, jak również gatunkowo.

W ramach Konkursu głównego zostaną pokazane najciekawsze polskie oraz międzynarodowe produkcje.

Kino Dzieci gra w zielone zainspiruje do działania i doda energii najmłodszym widzom, mającym realny wpływ na ochronę przyrody.

Dzięki sekcji Dookoła świata, widzowie wybiorą się w podróż by zobaczyć filmy z Indii czy Boliwii. W ramach Pocztówki z Niderlandów najmłodsi poznają wielokrotnie nagrodzone filmy z tego kraju. Miłośnicy krótkich metraży zobaczą Krótkie historie, a na moli książkowych, gotowych śledzić losy literackich bohaterów na dużym ekranie, czekać będą filmy prezentowane w ramach sekcji Z nosem w książkach. Do tego Klasyka Kina Dzieci, czyli tytuły docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów, które możemy oglądać na okrągło. Podobnie filmy z sekcji Ulubieńcy festiwali, czyli zestawu pełnometrażowych filmów, które zdobywały w ostatnim sezonie nagrody i uznanie na międzynarodowych festiwalach filmowych. Z kolei dokumenty w ramach Drogi na północ przybliżą nam pragnienia dzieci z Norwegii, Szwecji i Finlandii oraz ich codzienne wyzwania. I wreszcie – Dużym okiem, czyli miejsce na dialog z dorosłą publicznością, w którym pomogą nam pełnometrażowe filmy dokumentalne wybrane z myślą o rodzicach, opiekunach i nauczycielach. Seansom towarzyszyć będą spotkania z wyjątkowymi ekspertkami oraz ekspertami; partnerem sekcji jest Fundacja Sentio.

W programie zostały uwzględnione pokazy przyjazne sensorycznie dla tych, którzy nie lubią hałasu, mają trudności z siedzeniem w bezruchu lub są wrażliwi wzrokowo i nie czują się komfortowo w ciemnych, kinowych salach. Z kolei, dzięki dodaniu słownego opisu, pokazy z alternatywną ścieżką dźwiękową – audiodeskrypcją umożliwią osobom niewidomym czy słabowidzącym na udział w seansach.

Wszystkie filmy z Konkursu głównego, Konkursu filmowych odkryć oraz Konkursu krótkich dokumentów będą do zobaczenia w kinach z angielskimi napisami. Zostały przygotowane również bezpłatne seanse filmów z ukraińskim lektorem lub dubbingiem.

Seansom towarzyszyć będą zajęcia artystyczne, spotkania z artystami i warsztaty.

Program i bilety

Szczegółowy program festiwalu został już opublikowany na stronie kinodzieci.pl. Bilety na seanse można kupić w kasach oraz na stronach internetowych kin festiwalowych.

Gdzie?

Seanse odbędą się po raz pierwszy w aż ośmiu kinach w Warszawie:

  • Kino Muranów (ul. Gen. W. Andersa 5);
  • Kinoteka (pl. Defilad 1);
  • Kino Ada (ul. Księdza Juliana Chrościckiego 14)
  • Służewski Dom Kultury (ul. Jana Sebastiana Bacha 15)
  • Kinokawiarnia Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b)
  • Centrum Kultury Alternatywy (ul. Indiry Gandhi 9)
  • Kino Wisła (pl. Wilsona 2);
  • Dom Kultury Świt (ul. Wysockiego 11);