22,46°C

Warszawa

All Stories

„Dziedzictwo Muzyki Polskiej” – odkryć na nowo to, co zapomniane

Projekt "Dziedzictwo Muzyki Polskiej" dotyczy kompleksowego podejścia do przedstawiania polskiego dziedzictwa, w dużej mierze zapomnianego, na nowo. To projekt wyjątkowy pod wieloma względami. Z jednej strony dotyczy on spuścizny materialnej, bo w ramach projektu odszukiwane są artefakty dotyczące tej spuścizny, z drugiej zaś samej żywej muzyki. Możemy przywracać to dziedzictwo polskiej kulturze i szerzej - wszystkim ludziom, dla których kultura jest ważna – powiedział wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, prof. Piotr Gliński.

Projekt dotyczy głównie okresu zaborów, kiedy polska muzyka była bardzo ważna dla przetrwania naszej tożsamości i odzyskania niepodległości. Był to jednocześnie okres bardzo trudny dla polskiej muzyki, bo nie mogliśmy w tym czasie budować niezależnych, tożsamościowych instytucji muzycznych - tego rodzaju przedsięwzięcia były mocno ograniczone. Oczywiście Chopin czy Moniuszko są zadbani, natomiast istnieje cała plejada dzieł wybitnych i wartych tego, aby powróciły do kanonu muzyki klasycznej. Bardzo wiele dzieł polskiej muzyki z tamtego okresu nie jest granych – dodał wicepremier.

Dzięki wieloletniemu projektowi Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu realizowanemu przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne, udaje się nadrabiać ogromne cywilizacyjne zaległości w dziedzinie muzyki.

W 2017 roku, w wyniku debat w środowisku specjalistów, podjęliśmy decyzję, że trzeba podejść do tego projektu w bardzo poważny sposób. Od tego czasu w przywracanie naszego dziedzictwa muzycznego zainwestowanych zostało ponad 23 mln zł. Będziemy kontynuować te działania, tylko w tym roku przekazujemy na ich realizację ponad 4 mln zł. Dziękuję wszystkim, którzy pracowali, pracują i będą pracowali przy projekcie – podsumował minister KDNiS.

Projekt „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”

Celem projektu jest nadrabianie cywilizacyjnych zaległości w dziedzinie muzyki. W czasie 123 lat zaborów, gdy zaawansowane kulturowo społeczeństwa zachodniej Europy ukierunkowane były na prowadzenie historycznej polityki kulturalnej, dokumentowanie, opracowywanie, udostępnianie oraz promowanie swoich artystów i ich dzieł, w Polsce – na skutek zniewolenia państwa – takie działania były niejednokrotnie formalnie zabronione, ograniczone restrykcjami lub pozbawione środków finansowych.

Projekt „Dziedzictwo Muzyki Polskiej” pozwala tę wieloletnią lukę uzupełnić.
Jego realizacja obejmuje naukowe prace badawcze, archiwizację i digitalizację, nutowe wydania źródłowo-krytyczne oraz wykonawcze, dokumentowanie badań muzykologicznych i myśli popularnonaukowej, organizowanie koncertów wybitnych artystów, rejestrację i działania fonograficzne, a także udostępnianie tej spuścizny obejmujące działania edukacyjne i upowszechnieniowe, zarówno w Internecie, jak i świecie rzeczywistym.

W ramach pierwszego etapu projektu „Dziedzictwo Muzyki Polskiej” powstało ponad 200 artykułów dla Portalu Muzyki Polskiej, wydano 26 albumów płytowych, 25 książek oraz 279 wydawnictw nutowych, dokonano kwerendy 2000 rekordów, zdigitalizowano 151 516 pozycji, zaś działania upowszechniające dotarły do ponad 500 000 odbiorców.

„Dziedzictwo Muzyki Polskiej” – odkryć na nowo to, co zapomniane

Muzea i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą otwierają się dla zwiedzających

Od 4 maja, po przerwie spowodowanej obostrzeniami związanymi z pandemią koronawirusa, muzea oraz instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą – przy zachowaniu obowiązującego reżimu sanitarnego – mogą ponownie otworzyć się dla zwiedzających. Decyzję o czasie i trybie powrotu do działalności w przypadku każdego muzeum podejmuje dyrektor instytucji. Już dziś gotowość do przyjęcia zwiedzających zgłosiło ponad 20 instytucji kultury, a kolejne muzea rozpoczną działalność w następnych dniach maja.

Muzea i instytucje kultury prowadzące działalność wystawienniczą otwierają się dla zwiedzających

Monika Krawczyk dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego

1 stycznia 2021 r. pięcioletnią kadencję na stanowisku Dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma rozpocznie Monika Krawczyk. Powołanie w imieniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu wręczył nowej dyrektor sekretarz stanu w MKiDN, Jarosław Sellin. Żydowski Instytut Historyczny jest najstarszą instytucją zajmującą się historią Zagłady, a także depozytariuszem Archiwum Ringelbluma. Od 2008 r. jest instytucją kultury, której organizatorem jest Minister.

Monika Krawczyk dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego

Festiwale na kanapie także w grudniu

Instytucje kultury, czyli teatry, kina, muzea i galerie pozostają zamknięte także w grudniu. Wydarzenia kulturalne już na dobre przeniosły się do przestrzeni wirtualnej. W domowym zaciszu można śledzić kolejne festiwale.

Dokumenty o prawach człowieka, kinematografia rosyjska, przegląd filmów poświęconych Afryce, a może najlepsze polskie spektakle teatralne? Koniec pandemicznego roku obfituje w ciekawe festiwale. Warszawa od lat wspiera i współfinansuje te wydarzenia.

WATCH DOCS

Już po raz 20. odbędzie się jedna z największych na świecie imprez filmowych poświęconych prawom człowieka. WATCH DOCS to najstarszy festiwal filmów dokumentalnych w Warszawie, jego pierwsza edycja odbyła się w 2001 roku. Jednak ten rok jest wyjątkowy, bo wszystkie pokazy odbędą się w przestrzeni wirtualnej. Od 4 do 13 grudnia będzie można obejrzeć kilkadziesiąt światowej klasy dokumentów. Od 14 grudnia na www.vod.pl pojawi się wybór filmów z poprzednich edycji festiwalu w kolekcji „20 lat WATCH DOCS" - te filmy będzie można oglądać bezpłatnie do 30 grudnia. Więcej o festiwalu WATCH DOCS 2020.

Sputnik nad Polską

Po raz 14. Odbędzie się Festiwal Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską", tym razem w całości na platformie www.mojekino.pl. Termin festiwalu (12-20 grudnia), a także jego program, zostały w tym roku zmienione, ale organizatorzy zapewniają, że będzie to prawdziwa uczta dla miłośników kina rosyjskiego. Jak zwykle rozstrzygnięte zostaną konkursy filmów fabularnych i dokumentalnych, odbędzie się też przegląd twórczości wybranego artysty – w tym roku to mistrz animacji, Andriej Chrżanowski. Online dostępne będą też wydarzenia towarzyszące - spektakle, debaty i warsztaty. Dla najmłodszych widzów i młodzieży Mały Sputnik przygotował zestaw najnowszych rosyjskich produkcji. Cały program znaleźć można na stronie Festiwalu.

AfryKamera

W dniach 21-30 grudnia na platformie www.mojeekino.pl zagości największe wydarzenie kulturalne w Europie Środkowo-Wschodniej poświęcone Afryce - 15. Festiwal AfryKamera. Wbrew stereotypom Afryka nie jest filmową pustynią - przeciwnie, wnosi wybitny wkład w światową kinematografię. W tegorocznej edycji festiwalu znalazły się między innymi filmy o tanecznej kulturze Afryki w cyklu Africa Moving, czy blok Chinafryka, poświęcony wpływowi Chin na tamtejsze rejony. W planie są też pokazy filmów krótkometrażowych czy wyjątkowych filmów dokumentalnych. Nie zabraknie też polskiego punktu widzenia na Afrykę (blok krótkich metraży „W polskim obiektywie"). Więcej informacji na temat festiwalu można przeczytać na stronie www.afrykamera.pl

40. WST

Jubileuszowe, 40. Warszawskie Spotkania Teatralne w całości odbędą się online, jednak organizatorzy chcą zachować charakter uczestniczenia  w wydarzeniach na żywo, dlatego spektakle będą grane w macierzystych teatrach i stamtąd transmitowane.  W nurcie głównym oraz towarzyszącym odbędzie się w sumie 12 pokazów. Pierwszy już w sobotę 5 grudnia o godz. 19.00 - „Fedra" w reż. Grzegorza Wiśniewskiego, transmitowana z Teatru Wybrzeże w Gdańsku. Warszawskie Spotkania Teatralne potrwają do 16 grudnia. Wszystkie informacje o 40. WST na stronie www.warszawskie.org

Więcej o wydarzeniach kulturalnych na www.kulturalna.warszawa.pl

Festiwale na kanapie także w grudniu

Znaczek upamiętniający Kornela Morawieckiego

W poniedziałek, 3 maja br., Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Kornel Morawiecki”. Walor trafia w ręce klientów i filatelistów dokładnie w 80. rocznicę urodzin założyciela „Solidarności Walczącej”.

Oprócz znaczka ukazującego postać Kornela Morawieckiego, Poczta Polska wydała też, w limitowanej wersji, kopertę FDC, czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona zdjęcie, na którym marszałek - senior otwiera pierwsze posiedzenie Sejmu RP VIII kadencji (12.11.2015 r.).

 Poczta Polska poprzez emisję znaczka uhonoruje jedną z kluczowych postaci we współczesnej historii Polski i jej istotnego współtwórcę. Marszałek Kornel Morawiecki to symbol nieugiętości i bezkompromisowej walki o polską suwerenność. W swoich wypowiedziach podkreślał, że największą i niepodważalną wartość stanowi dobro naszego kraju i narodu. To przesłanie w sposób szczególny bliskie Poczcie Polskiej, jednej z najstarszych polskich instytucji, której losy od 463 lat nierozerwalnie splecione są z historią Polski – podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Kornel Morawiecki zmarł w 2019 roku. Był politykiem (poseł i marszałek senior Sejmu VIII kadencji) oraz działaczem opozycji antykomunistycznej w PRL. Z wykształcenia był fizykiem teoretycznym. W 1982 roku założył we Wrocławiu „Solidarność Walczącą”, antykomunistyczną organizację podziemną, która prowadziła szeroko zakrojone działania na rzecz polskiej suwerenności. W 2019 roku odznaczony został Orderem Orła Białego – najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym RP.

W czerwcu 2017 roku Poczta Polska wprowadziła do obiegu znaczek pocztowy emisji „Solidarność Walcząca”. Walor został wydany z okazji 35-lecia istnienia tej organizacji.

O znaczku:

autor projektu: Poczta Polska S.A.
liczba znaczków: 1
wartość: 3,30 zł
nakład: 120 000 szt.
technika druku: rotograwiura
format znaczka: 31,25 x 39,5 mm
papier: fluorescencyjny
arkusz sprzedażny: 50 znaczków
data wprowadzenia do obiegu: 3 maja 2021 r.

Znaczek upamiętniający Kornela Morawieckiego

Zmarł wybitny aktor Piotr Machalica

W wieku 65 lat zmarł aktor teatralny i filmowy Piotr Machalica. Wystąpił w kilkudziesięciu filmach i produkcjach telewizyjnych, m.in. w „Krótkim filmie o miłości” i „Dekalogu IX” Krzysztofa Kieślowskiego, „Dniu świra” Marka Koterskiego i „Jadze” Tomasza Bagińskiego. Był związany m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Polonia i Och-Teatrem.

Zmarł wybitny aktor Piotr Machalica

Śródmieście zagrało dla życia – już po raz 12.

2 797 litrów krwi – takim wynikiem zakończyła się 12. edycja akcji „Śródmieście gra dla życia", zorganizowana przez Dzielnicę Śródmieście m.st. Warszawy oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Zbiórka trwała od 1 czerwca do 30 listopada br.

– Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy zdecydowali się włączyć do naszej akcji. Imponujący wynik tegorocznej zbiórki jest niewątpliwym dowodem solidarności oraz wrażliwości naszych mieszkańców. Ich postawa zasługuje na najwyższe uznanie zwłaszcza w dobie koronawirusa, gdy zapasy krwi kurczą się w przyspieszonym tempie. Jestem dumny z tego, że Śródmieście od lat mobilizuje warszawiaków do pomocy potrzebującym. Z kolejną edycją akcji „Śródmieście gra dla życia" ruszamy już wiosną 2021 r. – mówi burmistrz Śródmieścia Aleksander Ferens.

Formuła akcji została dostosowana do sytuacji epidemicznej oraz wymogów sanitarnych. Nad bezpieczeństwem dawców nieustannie czuwał personel medyczny. Aby podzielić się krwią, wystarczyło dobrze się nawodnić, zabrać ze sobą dowód osobisty i zgłosić do mobilnego punktu poboru (specjalnego krwiobusu) lub siedziby RCKiK. Krwiobusy czekały na mieszkańców w najczęściej odwiedzanych miejscach Śródmieścia – w tym na pl. Zamkowym oraz przy Pałacu Kultury i Nauki. Każdy, kto w ramach akcji oddał swoją krew, otrzymał bezpłatną wejściówkę na koncert finałowy Ralpha Kaminskiego, kierowany wyłącznie do uczestników zbiórki. Ten miał odbyć się 4 grudnia, jednak sytuacja związana z COVID-19, a także obostrzenia wprowadzone przez rząd sprawiły, że organizatorzy zostali zmuszeni do skorzystania z wyjątku przewidzianego w zasadach akcji i przesunięcia terminu finałowego koncertu. Jednak, jak zapewnia burmistrz Aleksander Ferens, koncert odbędzie się w pierwszym możliwym terminie. – O nowym terminie będziemy szeroko informować, gdy obecnie obowiązujące obostrzenia zostaną zniesione – dodaje.

Tegoroczne 2 797 litrów krwi to niemal 6 216 jednostek. Do operacji serca potrzeba średnio 6 jednostek krwi, do przeszczepu wątroby średnio 20 jednostek, a żeby uratować ofiarę wypadku drogowego – nawet aż 50 jednostek. Krew, którą podzielili się warszawiacy może więc uratować życie od kilkuset do nawet tysiąca osób. Dotychczasowe edycje zbiórki zaowocowały zgromadzeniem niemal 11 tys. litrów krwi.

Na naszej finałowej scenie w poprzednich latach wystąpili m.in.: Kasia Kowalska, Anita Lipnicka i John Porter, zespół Muchy, Czesław Mozil, Maciej Maleńczuk, Renata Przemyk, Fisz Emade, Organek, zespół COMA oraz the Dumplings.

 

Jakub Leduchowski

rzecznik prasowy

Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy

Śródmieście zagrało dla życia – już po raz 12.

Warszawa upamiętni ofiary Holokaustu

Tegoroczne obchody 16. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbędą się 27 stycznia, w formule online. Patronat honorowy nad całością wydarzeń objął prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci rozpoczną się o godzinie 13.00 transmisją modlitwy El Male Rachamim sprzed Pomnika Bohaterów Getta w Warszawie. Fundacja Shalom przypomni wystąpienie wygłoszone w ubiegłym roku przez Mariana Turskiego, byłego więźnia Auschwitz, wiceprzewodniczącego Stowarzyszenie ŻIH, które wygłosił podczas uroczystości 75. rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz.

- Pamięć Holokaustu staje się dziś moralnym zobowiązaniem współczesności - by ideologia nienawiści i zniszczenia nie odżyła nigdy więcej. To ciągłe wezwanie, które winno mobilizować wszystkie - bez wyjątku - narody i społeczności, by dawać odpór nawet najmniejszym przejawom nienawiści - powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Wydarzenia 16. Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

O godz. 15.30 odbędzie się spotkanie online Jana Ordyńskiego z Alicją Schnepf i Ireną Senderską - przedstawicielkami Polskiego Stowarzyszenia Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata.

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich zaprosi o godz. 19.30 na pokaz spektaklu „Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie" Icchaka Kacenelsona w przekładzie Jerzego Ficowskiego, w reżyserii Gołdy Tencer i Szymona Szurmieja, ze scenografią Jerzego Kaliny. Spektakl zrealizowano na scenie Teatru Żydowskiego w Warszawie w roku 2003 z gościnnym udziałem Krystyny Jandy, Andrzeja Blumenfelda, Krzysztofa Gosztyły, Krzysztofa Kolbergera, Władysława Kowalskiego, Jacka Lenartowicza, Olgierda Łukaszewicza i Jerzego Treli oraz aktorów Teatru Żydowskiego w Warszawie i Moskiewskiego Chóru Kantorów.

Światło Pamięci

Po raz kolejny Fundacja Shalom apeluje o zapalenie świec w oknach o godz. 18.00.  Symbol płonącej świecy będzie wyrazem naszej pamięci i solidarności z milionami ofiar Holokaustu oraz apelem o poszanowanie życia ludzkiego. „Światło Pamięci" będzie można także symbolicznie zapalić w Internecie na profilu Facebook Fundacji Shalom undefined

Tramwaj – symbol

Jak co roku, 27 stycznia, w godz. 12.00–18.00, na ulice Warszawy wyjedzie oznaczony gwiazdą Dawida zabytkowy tramwaj. Pusty pojazd będzie symbolizować tramwaj kursujący w getcie warszawskim. Ma on przypomnieć mieszkańcom stolicy o żydowskich sąsiadach, którzy w czasie II wojny światowej zostali wymordowani w obozach zagłady i w gettach. Tramwaj przejedzie trasą: pl. Narutowicza – Marszałkowska - Stawki – Popiełuszki - Metro Marymont – Okopowa - pl. Zawiszy – pl. Narutowicza.

Szczegółowy program obchodów na stronie internetowej Fundacji Shalom.

Dyskusja online w Muzeum POLIN

Wydarzenie „XI Przykazanie: Nie bądź obojętny" – które odbędzie się o godz. 18.00 - nawiązuje do ubiegłorocznego wystąpienia Mariana Turskiego w KL Auschwitz, który wówczas apelował przede wszystkim do młodych ludzi, by nie pozostawali obojętni na szeroko pojęte zło, które nas otacza. Podczas dyskusji Adam Bodnar (Rzecznik Praw Obywatelskich), Piotr Forecki (politolog, profesor UAM) i Draginja Nadaždin (dyrektorka Amnesty International Polska) poszukają odpowiedzi na pytanie, co dla dzisiejszego społeczeństwa znaczy nie być obojętnym i jak korzystać z nauk płynących z historii. Link do wydarzenia: undefined

W hołdzie tym, którzy odeszli

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku. Na datę obchodów wybrano 27 stycznia – rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Uchwalenie tego dnia pamięci miało na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i wyraźny sprzeciw wobec nieuznawania Holokaustu za wydarzenie historyczne.

Kontakt dla mediów:

Edyta Bach

Teatr Żydowski im. Estery Rachel i Idy Kamińskich – Centrum Kultury Jidysz

tel. 501232302

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Iza Teodorkiewicz

Fundacja Shalom

tel. 22 620 30 36/37, 605 948 809

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warszawa upamiętni ofiary Holokaustu

Gala Nagrody BohaterONy 2020

- Serdecznie gratuluję wszystkim nominowanym. Sam fakt Państwa obecności w tym gronie świadczy o wielkim zaangażowaniu. Szczególnie gratuluję dzisiejszym laureatom. Wierzę, że przyznane nagrody będą dla Państwa powodem do dumy i uhonorowaniem dotychczasowej działalności, jak również wspaniałą motywacją do dalszej pracy – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński w nagraniu wyemitowanym podczas Gali Nagrody BohaterONy 2020. Ze względu na obecną sytuację tegoroczna uroczystość w znacznej części odbyła się w formule online.

Gala Nagrody BohaterONy 2020

Zapraszamy do udziału w akcji MEN Razem na Święta

Serdecznie zapraszamy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe oraz placówki polonijne do udziału w kolejnej edycji akcji MEN „Szkoła na Święta”. Celem naszej inicjatywy jest zarówno zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym, jak również budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych. Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna edycja akcji będzie miała nieco odmienny charakter. Jesteśmy jednak przekonani, że szczególnie w tym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości.

 

„Razem na Święta” 2020

„Razem na Święta” to akcja MEN, w której zachęcamy uczniów do niesienia pomocy innym. Chcemy, aby działania realizowane często w ramach szkolnych klubów i kół wolontariatu zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. Zależy nam jednocześnie na budowaniu wspólnot i umacnianiu więzi międzypokoleniowych oraz kształtowaniu poczucia odpowiedzialności za drugą osobę.

Ze względu na stan epidemii działania realizowane w ramach akcji „Razem na Święta” powinny mieć bezpieczny i odpowiedzialny charakter. Ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz postępowanie zgodnie z wytycznymi sanitarnymi.

Przykłady działań w ramach akcji „Razem na Święta”

Uczniom i nauczycielom proponujemy następujące działania:

  • wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich sąsiadom (np. wrzucenie do skrzynek pocztowych),
  • samodzielne przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliżej okolicy,
  • przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliżej okolicy, przyjaciół,
  • zaoferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach,
  • zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt,
  • przygotowanie kartek dla kombatantów i Rodaków na Kresach,
  • wsparcie organizacji oferujących pomoc Polakom i Polonii za granicą.

Są to jedynie przykłady inicjatyw, które w okresie przedświątecznym mogą podejmować szkolne kluby i koła wolontariatu. Chętnie poznamy inne działania realizowane przez uczniów i nauczycieli.

W jaki sposób wziąć udział w akcji?

Aby wziąć udział w akcji, należy wypełnić ankietę zgłoszeniową widoczną w Strefie Pracownika w Systemie Informacji Oświatowej (zakładka „Ankieta”). Zgłoszenie przesyła dyrektor lub inna uprawniona przez niego osoba. Na zgłoszenia czekamy do 18 grudnia br., do godz. 23:59.

Uwaga! Prosimy wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe o sprawdzenie poprawności danych adresowych, szczególnie adresów mailowych w systemie RSPO. Na podane adresy mailowe zostaną przekazane pamiątkowe dyplomy.

 

Placówki polonijne, które są zainteresowane udziałem w akcji „Razem na Święta”, prosimy o przesyłanie zgłoszeń za pośrednictwem Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą.

Zachęcamy do dzielenia się inicjatywami przygotowanymi w ramach akcji „Razem na Święta” i publikowania informacji na stronach internetowych oraz profilach w mediach społecznościowych z oznaczeniem #RazemNaŚwieta.

Wszystkie szkoły, przedszkola i placówki oświatowe, które wezmą udział w akcji, otrzymają pamiątkowy dyplom.

Akcja „Razem na Święta” już po raz trzeci!

To już trzecia edycja akcji. W roku 2018 w inicjatywę włączyli się uczniowie i nauczyciele z ponad 6 tys. placówek, a w 2019 roku z ponad 10 tys. Organizowali oni zbiórki darów dla potrzebujących, pomagali seniorom w przedświątecznych porządkach, odwiedzali osoby chore i samotne.

Zapraszamy do udziału!

Ministerstwo Edukacji Narodowej
Departament Informacji i Promocji

Zapraszamy do udziału w akcji MEN Razem na Święta

Podsumowanie 2020: w wydarzeniach kulturalnych organizowanych dla warszawiaków przez Stołeczną Estradę wzięło udział 2,6 mln widzów

Rok 2020 był dla Stołecznej Estrady podwójnie wyjątkowy: oprócz wprowadzania zmian związanych z pandemią, obchodziła również swój jubileusz - 65 lat funkcjonowania. Mimo niesprzyjających warunków w minionym roku Stołeczna Estrada zaangażowała ponad 230 artystów, a w zorganizowanych przez nią wydarzeniach uczestniczyło (stacjonarnie i wirtualnie) ponad 2,6 miliona widzów!

Mimo ograniczeń, które objęły instytucje kulturalne, Stołeczna Estrada przeprowadziła wiele wydarzeń, poszerzając również swe dotychczasowe działania w sieci oraz produkując wydarzenia specjalnie dla widowni online. Dzięki temu uczestniczyć w nich mogli widzowie z całego świata.

Koncerty Chopinowskie online dostępne dla każdego

Ponad 60-letnia tradycja Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich została utrzymana, a recitale zyskały jeszcze szersze grono odbiorców. W trakcie sezonu dzięki rozstawionemu na terenie parku specjalnemu systemowi nagłośnieniowemu spacerowiczom w każdym zakątku Łazienek Królewskich towarzyszyła muzyka Chopina. Melomani z każdego zakątka globu, mogą w domowym zaciszu cały czas wracać do koncertów, odwiedzając przy okazji  wnętrza Oranżerii czy Pałacu na Wodzie, w których zarejestrowano koncerty. Nagrania znaleźć można na profilu Stołecznej Estrady na Youtube.

Muzyka dla Medyka

W ramach akcji „Muzyka dla Medyka", 22 maja 2020 roku, pod oknami Szpitala Bielańskiego można było usłyszeć słynną arię z opery „Turandot" Pucciniego „Nessun Dorma". Solista wraz z chórem symbolicznie wyraził wdzięczność i uznanie dla pracowników wszystkich placówek medycznych, w których toczy się walka o nasze życie i zdrowie. Film  zyskał ogromną popularność w internecie, a wielojęzyczne komentarze pełne są słów uznania i wzruszenia.

Dźwięki Skrzyżowania Kultur – Maria Pomianowska prezentuje instrumenty muzyczne świata

Dźwięki Skrzyżowania Kultur to seria warsztatów dostępnych na Youtube pt. „Instrumenty muzyczne na 5 kontynentach", po której przewodnikiem jest niezrównana entuzjastka muzyki świata, Maria Pomianowska. W 21. odcinkach prezentuje zarówno swojsko brzmiące bębny, flety i cymbały, jak i didjeredoo, angklung czy shakuhachi.

Lekcje w formie krótkich, inspirujących opowieści pełne są ciekawostek i nieoczywistych brzmień. Niezwykłe historie instrumentów przeplatane są występami muzyków, reprezentujących różne grupy etniczne. Wszystkie lekcje (z napisami po angielsku) znajdują się na profilu na Youtube.

Obchody stulecia Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia, na scenie i na balkonie hotelu Bristol wystąpiła Warszawska Orkiestra Sentymentalna. Był to już szósty koncert z tego miejsca - nawiązują one do słynnego występu Jana Kiepury z 1958 roku.

Wieczorem tego samego dnia odbył się też wyjątkowy koncert „Lata 20-te, lata 30-te. Szlagiery przedwojennej Warszawy" z udziałem Artura Gadowskiego, Macieja Miecznikowskiego, Aleksandry Borkiewicz, Lali Czaplickiej oraz męskiego zespołu wokalnego Affabre Concinui.

Poeci Piosenki – koncerty w Multimedialnym Parku Fontann

W ramach cyklu odbyły się trzy sobotnie spotkania z gwiazdami polskiej piosenki. Można było wysłuchać Stanisława Soyki, Grzegorza Turnaua i Doroty Miśkiewicz z Markiem Napiórkowskim. Koncerty poprzedzały kilkunastominutowe rozmowy znanych dziennikarzy z artystami, m.in. o poezji w ich twórczości.

Multimedialny Park Fontann

Inspiracją dla pokazów w Multimedialnym Parku Fontann były warszawskie legendy. W maju 2020 roku – ze względu na pandemiczne ograniczenia – zostały przedstawione w nowy sposób – w Internecie prezentowali je znani aktorzy: Dorota Stalińska, Joanna Koroniewska, Zbigniew Zamachowski i Adam Bauman. Słynnym legendom towarzyszyły archiwalne filmy ze zrealizowanych spektakli i konkursy z nagrodami.

Na terenie Parku została także uruchomiona instalacja artystyczna „Podróże z dźwiękiem" – łącząca poezję i wypoczynek na łonie natury.

Natomiast z okazji Świąt Bożego Narodzenia podzamcze rozbłysło tysiącami kolorowych świateł. Przygotowano także instalację zawierającą podziękowania dla warszawskich medyków.

65-lecie Stołecznej Estrady

Z okazji jubileuszu, w oczekiwaniu na możliwość organizacji imprez plenerowych, przypomniane zostały najważniejsze wydarzenia z życia rozrywkowego stolicy. Powstała wyjątkowa wystawa, w ramach której obejrzeć można m.in. zdjęcia z koncertu The Rolling Stones z 1967 roku, a także z szeregu kultowych imprez w najbardziej popularnych miejscach Warszawy. Wystawa jest dostępna na stronie Stołecznej Estrady.

Stołeczna Estrada została również producentem piosenki Vienia i Dagadany „List do...". Utwór ten to swoisty manifest, opowiadający o uczuciach pojawiających się w ludziach w trakcie pandemii.

Warszawa Wita Nowy Rok 2021

W tym roku Urząd m.st. Warszawy razem ze Stołeczną Estradą zachęcał mieszkańców do spędzenia tego wyjątkowego Sylwestra w gronie domowników. Na oficjalnych profilach obu instytucji odwiedzających czekała symboliczna niespodzianka - tuż przed północą na fasadzie Pałacu Kultury i Nauki, a także na niebie, rozbłysnął spektakularny pokaz świateł. Obejrzeć go można na profilu Stołecznej Estrady na Youtube.

 

Karolina Gałecka

rzecznik prasowy

Urzędu m.st. Warszawy

Podsumowanie 2020: w wydarzeniach kulturalnych organizowanych dla warszawiaków przez Stołeczną Estradę wzięło udział 2,6 mln widzów

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

5 grudnia przypada święto wszystkich osób, które bezinteresownie angażują się w inicjatywy na rzecz innych ludzi, środowiska, zwierząt czy otoczenia. W Warszawie przy wsparciu wolontariuszy docieramy do mieszkańców, którzy z powodu pandemii potrzebują wsparcia w życiu codziennym.

– Tegoroczne obchody Międzynarodowego Dnia Wolontariusza upływają w cieniu pandemii koronawirusa, która dla wolontariatu i osób w niego zaangażowanych jest ogromnym wyzwaniem, ale również sprawdzianem wytrwałości i determinacji. Dziękuję, że w tym trudnym czasie dbamy o siebie i pomagamy sobie nawzajem. Odrodziła się również pomoc sąsiedzka, co pokazuje jak ważna jest dla nas troska o drugiego człowieka – mówi Karolina Zdrodowska, dyrektorka koordynatorka ds. przedsiębiorczości i dialogu społecznego.

Wolontariat to aktywność dla osób w każdym wieku. Cieszy się zainteresowaniem dorosłych i seniorów, ale najchętniej podejmowany jest przez osoby młode. Co istotne – żeby zostać wolontariuszem nie trzeba być pełnoletnim, a w wielu miejscach od wolontariuszy nie są wymagane żadne specjalne kompetencje, wykształcenie czy doświadczenie.

Dzięki wolontariuszom sprawnie funkcjonuje szereg warszawskich organizacji pozarządowych. Wspierają oni działania ogromnej części stowarzyszeń i fundacji, które pomagają osobom z niepełnosprawnościami, dzieciom i rodzinom, osobom w kryzysie bezdomności. Mimo obecnej sytuacji epidemicznej, duża część warszawskich wolontariuszy nie zaprzestała swojej działalności. Pandemia sprawiła, że część wolontariackich aktywności jest realizowana w sposób zdalny. Setki osób angażują się w e-wolontariat - świadczony za pomocą Internetu i zdalnie udziela korepetycji.

Karolina Zdrodowska: – W Warszawie od 2016 r. systemowym wsparciem dla rozwoju i promowania wolontariatu jest projekt „Ochotnicy warszawscy". W tym celu uruchomiliśmy na przykład miejski portal wolontariatu ochotnicy.waw.pl, który odwiedza ponad 100 tys. osób rocznie. Zamieszczamy tam oferty zaangażowania na terenie całej Warszawy. Dzięki temu każdy może znaleźć wolontariat dla siebie – blisko domu lub w formie online, jako e-wolontariat. Jednocześnie korzystając z portalu każda instytucja czy organizacja pozarządowa może w prosty sposób zaprosić mieszkańców do współpracy.

 

W ramach działań miasta wolontariusze mają również możliwość skorzystania z bezpłatnych szkoleń, podnoszących ich kompetencje i poszerzających wiedzę. Wspierani są także koordynatorzy wolontariatu, którzy mogą brać udział w szeregu szkoleń, wydarzeń czy korzystać z poradnictwa. Dzięki temu coraz lepiej i sprawniej organizujemy wolontariat w Warszawie, a jego popularność wciąż rośnie.

Warszawscy wolontariusze

Ponad 700 wolontariuszy pomaga seniorom oraz osobom przebywającym na kwarantannie i angażuje się w pracę dzielnicowych zespołów „Warszawa Wspiera", które uruchomiliśmy pod koniec marca. W ramach tego systemu we wszystkich dzielnicach miasta działają zespoły „Warszawa Wspiera", które składają się z pracowników urzędów dzielnic, Ośrodków Pomocy Społecznej oraz lokalnych organizacji pozarządowych i ich wolontariuszy. Wyposażeni w niezbędne środki ochrony osobistej docierają do seniorów oraz osób potrzebujących, dla których np. robią zakupy żywności, leków na receptę, środków higienicznych czy wynoszą śmieci.

Od początku trwania pandemii wolontariusze wspierają również Centrum Aktywności Międzypokoleniowej „Nowolipie", które prowadzi akcję wolontariacką „Dbam o Seniora". Dorośli wolontariusze dostarczają obiady seniorom, którzy korzystali ze stołówki CAM, a obecnie - ze względu na zagrożenie epidemiczne i stan zdrowia – pozostają w domach.

Z kolei w związku z nachodzącymi świętami, w ramach akcji „Warszawska wigilia z dostawą", wolontariusze dostarczą pod drzwi samotnych, starszych, potrzebujących mieszkańców świąteczne paczki – oczywiście z zachowaniem wszelkich norm sanitarnych.

Karolina Gałecka

rzecznik prasowy

Urzędu m.st. Warszawy

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza

Pół wieku Teatru Ochoty

Październik jest wyjątkowym miesiącem dla Teatru Ochoty, kiedy mija 50-lecie istnienia teatru. Z tej okazji, 11 października po raz pierwszy zostanie wręczona dla edukatorów edukacyjnych nagroda im. Haliny Machulskiej.

 Pół wieku Teatru Ochoty

Kąśliwe, ostre pióro spotkało się z ogromnym zainteresowaniem czytelników, bo ludzie potrzebują bezkompromisowych gazet redagowanych przez niepokornych dziennikarzy. Informator Mazowsza, którego Wydawcą jest firma GR, nie zostawiało suchej nitki na tych, którzy szkodzili lokalnej społeczności. Mocne środki wyrazu i jednoznaczne tezy, szybko stały się znakiem rozpoznawczym gazety.
Naszym hasłem reklamowym jest : „My postaramy się dowieść prawdy”.