Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wraz z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na obchody 83. rocznicy agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę.

– „Nigdy więcej wojny. To pokój, pokój musi kierować losami narodów i całej ludzkości”- mówił w 50. rocznicę wybuchu II wojny światowej św. Jan Paweł II. Te słowa dziś nie straciły znaczenia, ale przez wzgląd na rosyjską agresję na Ukrainę mają nieco inny wymiar. 1. września pragnę serdecznie zaprosić Państwa na obchody 83. agresji III Rzeszy Niemieckiej na Polskę. To podniosłe wydarzenie jest szczególnie ważne szczególnie dla realizacji słów Papieża Polaka. Musimy pamiętać o przodkach, którzy ginęli za naszą wolność i przekazywać tę historię młodym pokoleniom Polaków – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

W programie uroczystości znajdują się:

9.00 – msza święta w katedrze wawelskiej

10.30 – ceremonia wojskowa przy Pomniku Żołnierzy Września i Armii „Kraków”

01.09.1939r.

01.09.1939r. miał miejsce pierwszy atak Niemiec na Polskę rozpoczynający II wojnę światową. O godzinie 4.45 niemiecki pancernik szkolny „Schleswig-Holstein” rozpoczął ostrzał Westerplatte, Wojskowej Składnicy Tranzytowej na terenie Wolnego Miasta Gdańska. W całej Polsce został wprowadzony stan wojenny.

Więcej: https://krakow.ipn.gov.pl/pl4/aktualnosci/169421,Uroczystosci-w-83-rocznice-wybuchu-II-wojny-swiatowej-Krakow-1-wrzesnia-2022.htm