Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin wziął udział w koncercie z okazji 40-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Podczas uroczystości uczczono również 50-lecie pracy artystycznej Maestra Wojciecha Rajskiego – założyciela, dyrygenta i dyrektora artystycznego orkiestry, który odebrał z rąk wiceministra Sellina Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Szczególne podziękowania wiceszef resortu kultury skierował do Maestro Wojciecha Rajskiego, wręczając mu Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w uznaniu wkładu Profesora w rozwój polskiej kultury muzycznej oraz promowanie jej za granicą.
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
W lutym 1982 roku z inicjatywy Wojciecha Rajskiego powstała złożona z młodych, utalentowanych muzyków orkiestra smyczkowa, która zadebiutowała w czerwcu w Teatrze Muzycznym w Gdyni pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego. Z uwagi na coraz szerszy repertuar koncertowy, Orkiestra zaczęła występować w składzie powiększonym o grupę dętą, zmieniając w 1984 roku nazwę na Polska Filharmonia Kameralna Sopot.
Zespół był zapraszany do najważniejszych sal koncertowych, na czele z Filharmonią Berlińską, salą Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Salą Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie, a także na festiwale muzyczne. Koncertował nie tylko w większości krajów Europy, ale też w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. Pierwsze płyty analogowe zarejestrował już w 1983 roku. Obecnie Polska Filharmonia Kameralna Sopot ma w swoim dorobku ponad 60 płyt z nagraniami muzyki klasycznej, a także wydawnictwa z aranżacjami muzyki jazzowej i rozrywkowej. Jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu koncertowym Orkiestry jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic.
Wojciech Rajski
Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Bogusława Madeya. Jako stypendysta studiował również w Musikhochschule w Kolonii w Niemczech oraz uczestniczył w kursach mistrzowskich w Wiedniu.
Karierę dyrygenta rozpoczął w roku 1971 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, debiutując baletem „Giselle”. Równolegle, w latach 1974-1978, był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Opery Poznańskiej. W latach 1978-1980 pracował jako pierwszy dyrygent w Beethovenhalle Orchester Bonn. W 1982 roku założył Polską Filharmonię Kameralną Sopot, z którą występował w największych salach koncertowych Europy, m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii oraz we Włoszech. W latach 1993-2006 Wojciech Rajski był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej, wraz z którą, oprócz działalności koncertowej, zrealizował wiele nagrań dla Polskiego Radia.
W 1993 roku rozpoczął działalność pedagogiczną podejmując pracę w Hochschule für Musik w Karlsruhe. Od roku 1998 jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.
Jako gościnny dyrygent współpracował z takimi orkiestrami jak: Swisse Romaine, NDR Hannover czy Bayerische Rundfunk. Brał udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu i w Kopenhadze. Jest także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic.
Wojciech Rajski ma w swoim dorobku ponad 60 płyt, dla takich firm jak: SONY Classical, DUX, EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon i KOCH, oraz nagrania dla radia i telewizji zarówno w kraju, jak i za granicą (dla SAT 1, 3sat i ARD).
Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) czy Pomorską Nagrodę Artystyczną (2008).