13,62°C

Warszawa

All Stories

Podpisano list intencyjny ws. pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek oraz wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk podpisali 13 maja 2021 r. list intencyjny dot. pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej. Celem jest wsparcie działań jednostek nadzorowanych: Państwowego Instytutu Geologicznego, Polskiej Akademii Nauk oraz Akademii Morskiej w Szczecinie, których współpraca wpłynie na efektywne prowadzenie badań oraz rozwoju polskiej nauki.

Podpisano list intencyjny ws. pozyskania pływającej jednostki naukowo-badawczej

Zielone rozwiązania w Banku Pekao S.A.

Bank Pekao S.A. staje się coraz bardziej eko i zachęca klientów do rezygnacji z papieru. Dzięki nowoczesnym technologiom Pekao umożliwia zastąpienie tradycyjnej komunikacji papierowej komunikacją elektroniczną. Zmniejszenie zapotrzebowania na papier pozwala na ograniczenie wykorzystania zasobów naturalnych. Ideologia paperless cieszy się coraz większą popularnością wśród klientów banku.

Zielone rozwiązania w Banku Pekao S.A.

Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w 2020 r. (badanie trackingowe)

Ponad 96% respondentów deklaruje, że regularnie segreguje odpady. Według 94% badanych zmiany klimatu to ważny albo bardzo ważny problem. Ponad 3/4 mieszkańców Polski jest skłonnych wydać więcej na „czystą” energię, a blisko 6 na 10 planuje zmienić swój piec na bardziej ekologiczne źródło energii. To tylko niektóre wyniki badań dotyczących świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski przeprowadzonych w październiku 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w 2020 r. (badanie trackingowe)

Trzeci dzień Szczytu Klimatycznego Togetair

„Polski nowy ład i Krajowy Plan Odbudowy - ekologia szansą rozwoju innowacji, ekonomicznego wzrostu i poprawy zdrowia Polaków” to temat debaty podczas trzeciego dnia Szczytu Klimatycznego Togetair. W wydarzeniu, które odbyło się 23 kwietnia 2021 r., udział wziął minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Trzeci dzień Szczytu Klimatycznego Togetair

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o czystości i porządku w gminach

W ramach tzw. Programu „Czystość Plus” zapoczątkowano prace nad projektem zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Aby ułatwić wdrożenie części zmian jeszcze w tym roku, zawarto je w dwóch projektach ustaw. Podpisana 21 grudnia 2020 r. przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera pierwszą część, najpilniejszych zmian w zakresie gospodarki odpadami.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o czystości i porządku w gminach

Przygotowania do nowego sezonu w Lasach Miejskich

Przedłużające się ograniczenia związane z epidemią COVID-19 powodują, że warszawskie lasy cieszą się niespotykaną dotąd popularnością jako miejsca wypoczynku mieszkańców Warszawy. Dlatego już od kilku miesięcy przygotowujemy się do startu nowego sezonu.

Zabiegi pielęgnacyjne

Od początku roku realizowaliśmy zabiegi pielęgnacyjne na 103 ha lasów (las Bemowo, las Bródno, las Młociny, otulina rezerwatu las Bielański, las Dąbrówka, las Wydma Żerańska). Wszystko po to, by:

 • poprawić warunki wzrostu drzew - dzięki temu ich korony mogą się lepiej rozrastać,
 • umożliwić wzrost grubości pnia oraz poprawić stabilność rosnących drzew,
 • zapewnić bezpieczeństwo na drogach i ścieżkach leśnych oraz na terenach sąsiadujących z lasami.

Głównym celem wszystkich tych działań jest zachowanie trwałości i poprawa stabilności lasów miejskich.

Od maja zacznie się sezon pielęgnacji upraw, czyli wykaszania chwastów i usuwania roślin głuszących sadzonki – przez kilka pierwszych lat życia posadzone drzewka potrzebują takiego wsparcia, by móc się rozrastać.

Dzikie zwierzęta

Od niedawna w naszym Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt zaczęli pojawiać się pierwsi mali pacjenci. Nie wszystkie zwierzęta potrzebowały pomocy, część została zabrana z miejsc lęgowych. Więcej informacji o tym jak odpowiedzialnie pomagać dzikim zwierzętom znaleźć można na profilu Lasów Miejskich na Facebooku oraz w załączonej ulotce.

Jeżeli dzikie zwierzę, na które się natkniemy:

 • przebywa na terenie leśnym lub zielonym,
 • jest zdrowe, nie ma widocznych urazów,
 • jest młode i zdrowe (matka prawdopodobnie przebywa w pobliżu, ukrywając się przed ludźmi),
 • jest samodzielne,

nie dotykajmy go, nie płoszmy, pozostawmy w miejscu przebywania i spokojnie się oddalmy. W innym przypadku warto skontaktować się z Ekopatrolem Straży Miejskiej (tel. 986) lub Lasami Miejskimi – Warszawa (tel. 600020746 lub 600020747).

W 2021 roku przyjęliśmy do Ośrodka już 191 zwierząt, w tym 117 nietoperzy, 52 jeże, 3 kuny, 5 lisów, 4 zające, 9 saren i 1 wiewiórkę. 

Prace związane z utrzymaniem porządku i bezpieczeństwa

Oprócz działań związanych z fauną i florą lasów przeprowadziliśmy również innego typu działania:

 • opróżniliśmy ponad 10 000 koszy na śmieci - częstotliwość opróżniania koszy będzie dostosowana do intensywności odwiedzania poszczególnych miejsc, a polany rekreacyjne są objęte codziennym sprzątaniem;
 • zamontowaliśmy pojemniki na odpady segregowane na czterech najbardziej uczęszczanych leśnych polanach rekreacyjnych;
 • usunęliśmy ponad 66 m3 śmieci wielkogabarytowych takich jak odpady budowlane, remontowe i zielone;
 • uprzątnęliśmy ponad 900 ha powierzchni lasu – zmorą dla natury są porozrzucane butelki, papiery, opakowania po jedzeniu, drobne śmieci, itp.

Na 2021 zaplanowaliśmy wnikliwą kontrolę całej infrastruktury rekreacyjnej w lasach – urządzenia, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, zostaną odpowiednio zmodernizowane. Aby wyjść naprzeciw narastającemu natężeniu ruchu rekreacyjnego, wszystkie urządzenia objęliśmy dozorem, regularnymi konserwacjami oraz naprawami.

Przygotowujemy się również do sezonu pożarowego – porządkowane są pasy przeciwpożarowe, doposażamy bazę sprzętu przeciwpożarowego, sprawdzamy czy stan wszystkich dróg pożarowych daje możliwość ewentualnego przejazdu wozu gaśniczego.

Budżet Obywatelski

Z nastaniem sezonu wiosennego przystępujemy do wykonania monitoringów: ornitologicznego i chiropterologicznego (badanie dotyczące nietoperzy) w lasach  Bemowa i Targówka.

Kolejnym ciekawym projektem jest kompleksowa przebudowa parkingu w lesie Młociny, znajdującego się przy polanie rekreacyjnej przy ul. Papirusów. Zmienimy nawierzchnię na przyjazną drzewom oraz wykonamy badania i niezbędne prace dendrologiczne.

Apel do mieszkańców

W ostatnim czasie wyraźnie wzrosła liczba znajdowanych martwych zwierząt, szczególnie w weekendy, czyli wtedy, gdy większa liczba osób korzysta z możliwości wypoczynku w lasach. Apelujemy więc o to, aby osoby odwiedzające lasy robiły to odpowiedzialnie. Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w lesie, a prawo do swobodnego życia należy tu do dzikich zwierząt. Nie spuszczajmy psów ze smyczy w lasach i na terenach zieleni (tam gdzie nie możemy jednoznacznie stwierdzić czy nie bytują dzikie zwierzęta). Chwila wolności naszego pupila może poskutkować spłoszeniem dzikich zwierząt, a w konsekwencji wypadkiem drogowym, w którym ucierpią ludzie i zwierzę. Spotykamy się również z przypadkami dzikich zwierząt (np. łosi), które zabłądziły na terenach zabudowanych, zaklinowały się w ogrodzeniach lub zawisły i zginęły na płotach. Możemy uniknąć znacznej liczby takich wypadków, zapewniając dzikim zwierzętom spokojną przestrzeń do życia w naturze.

Zasady odpowiedzialnego korzystania z lasu:

 • zachowujmy się tak, aby nie pozostał ślad naszej obecności w lesie - nie hałasujmy, ograniczmy głośne rozmowy, śmiech czy muzykę;
 • nie spuszczajmy psów ze smyczy;
 • zabierajmy swoje śmieci ze sobą;
 • nie palmy ognisk i grilli poza miejscami wyznaczonymi – wiosna to okres, gdy ryzyko wzniecenia pożaru jest najwyższe – wystarczy, że iskra (np. z tłumika auta zaparkowanego na trawiastym poboczu) padnie na wysuszoną ściółkę;
 • nie schodźmy z uczęszczanych szlaków. Zwierzęta orientują się, którędy najczęściej poruszają się ludzie i na dzienne ostoje wybierają miejsca oddalone od naszych tras. Nie zaskakujmy zwierząt podczas odpoczynku. Systematyczne płoszenie osłabia zwierzęta, utrudnia im opiekę nad młodymi. Poza tym w okresie zimowym może doprowadzić zwierzę do śmierci z wycieńczenia. Spłoszenie dzików może się skończyć atakiem na psa - zwłaszcza teraz, kiedy lochy wychowują młode.
 • nie wjeżdżajmy samochodem do lasu oraz nie parkujmy w lesie - poza miejscami wyznaczonymi jako parkingi;
 • nie blokujmy szlabanów zagradzających drogi prowadzące w głąb lasu. W przypadku konieczności podjęcia szybkiej interwencji przez straż pożarną lub pogotowie auta blokujące przejazd mogą zostać uszkodzone czy odholowane.

Karolina Gałecka

rzecznik prasowy

Urzędu m.st. Warszawy

Przygotowania do nowego sezonu w Lasach Miejskich

277 nowych drzew na Żoliborzu – podsumowanie 2020

277 nowych drzew posadził w 2020 roku Wydział Ochrony Środowiska na terenach administrowanych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz. To o ponad 100 drzew więcej niż w 2019 roku. Obsadzone zostały głównie okolice ciągów komunikacyjnych, ulicznych parkingów, chodników oraz ścieżek rowerowych.

Najwięcej drzew – 25 grabów pospolitych „Fastigiata" pojawiło się przy ul. Anny German 12. 15 lip srebrzystych „Silver Globe" posadzonych zostało przy ulicy Braci Załuskich na odcinku od ul. Włościańskiej do ul. Tołwińskiego. Ulica Niegolewskiego na odcinku od pl. Henkla do ul. Brodzińskiego obsadzona została brzozą brodawkowatą „Jolep1" w liczbie 10 sztuk. Natomiast przy ulicy Potockiej posadziliśmy Robinię Małgorzaty „Pink Cascade". Nowe drzewa zasadziliśmy także na placu Lelewela, pojawiły się tam głogi jednoszyjkowe 'Stricta' oraz klon srebrzysty. Na skwerach Wołyńskim i Newerlego posadziliśmy klony zwyczajne.

 • Zależy nam, aby liczba nowych drzew na Żoliborzu rosła z roku na rok. Konsekwentnie realizujemy plan zadrzewiania dzielnicy. Cały czas szukamy i typujemy miejsca do nowych nasadzeń. Chcemy, aby Żoliborz był zieloną dzielnicą nie tylko z nazwy – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

W 2020 roku posadziliśmy takie odmiany drzew jak: czerwone kasztanowce, wierzby płaczące, dęby szypułkowe, brzozy, topole, klony, jesiony, lipy, robinie akacjowe, platany, morwy białe, graby, wiśnie piłkowane i grusze drobnoowocowe. Usunęliśmy natomiast 36 drzew w złym stanie fitosanitarnym.

W wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych dotyczących przyszłości Parku Sady Żoliborskie i charakteru nowych nasadzeń, wystąpiliśmy do Marszałka Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o zmianę decyzji i zastąpienie wskazanych pierwotnie gatunków drzew ozdobnych na odmiany jadalne sadownicze: jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni oraz śliwy.

Budżet Obywatelski

Wydział Ochrony Środowiska zrealizował w minionym roku także 6 projektów z budżetu obywatelskiego. Wybudowaliśmy siłownię plenerową na skwerze Kompanii AK „Żoliborz", odnowiliśmy ławki w Parku Sady Żoliborskie, a na placu zabaw ustawiliśmy dwie nowe latarnie. Do zbiornika wodnego w Parku Kępa Potocka wpuściliśmy 100 narybku karasia. Przebudowaliśmy także oczko wodne w Parku Kaskada, m.in. pogłębiając i uszczelniając dno.

Dodatkowo, na terenie żoliborskich parków: Kaskada, Kępa Potocka i Sady Żoliborskie ustawione zostały ławki z przewijakiem dla niemowląt. Zebraliśmy także 245 kg miodu z naszych dwóch pasiek postawionych w Parku Kaskada i Parku Kępa Potocka, w gatunkach: akacjowy, wielokwiatowy, faceliowy, rzepakowy oraz gryczany.

Z uwagi na zmiany atmosferyczne i troskę o biologiczną różnorodność, w tym roku ograniczyliśmy koszenie traw na terenach zielonych objętych pielęgnacją przez Urząd. Parki, skwery i zieleńce zajmują powierzchnię ok. 26,8 ha, zaś trawniki, zieleń przyuliczna oraz dzikie tereny zielone powierzchnię ok. 25,35 ha.

Dbamy o koty wolno żyjące Na terenie dzielnicy Żoliborz bytuje ok. 1140 kotów wolno żyjących, w tym ok. 300 nie jest jeszcze wykastrowana. W dzielnicy zarejestrowanych jest obecnie 86 społecznych karmicieli kotów, którym wydaliśmy 1373 szt. worków karmy suchej (po 2,5 kg każdy) oraz 12000 sztuk puszek karmy mokrej. Każdego roku podpisujemy także umowę na usługi weterynaryjne obejmujące wykonanie m.in. 50 sterylizacji i 50 kastracji kotów oraz badania krwi, moczu, odpchlenia, odrobaczania, szczepienia przeciwko chorobom wirusowym, w tym wściekliźnie, wyjazdy do wypadków i wykonanie zabiegów ratujących kotom życie.

Donata Wancel

Rzecznik prasowy Dzielnicy Żoliborz

277 nowych drzew na Żoliborzu – podsumowanie 2020

Powietrze dla „drzew weteranów"

Urząd Dzielnicy Ursynów  zlecił  wymianę ziemi i napowietrzenie korzeni metodą Air Spade 3. Do 10 grudnia potrwa wymiana gleby pod wybranymi, wiekowymi kasztanowcami zwyczajnymi w Alei Kasztanowej. Celem tych prac jest poprawa warunków siedliskowych drzew. Koszt przedsięwzięcia to 48 951,00 zł. W sumie zostanie wymieniona gleba na powierzchni 185 m2.

- Do opieki nad dzielnicowymi drzewami używamy najnowocześniejszych technologii. Aleja Kasztanowa to jedno z piękniejszych, ale przede wszystkim najbardziej wartościowych przyrodniczo miejsc w naszej dzielnicy. „Drzewom weteranom" należy się szczególna troska. Jednym z moich celów w obecnej kadencji jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska. Metodę Air Spade 3 stosujemy wobec dzielnicowych drzew po raz pierwszy w historii -  mówi zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów, Bartosz Dominiak.

Napowietrzanie gleby

Kasztanowce do objęcia zabiegiem zostały wyznaczone w ramach ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez urząd, dotyczącej oceny stanu zdrowotnego drzew. Korzenie oczyszczane są przy pomocy urządzenia Air Spade, dzięki któremu przy wykorzystaniu strumienia sprężonego powietrza możliwe jest praktycznie nieinwazyjne rozluźnienie i napowietrzenie struktury gleby.

Cel prac

Celem tych prac jest poprawa warunków siedliskowych drzew. Gleba pod wskazanymi do zabiegu drzewami jest bardzo zbita, natomiast korzenie do prawidłowego funkcjonowania potrzebują gleby o rozluźnionej strukturze, dającej możliwość wymiany gazowej i wodnej. Dodatkowo, z uwagi na konieczność walki ze szkodnikiem atakującym kasztanowce (szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem), co roku grabione są opadłe liście, zawierające zimujące larwy tego szkodnika. Zabieg ten nie sprzyjał tworzeniu się naturalnej ściółki, która odżywiałaby korzenie, chroniła przed suszą i mrozem, a także rozluźniała glebę.

Oczekiwane efekty

Po zabiegu wymiany gleby na wierzchu będzie rozłożona warstwa zrębków drzewnych, które mają utrzymywać prawidłowe parametry glebowe. Poprawa właściwości fizycznych i chemicznych gleby wokół korzeni da możliwość utrzymania witalności tego niezmiernie cennego drzewostanu. Polepszenie warunków siedliskowych omawianych „drzew weteranów" jest jednym ze sposobów walki ze skutkami zmian klimatycznych.

W przyszłym roku Urząd Dzielnicy Ursynów planuje poddać podobnym zabiegom część z pozostałych kasztanowców rosnących w Alei Kasztanowej.

Wydział Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Powietrze dla „drzew weteranów"

Projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów

Mając na uwadze transpozycję przepisów dyrektywy 2018/410 oraz wykonanie niektórych aktów wykonawczych do dyrektywy, w trakcie dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów omawiane były zmiany w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Najważniejszą kwestią zawartą w ustawie, jest wdrożenie do prawa krajowego tzw. Funduszu Modernizacyjnego.

Projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów

PSE: nowe inwestycje zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Pomorza

Polskie Sieci Elektroenergetyczne do 2030 roku zainwestują ponad 4,5 mld złotych w budowę nowych stacji elektroenergetycznych oraz linii napowietrznych najwyższych napięć na Pomorzu. Nowa infrastruktura wzmocni bezpieczeństwo energetyczne regionu. Pozwoli również na wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych. Według prognoz w perspektywie kilkunastu lat do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego trafi nawet 11 GW mocy wyprodukowanej na Bałtyku.

„Energia z morskiego wiatru może popłynąć do odbiorców tylko dzięki infrastrukturze stworzonej przez PSE” – podkreśla Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE. - Wymaga to budowy dwóch nowoczesnych stacji elektroenergetycznych i około 300 km napowietrznych linii najwyższych napięć, umożliwiających bezpieczny odbiór energii z planowanych morskich farm wiatrowych oraz jej przesył do odbiorców w całym kraju” – tłumaczy.

Dotychczas PSE wydały warunki przyłączenia do sieci dla projektów morskich farm o mocy ponad 8 GW, ale w planach inwestorów są już kolejne projekty. Szacuje się, że w polskiej części Bałtyku mogą powstać farmy o łącznej mocy nawet 11 GW, czyli dwukrotnie większej od mocy największej, działającej obecnie, polskiej elektrowni konwencjonalnej. Budowa farm wiatrowych ma morzu będzie miała zatem kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej Polski.

Inwestycje w rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz innych ekologicznych źródeł wytwórczych to również wielka szansa na dynamiczny rozwój Pomorza. Ten region może stać się liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Program inwestycyjny realizowany przez PSE przyczyni się do niezawodnego działania systemu elektroenergetycznego i bezpiecznego przesyłu wyprodukowanej mocy, ale także uniezależni energetycznie północ Polski od południowej części kraju.

Temu celowi mają również służyć inne inwestycje niezwiązane bezpośrednio z morską energetyką wiatrową, m.in. program budowy stałoprądowego podmorskiego połączenia kablowego z Litwą Harmony Link. Nowe połączenie umożliwi synchronizację systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej. UE przyznała 500 mln EUR dofinansowania na jego budowę.

„Łącznie na inwestycje w infrastrukturę przesyłową na północy Polski PSE w najbliższych latach przeznaczą ponad 4,5 mld złotych. Jest to jeden z największych programów, które obecnie realizujemy w kraju” – zaznacza Włodzimierz Mucha.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Zgodnie z zatwierdzonym na początku czerwca br. przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowym Planem Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2030 r. PSE przeznaczą na inwestycje ponad 14 mld złotych. Spółka w ciągu kolejnych 10 lat zrealizuje ponad 170 inwestycji w całym kraju – budując ponad 3,5 tys. nowych i modernizując ponad 1,5 tys. istniejących już linii.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

PSE: nowe inwestycje zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Pomorza

„Green Deal i co dalej?”

Szanse i zagrożenia dla Polski wynikające z Zielonego Ładu w kontekście pandemii koronawirusa oraz transformacja gospodarki – to niektóre z zagadnień poruszonych podczas debaty tygodnika Wprost „Green Deal i co dalej?”. W wideokonferencji, która odbyła się 26 października 2020 r., wziął udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak podkreślił minister Kurtyka, Zielony Ład oraz wyznaczenie roku 2050 jako daty osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej w sytuacji kryzysu COVID-19 to szansa na uruchomienie wielkiego potencjału gospodarczego poszczególnych państw i całej Wspólnoty, budowę nowych sektorów gospodarki z wykorzystaniem najnowszych, przełomowych technologii, ale również szereg zagrożeń, zwłaszcza dla słabszych ekonomicznie grup społecznych.

„Budowa nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego w perspektywie najbliższych 20 lat przekłada się na wiele różnych wyzwań dla gospodarki i obywateli. Aby transformacja się udała musi być sprawiedliwa, muszą być zapewnione odpowiednie środki oraz uwzględnione punkty startowych z jakich poszczególne kraje przystępują do transformacji” – podkreślił.

Szef resortu klimatu i środowiska dodał również, że środki działań antykryzysowych należy dobrać tak, by chronić klimat i środowisko bez szkody dla gospodarki oraz z poszanowaniem miejsc pracy. W warunkach kryzysu kluczowe znaczenie nabiera elastyczność wyboru drogi transformacji.

Minister Kurtyka zwrócił również uwagę, że transformacja energetyczna wymagać będzie również zwiększenia wykorzystania technologii OZE w wytwarzaniu ciepła i zwiększenia wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie. Musimy dobrze wykorzystać środki na transformację energetyczną ograniczając zagrożenia, takie jak wzrost ubóstwa energetycznego i utrata miejsc pracy.

„Rozwój OZE jako jedno z narzędzi do odbudowy gospodarki pozwoli na wykonanie przez Polskę skoku rozwojowego, dzięki m.in. zagospodarowaniu nowych nisz rynkowych i awansowaniu w łańcuchach dostaw” – zaznaczył.

„Green Deal i co dalej?”

Kąśliwe, ostre pióro spotkało się z ogromnym zainteresowaniem czytelników, bo ludzie potrzebują bezkompromisowych gazet redagowanych przez niepokornych dziennikarzy. Informator Mazowsza, którego Wydawcą jest firma GR, nie zostawiało suchej nitki na tych, którzy szkodzili lokalnej społeczności. Mocne środki wyrazu i jednoznaczne tezy, szybko stały się znakiem rozpoznawczym gazety.
Naszym hasłem reklamowym jest : „My postaramy się dowieść prawdy”.