Szanowny Panie Redaktorze,
w odpowiedzi na Pana pytania uprzejmie informujemy, że GK Murapol realizuje przedsięwzięcia deweloperskie w dzielnicy Ursus. Jesteśmy doświadczonym deweloperem, który w ciągu 21 lat działalności zbudował swoje osiedla mieszkaniowe aż w 17 różnych miastach w Polsce.
Pragniemy przy tym zauważyć, że niejednokrotnie przy realizacji inwestycji mieszkaniowych wykonujemy dodatkowe zadania związane z polepszeniem infrastruktury przyległych terenów poprzez budowę i rozbudowę chodników, dróg, ścieżek rowerowych czy poprzez nasadzenia zastępcze drzew. W dzielnicy Ursus jest podobnie – GK Murapol będzie realizować prace związane z remontem chodnika przy ul. Dzieci Warszawy. Oczekujemy również na wytyczne w zakresie obsługi komunikacyjnej naszej nieruchomości przy ul. Posag 7 Panien.
Co do zasady, zapewnienie i utrzymanie właściwej infrastruktury drogowej należy do zadań własnych gminy. Jednakże, w przypadkach inwestycji drogowych towarzyszących przedsięwzięciom deweloperskim, zastosowanie znajduje art. 16 ustawy o drogach publicznych. Na mocy tego przepisu, ustawodawca zobowiązał do przebudowy infrastruktury drogowej dewelopera, pod warunkiem, że potrzeba przebudowy jest spowodowana realizacją jego inwestycji.
Wspomniana przebudowa infrastruktury wymaga współdziałania inwestora z właściwym zarządcą drogi. W praktyce, zarządca określa niezbędne warunki obsługi komunikacyjnej przyszłego osiedla, a następnie, na tej podstawie, strony ustalą wspólnie zakres wymaganej przebudowy. Porozumienie w tym zakresie przybiera formę umowy, nazywanej w realiach rynkowych „umową drogową”.
W przypadku inwestycji przy ul. Posag 7 Panien, konieczne jest określenie odpowiednich warunków komunikacyjnych, które pozwolą przyłączyć przyszłe osiedle do drogi publicznej. Wymóg ten jest konieczny dla uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, a zatem realizacji całego przedsięwzięcia. Organem właściwym do wydania warunków przyłączenia do drogi jest Zarząd Dróg Miejskich (ZDM). Jako, że wniosek GK Murapol o wydanie wspomnianych warunków znajduje się na etapie rozpatrywania, na tę chwilę, nie mamy możliwości określenia ewentualnego, choćby szacunkowego kosztu wymaganej przebudowy.
Pragniemy przy tym zauważyć, że partycypacja deweloperów w infrastrukturze drogowej nie jest zjawiskiem lokalnym, specyficznym dla dzielnicy Ursus. Przeciwnie, obowiązek ten znajduje swoją podstawę w przepisach ustawy o drogach publicznych i jest powszechnie realizowany w całej Polsce. Proszę również pamiętać, że odpowiednie skomunikowanie przyszłego osiedla leży w interesie zarówno dewelopera jak i gminy, która dba o zrównoważony rozwój miasta i potrzeby jego przyszłych mieszkańców.
Mając nadzieję, że powyższe wyjaśnienia znajdą zrozumienie Pana Redaktora, pozostajemy z poważaniem,
Pozdrawiam serdecznie | Kind regards
Małgorzata Gaborek
Dyrektor ds. PR&IR, ESG i Marketingu
Szanowny Panie Redaktorze,
w imieniu Zarządu, poniżej przesyłam odpowiedzi na przedstawione pytania.
- Czy Państwo planujecie, jeszcze realizujecie lub zakończyliście inwestycje developerskie w dzielnicy Ursus?
Realizujemy obecnie pierwszy etap. Docelowo Osiedle Ursus Vita to kompleks złożony z 6 budynków o łącznej liczbie 727 mieszkań oraz 19 lokali usługowych wraz z wykonanymi terenami zielonymi i placami zabaw dla przyszłych mieszkańców
- Czy w związku z powyższym, jako Developer, realizowali Państwo ponadto jakiekolwiek inwestycje drogowe lub infrastrukturalne na terenie Dzielnicy Ursus?
Spółka zobowiązała się do zaprojektowania i wykonania na własny koszt 4 ulic publicznych z chodnikami, ścieżkami rowerowymi i przystankami autobusowymi. Uczestniczymy również w kosztach przygotowania jednego z kluczowych skrzyżowań tego obszaru.
Należy podkreślić, że wśród ww. budowanych przez Dantex ulic, dwie z nich będą zapewniały skomunikowanie przyszłej szkoły i przedszkola.
Ponadto spółka Dantex zaprojektuje i wykona na własny koszt komplet sieci w ulicach publicznych – kanalizacji sanitarnej, deszczowej, sieć cieplna, sieć wodociągowa, teletechniczna.
- Jeżeli tak, to na jakiej podstawie prawnej takie inwestycje zostały już czy będą zrealizowane? Czy te inwestycje były realizowane na drodze porozumienia z Dzielnicą Ursus?
Drogi publiczne zostaną zrealizowane w uzgodnieniu i w oparciu o umowy z dzielnicą Ursus.
Sieci na podstawie umów z gestorami mediów
- Czy warunkiem uzyskania PnB ze strony Dzielnicy Ursus była konieczność podpisania jakichkolwiek dokumentów inwestycyjnych z Dzielnicą? Jakie to były dokumenty?
Warunkiem uzyskania PnB było m.in. wykazanie dostępu do drogi publicznej oraz możliwości zapewnienia mediów w związku z tym spółka Dantex podpisała z Urzędem dz. Ursus tzw. „Umowę drogową” o projektowaniu i realizacji ulic publicznych z własnych środków spółki.
Z uwagi na wielkość inwestycji Pozwolenie na Budowę jest wydawane w architekturze stołecznej.
- Czy Dzielnica Ursus stawiała w tym zakresie jakiekolwiek warunki?
Urząd Dzielnicy Ursus oczekiwał m.in. wykonania dróg, uzgodnienia pasa drogowego oraz pozostałych decyzji typowych w procesie inwestycyjnym.
Należy podkreślić, że współpraca z urzędem przebiega sprawnie a przepisowe terminy dla wydawania zezwoleń i decyzji leżących w gestii dzielnicy są precyzyjnie dotrzymywane.
- Czy były prowadzone z Dzielnicą jakiekolwiek rozmowy w zakresie partycypowania Państwa w inwestycji polegającej na budowie ronda zlokalizowanego u zbiegu ulic Posag 7 Panien/Gierdziejewskiego lub budowy ulicy Posag 7 Panien, lub innych inwestycji drogowych lub infrastrukturalnych?
Wg naszej wiedzy deweloperzy realizujący swoje inwestycje w pobliżu wymienionych ulic są w stałym kontakcie z władzami dzielnicy. Nasza inwestycja jest zlokalizowana w innym obszarze w związku z tym zgodnie z oczekiwaniami przedstawicieli dzielnicy rozbudowujemy sieć ulic publicznych w rejonie inwestycji.
- Jeżeli tak, to jakie warunki stawiała Państwu Dzielnica w tym zakresie?
Odpowiedź została ujęta w poprzednich pytaniach.
- Jaki był wzrost procentowy dodatkowych kosztów wynikłych z dodatkowych wydatków Inwestycyjnych wymienionych powyżej, a narzuconych przez związanych z droga wymaganych przez Dzielnicę?
Rozbudowa obszaru, który nie ma istniejących dróg i infrastruktury oraz który jest tworzony niejako od podstaw zawsze wymaga poniesienia większych nakładów w porównaniu do inwestycji zlokalizowanych w zurbanizowanych i przygotowanych infrastrukturalne rejonach.
- Czy te inwestycje zostały, są lub będą zrealizowane z Państwa udziałem?
Spółka Dantex zaprojektuje i wykona przedmiotowe drogi i infrastrukturę publiczną wyłącznie na własny koszt.
Pozdrawiam
Małgorzata Kozak
Kierownik Biura Zarządu