Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, generalny konserwator zabytków dr Jarosław Sellin wziął udział w koncercie z okazji 40-lecia Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Podczas uroczystości uczczono również 50-lecie pracy artystycznej Maestra Wojciecha Rajskiego – założyciela, dyrygenta i dyrektora artystycznego orkiestry, który odebrał z rąk wiceministra Sellina Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

W przemówieniu poprzedzającym koncert wiceminister Sellin przekazał wyrazy uznania dla muzyków, którzy poprzez niezwykle bogatą działalność koncertową, obejmującą zarówno dzieła klasyczne jak i współczesne, niosą szerokiej publiczności – zarówno w Polsce, jak i na świecie – radość obcowania ze sztuką muzyczną.

Szczególne podziękowania wiceszef resortu kultury skierował do Maestro Wojciecha Rajskiego, wręczając mu Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego w uznaniu wkładu Profesora w rozwój polskiej kultury muzycznej oraz promowanie jej za granicą.

Polska Filharmonia Kameralna Sopot

W lutym 1982 roku z inicjatywy Wojciecha Rajskiego powstała złożona z młodych, utalentowanych muzyków orkiestra smyczkowa, która zadebiutowała w czerwcu w Teatrze Muzycznym w Gdyni pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego. Z uwagi na coraz szerszy repertuar koncertowy, Orkiestra zaczęła występować w składzie powiększonym o grupę dętą, zmieniając w 1984 roku nazwę na Polska Filharmonia Kameralna Sopot.

Zespół był zapraszany do najważniejszych sal koncertowych, na czele z Filharmonią Berlińską, salą Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Salą Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie, a także na festiwale muzyczne. Koncertował nie tylko w większości krajów Europy, ale też w Stanach Zjednoczonych, Chinach i Japonii. Pierwsze płyty analogowe zarejestrował już w 1983 roku. Obecnie Polska Filharmonia Kameralna Sopot ma w swoim dorobku ponad 60 płyt z nagraniami muzyki klasycznej, a także wydawnictwa z aranżacjami muzyki jazzowej i rozrywkowej. Jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu koncertowym Orkiestry jest Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sopot Classic.


Wojciech Rajski

Dyrygent, założyciel i dyrektor artystyczny Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie uzyskał dyplom z wyróżnieniem w klasie prof. Bogusława Madeya. Jako stypendysta studiował również w Musikhochschule w Kolonii w Niemczech oraz uczestniczył w kursach mistrzowskich w Wiedniu.

Karierę dyrygenta rozpoczął w roku 1971 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie, debiutując baletem „Giselle”. Równolegle, w latach 1974-1978, był dyrygentem i dyrektorem artystycznym Opery Poznańskiej. W latach 1978-1980 pracował jako pierwszy dyrygent w Beethovenhalle Orchester Bonn. W 1982 roku założył Polską Filharmonię Kameralną Sopot, z którą występował w największych salach koncertowych Europy, m.in. w Niemczech, Francji, Szwajcarii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii oraz we Włoszech. W latach 1993-2006 Wojciech Rajski był dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Radiowej, wraz z którą, oprócz działalności koncertowej, zrealizował wiele nagrań dla Polskiego Radia.

W 1993 roku rozpoczął działalność pedagogiczną podejmując pracę w Hochschule für Musik w Karlsruhe. Od roku 1998 jest profesorem dyrygentury w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, a od 2008 roku prowadzi także klasę dyrygentury w Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Jako gościnny dyrygent współpracował z takimi orkiestrami jak: Swisse Romaine, NDR Hannover czy Bayerische Rundfunk. Brał udział w międzynarodowych festiwalach, m.in. Praskiej Wiośnie, Festiwalu Flandryjskim, Festiwalu Gran Canaria, Festspiele Europäische Wochen Passau, Schleswig-Holstein Musik Festival, Evian, Montpellier, La Chaise Dieu i w Kopenhadze. Jest także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sopot Classic.

Wojciech Rajski ma w swoim dorobku ponad 60 płyt, dla takich firm jak: SONY Classical, DUX, EMI, Chant du Monde, Claves, Thorofon, Tacet, Midas, Bis Wifon i KOCH, oraz nagrania dla radia i telewizji zarówno w kraju, jak i za granicą (dla SAT 1, 3sat i ARD).

Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń, m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2002), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis (2005) czy Pomorską Nagrodę Artystyczną (2008).