2,14°C

Warszawa

All Stories

Projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów

Mając na uwadze transpozycję przepisów dyrektywy 2018/410 oraz wykonanie niektórych aktów wykonawczych do dyrektywy, w trakcie dzisiejszego posiedzenia Rady Ministrów omawiane były zmiany w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Najważniejszą kwestią zawartą w ustawie, jest wdrożenie do prawa krajowego tzw. Funduszu Modernizacyjnego.

Projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, rozpatrzony na posiedzeniu Rady Ministrów

Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w 2020 r. (badanie trackingowe)

Ponad 96% respondentów deklaruje, że regularnie segreguje odpady. Według 94% badanych zmiany klimatu to ważny albo bardzo ważny problem. Ponad 3/4 mieszkańców Polski jest skłonnych wydać więcej na „czystą” energię, a blisko 6 na 10 planuje zmienić swój piec na bardziej ekologiczne źródło energii. To tylko niektóre wyniki badań dotyczących świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski przeprowadzonych w październiku 2020 r. dla Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Badania świadomości i zachowań ekologicznych mieszkańców Polski w 2020 r. (badanie trackingowe)

JA Solar dostarcza moduły dla pierwszych pływających elektrowni fotowoltaicznych w Hiszpanii i Malezji

PEKIN, 13 października 2020 r. /PRNewswire/ -- Spółka JA Solar ogłosiła niedawno, że dostarczyła wszystkie moduły fotowoltaiczne (PV) dla położonej na zbiorniku Sierra Brava w regionie Estremadura pierwszej hiszpańskiej pływającej elektrowni fotowoltaicznej podłączonej do sieci energetycznej. Inwestycja została pomyślnie podłączona do sieci i uruchomiona. Elektrownia o mocy 1,1 MW wykorzystuje moduły jednostronne i dwustronne JA Solar zainstalowane w zmiennych orientacjach i kątach nachylenia, przy użyciu różnych metod unoszenia na wodzie. Porównanie występujących między nimi różnic w uzysku energii, kosztach utrzymania itd. będzie istotnym źródłem wiedzy przy realizacji inwestycji pływających elektrowni PV.

W porównaniu z tradycyjną naziemną elektrownią PV pływająca elektrownia słoneczna nie wymaga dostępu do dużej powierzchni gruntów, a woda pomaga powstrzymać wzrost temperatury powierzchni modułów i usprawnia produkcję energii. Dzięki tym zaletom pływające elektrownie PV stopniowo zyskują coraz większe zainteresowanie inwestorów i kompleksowych wykonawców na całym świecie. Hiszpański rynek fotowoltaiczny, który przeżywa obecnie rozkwit, przychylnie patrzy na rozwój pływających elektrowni słonecznych. Projekt na zbiorniku Sierra Brava uzyskał zdecydowane wsparcie samorządu lokalnego, a na ceremonii otwarcia elektrowni obecny był sam prezydent regionu Estremadura.

Aby chronić żyjące w okolicy pustułki utworzono dwie pływające „wyspy” i rozmieszczono budki lęgowe. Prowadzone będą również obserwacje warunków życia ptaków i ryb, aby zbadać oddziaływanie elektrowni PV na okoliczne stworzenia i zgromadzić wiedzę przydatną do dalszej eksploatacji i konserwacji pływających elektrowni słonecznych.

Również w Malezji do sieci energetycznej podłączono ostatnio pierwszą pływającą elektrownię fotowoltaiczną – jest to inwestycja o mocy 10MW położona w stanie Selangor. Wykonane w technologii double-glass moduły JA Solar zastosowane w inwestycji posiadają doskonałe parametry odporności na warunki pogodowe i mogą utrzymywać stabilny uzysk energii w wysokiej temperaturze i wilgotności, skutecznie podnosząc zyski klientów firmy.

Zdaniem Jina Baofanga, prezesa zarządu i dyrektora generalnego JA Solar „W miarę ciągłego rozwoju branży zielonej energii fotowoltaika znajduje coraz szersze zastosowanie”. Pływająca elektrownia fotowoltaiczna zmniejsza znaczenie ograniczeń w zasobach gruntów i jest uzupełnieniem dla takich zastosowań jak elektrownie słoneczne umieszczane na ziemi i dachowe. JA Solar z zaangażowaniem rozwija i stosuje wysokowydajne produkty fotowoltaiczne i dąży do wzmacniania współpracy z partnerami z całego świata, poszukując sposobów promowania rozwijania i wykorzystania energii słonecznej, aby z odnawialnej energii mogło korzystać więcej osób”.

Źródło: JA Solar Technology Co., Ltd.

KONTAKT:

Oriana Zhang

tel. +86-10-63611888-1697

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Data publikacji 13.10.2020, 15:12
Źródło informacji PR Newswire
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP Mediaroom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP content” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP Mediaroom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.
JA Solar dostarcza moduły dla pierwszych pływających elektrowni fotowoltaicznych w Hiszpanii i Malezji

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o czystości i porządku w gminach

W ramach tzw. Programu „Czystość Plus” zapoczątkowano prace nad projektem zmian w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Aby ułatwić wdrożenie części zmian jeszcze w tym roku, zawarto je w dwóch projektach ustaw. Podpisana 21 grudnia 2020 r. przez Prezydenta RP nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach zawiera pierwszą część, najpilniejszych zmian w zakresie gospodarki odpadami.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o czystości i porządku w gminach

Rusza Warszawski Panel Klimatyczny

Startują przygotowania do Warszawskiego Panelu Klimatycznego. Jego punktami kulminacyjnymi będą spotkania panelistów – głos mieszkańców zaprezentuje od 80 do 100 osób wylosowanych spośród wszystkich warszawiaków.

Rusza Warszawski Panel Klimatyczny

277 nowych drzew na Żoliborzu – podsumowanie 2020

277 nowych drzew posadził w 2020 roku Wydział Ochrony Środowiska na terenach administrowanych przez Urząd Dzielnicy Żoliborz. To o ponad 100 drzew więcej niż w 2019 roku. Obsadzone zostały głównie okolice ciągów komunikacyjnych, ulicznych parkingów, chodników oraz ścieżek rowerowych.

Najwięcej drzew – 25 grabów pospolitych „Fastigiata" pojawiło się przy ul. Anny German 12. 15 lip srebrzystych „Silver Globe" posadzonych zostało przy ulicy Braci Załuskich na odcinku od ul. Włościańskiej do ul. Tołwińskiego. Ulica Niegolewskiego na odcinku od pl. Henkla do ul. Brodzińskiego obsadzona została brzozą brodawkowatą „Jolep1" w liczbie 10 sztuk. Natomiast przy ulicy Potockiej posadziliśmy Robinię Małgorzaty „Pink Cascade". Nowe drzewa zasadziliśmy także na placu Lelewela, pojawiły się tam głogi jednoszyjkowe 'Stricta' oraz klon srebrzysty. Na skwerach Wołyńskim i Newerlego posadziliśmy klony zwyczajne.

  • Zależy nam, aby liczba nowych drzew na Żoliborzu rosła z roku na rok. Konsekwentnie realizujemy plan zadrzewiania dzielnicy. Cały czas szukamy i typujemy miejsca do nowych nasadzeń. Chcemy, aby Żoliborz był zieloną dzielnicą nie tylko z nazwy – mówi Renata Kozłowska, zastępca burmistrza Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy.

W 2020 roku posadziliśmy takie odmiany drzew jak: czerwone kasztanowce, wierzby płaczące, dęby szypułkowe, brzozy, topole, klony, jesiony, lipy, robinie akacjowe, platany, morwy białe, graby, wiśnie piłkowane i grusze drobnoowocowe. Usunęliśmy natomiast 36 drzew w złym stanie fitosanitarnym.

W wyniku przeprowadzonych konsultacji społecznych dotyczących przyszłości Parku Sady Żoliborskie i charakteru nowych nasadzeń, wystąpiliśmy do Marszałka Województwa Mazowieckiego z wnioskiem o zmianę decyzji i zastąpienie wskazanych pierwotnie gatunków drzew ozdobnych na odmiany jadalne sadownicze: jabłoni, gruszy, wiśni, czereśni oraz śliwy.

Budżet Obywatelski

Wydział Ochrony Środowiska zrealizował w minionym roku także 6 projektów z budżetu obywatelskiego. Wybudowaliśmy siłownię plenerową na skwerze Kompanii AK „Żoliborz", odnowiliśmy ławki w Parku Sady Żoliborskie, a na placu zabaw ustawiliśmy dwie nowe latarnie. Do zbiornika wodnego w Parku Kępa Potocka wpuściliśmy 100 narybku karasia. Przebudowaliśmy także oczko wodne w Parku Kaskada, m.in. pogłębiając i uszczelniając dno.

Dodatkowo, na terenie żoliborskich parków: Kaskada, Kępa Potocka i Sady Żoliborskie ustawione zostały ławki z przewijakiem dla niemowląt. Zebraliśmy także 245 kg miodu z naszych dwóch pasiek postawionych w Parku Kaskada i Parku Kępa Potocka, w gatunkach: akacjowy, wielokwiatowy, faceliowy, rzepakowy oraz gryczany.

Z uwagi na zmiany atmosferyczne i troskę o biologiczną różnorodność, w tym roku ograniczyliśmy koszenie traw na terenach zielonych objętych pielęgnacją przez Urząd. Parki, skwery i zieleńce zajmują powierzchnię ok. 26,8 ha, zaś trawniki, zieleń przyuliczna oraz dzikie tereny zielone powierzchnię ok. 25,35 ha.

Dbamy o koty wolno żyjące Na terenie dzielnicy Żoliborz bytuje ok. 1140 kotów wolno żyjących, w tym ok. 300 nie jest jeszcze wykastrowana. W dzielnicy zarejestrowanych jest obecnie 86 społecznych karmicieli kotów, którym wydaliśmy 1373 szt. worków karmy suchej (po 2,5 kg każdy) oraz 12000 sztuk puszek karmy mokrej. Każdego roku podpisujemy także umowę na usługi weterynaryjne obejmujące wykonanie m.in. 50 sterylizacji i 50 kastracji kotów oraz badania krwi, moczu, odpchlenia, odrobaczania, szczepienia przeciwko chorobom wirusowym, w tym wściekliźnie, wyjazdy do wypadków i wykonanie zabiegów ratujących kotom życie.

Donata Wancel

Rzecznik prasowy Dzielnicy Żoliborz

277 nowych drzew na Żoliborzu – podsumowanie 2020

Powietrze dla „drzew weteranów"

Urząd Dzielnicy Ursynów  zlecił  wymianę ziemi i napowietrzenie korzeni metodą Air Spade 3. Do 10 grudnia potrwa wymiana gleby pod wybranymi, wiekowymi kasztanowcami zwyczajnymi w Alei Kasztanowej. Celem tych prac jest poprawa warunków siedliskowych drzew. Koszt przedsięwzięcia to 48 951,00 zł. W sumie zostanie wymieniona gleba na powierzchni 185 m2.

- Do opieki nad dzielnicowymi drzewami używamy najnowocześniejszych technologii. Aleja Kasztanowa to jedno z piękniejszych, ale przede wszystkim najbardziej wartościowych przyrodniczo miejsc w naszej dzielnicy. „Drzewom weteranom" należy się szczególna troska. Jednym z moich celów w obecnej kadencji jest wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie ochrony środowiska. Metodę Air Spade 3 stosujemy wobec dzielnicowych drzew po raz pierwszy w historii -  mówi zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów, Bartosz Dominiak.

Napowietrzanie gleby

Kasztanowce do objęcia zabiegiem zostały wyznaczone w ramach ekspertyzy dendrologicznej zleconej przez urząd, dotyczącej oceny stanu zdrowotnego drzew. Korzenie oczyszczane są przy pomocy urządzenia Air Spade, dzięki któremu przy wykorzystaniu strumienia sprężonego powietrza możliwe jest praktycznie nieinwazyjne rozluźnienie i napowietrzenie struktury gleby.

Cel prac

Celem tych prac jest poprawa warunków siedliskowych drzew. Gleba pod wskazanymi do zabiegu drzewami jest bardzo zbita, natomiast korzenie do prawidłowego funkcjonowania potrzebują gleby o rozluźnionej strukturze, dającej możliwość wymiany gazowej i wodnej. Dodatkowo, z uwagi na konieczność walki ze szkodnikiem atakującym kasztanowce (szrotówkiem kasztanowcowiaczkiem), co roku grabione są opadłe liście, zawierające zimujące larwy tego szkodnika. Zabieg ten nie sprzyjał tworzeniu się naturalnej ściółki, która odżywiałaby korzenie, chroniła przed suszą i mrozem, a także rozluźniała glebę.

Oczekiwane efekty

Po zabiegu wymiany gleby na wierzchu będzie rozłożona warstwa zrębków drzewnych, które mają utrzymywać prawidłowe parametry glebowe. Poprawa właściwości fizycznych i chemicznych gleby wokół korzeni da możliwość utrzymania witalności tego niezmiernie cennego drzewostanu. Polepszenie warunków siedliskowych omawianych „drzew weteranów" jest jednym ze sposobów walki ze skutkami zmian klimatycznych.

W przyszłym roku Urząd Dzielnicy Ursynów planuje poddać podobnym zabiegom część z pozostałych kasztanowców rosnących w Alei Kasztanowej.

Wydział Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Powietrze dla „drzew weteranów"

Ruszył nowy nabór na warszawskie dotacje do ekoinwestycji

Warszawa kontynuuje dotacje do ekoinwestycji. Od września mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie na instalację odnawialnych źródeł energii, urządzeń magazynujących tzw. „deszczówkę”, jak również usuwanie azbestu czy podłączenie domu do kanalizacji w 2021 r. Nieprzerwanie miasto wspiera finansowo likwidację starych pieców, aby polepszyć jakość powietrza.

Ruszył nowy nabór na warszawskie dotacje do ekoinwestycji

PSE: nowe inwestycje zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Pomorza

Polskie Sieci Elektroenergetyczne do 2030 roku zainwestują ponad 4,5 mld złotych w budowę nowych stacji elektroenergetycznych oraz linii napowietrznych najwyższych napięć na Pomorzu. Nowa infrastruktura wzmocni bezpieczeństwo energetyczne regionu. Pozwoli również na wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych. Według prognoz w perspektywie kilkunastu lat do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego trafi nawet 11 GW mocy wyprodukowanej na Bałtyku.

„Energia z morskiego wiatru może popłynąć do odbiorców tylko dzięki infrastrukturze stworzonej przez PSE” – podkreśla Włodzimierz Mucha, wiceprezes PSE. - Wymaga to budowy dwóch nowoczesnych stacji elektroenergetycznych i około 300 km napowietrznych linii najwyższych napięć, umożliwiających bezpieczny odbiór energii z planowanych morskich farm wiatrowych oraz jej przesył do odbiorców w całym kraju” – tłumaczy.

Dotychczas PSE wydały warunki przyłączenia do sieci dla projektów morskich farm o mocy ponad 8 GW, ale w planach inwestorów są już kolejne projekty. Szacuje się, że w polskiej części Bałtyku mogą powstać farmy o łącznej mocy nawet 11 GW, czyli dwukrotnie większej od mocy największej, działającej obecnie, polskiej elektrowni konwencjonalnej. Budowa farm wiatrowych ma morzu będzie miała zatem kluczowe znaczenie dla transformacji energetycznej Polski.

Inwestycje w rozwój morskiej energetyki wiatrowej oraz innych ekologicznych źródeł wytwórczych to również wielka szansa na dynamiczny rozwój Pomorza. Ten region może stać się liderem w produkcji energii ze źródeł odnawialnych. Program inwestycyjny realizowany przez PSE przyczyni się do niezawodnego działania systemu elektroenergetycznego i bezpiecznego przesyłu wyprodukowanej mocy, ale także uniezależni energetycznie północ Polski od południowej części kraju.

Temu celowi mają również służyć inne inwestycje niezwiązane bezpośrednio z morską energetyką wiatrową, m.in. program budowy stałoprądowego podmorskiego połączenia kablowego z Litwą Harmony Link. Nowe połączenie umożliwi synchronizację systemów elektroenergetycznych Litwy, Łotwy i Estonii z systemem Europy kontynentalnej. UE przyznała 500 mln EUR dofinansowania na jego budowę.

„Łącznie na inwestycje w infrastrukturę przesyłową na północy Polski PSE w najbliższych latach przeznaczą ponad 4,5 mld złotych. Jest to jeden z największych programów, które obecnie realizujemy w kraju” – zaznacza Włodzimierz Mucha.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne są operatorem systemu przesyłowego energii elektrycznej w Polsce. Zgodnie z zatwierdzonym na początku czerwca br. przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki nowym Planem Rozwoju Systemu Przesyłowego do 2030 r. PSE przeznaczą na inwestycje ponad 14 mld złotych. Spółka w ciągu kolejnych 10 lat zrealizuje ponad 170 inwestycji w całym kraju – budując ponad 3,5 tys. nowych i modernizując ponad 1,5 tys. istniejących już linii.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

PSE: nowe inwestycje zwiększą bezpieczeństwo energetyczne Pomorza

„Green Deal i co dalej?”

Szanse i zagrożenia dla Polski wynikające z Zielonego Ładu w kontekście pandemii koronawirusa oraz transformacja gospodarki – to niektóre z zagadnień poruszonych podczas debaty tygodnika Wprost „Green Deal i co dalej?”. W wideokonferencji, która odbyła się 26 października 2020 r., wziął udział minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

Jak podkreślił minister Kurtyka, Zielony Ład oraz wyznaczenie roku 2050 jako daty osiągnięcia przez UE neutralności klimatycznej w sytuacji kryzysu COVID-19 to szansa na uruchomienie wielkiego potencjału gospodarczego poszczególnych państw i całej Wspólnoty, budowę nowych sektorów gospodarki z wykorzystaniem najnowszych, przełomowych technologii, ale również szereg zagrożeń, zwłaszcza dla słabszych ekonomicznie grup społecznych.

„Budowa nowego zeroemisyjnego systemu energetycznego w perspektywie najbliższych 20 lat przekłada się na wiele różnych wyzwań dla gospodarki i obywateli. Aby transformacja się udała musi być sprawiedliwa, muszą być zapewnione odpowiednie środki oraz uwzględnione punkty startowych z jakich poszczególne kraje przystępują do transformacji” – podkreślił.

Szef resortu klimatu i środowiska dodał również, że środki działań antykryzysowych należy dobrać tak, by chronić klimat i środowisko bez szkody dla gospodarki oraz z poszanowaniem miejsc pracy. W warunkach kryzysu kluczowe znaczenie nabiera elastyczność wyboru drogi transformacji.

Minister Kurtyka zwrócił również uwagę, że transformacja energetyczna wymagać będzie również zwiększenia wykorzystania technologii OZE w wytwarzaniu ciepła i zwiększenia wykorzystania paliw alternatywnych w transporcie. Musimy dobrze wykorzystać środki na transformację energetyczną ograniczając zagrożenia, takie jak wzrost ubóstwa energetycznego i utrata miejsc pracy.

„Rozwój OZE jako jedno z narzędzi do odbudowy gospodarki pozwoli na wykonanie przez Polskę skoku rozwojowego, dzięki m.in. zagospodarowaniu nowych nisz rynkowych i awansowaniu w łańcuchach dostaw” – zaznaczył.

„Green Deal i co dalej?”

Kąśliwe, ostre pióro spotkało się z ogromnym zainteresowaniem czytelników, bo ludzie potrzebują bezkompromisowych gazet redagowanych przez niepokornych dziennikarzy. Informator Mazowsza, którego Wydawcą jest firma GR, nie zostawiało suchej nitki na tych, którzy szkodzili lokalnej społeczności. Mocne środki wyrazu i jednoznaczne tezy, szybko stały się znakiem rozpoznawczym gazety.
Naszym hasłem reklamowym jest : „My postaramy się dowieść prawdy”.