Ogłaszamy konkurs na dofinansowanie szpitali onkologicznych z Funduszu Medycznego. Placówki mogą starać się o środki na budowę, przebudowę i modernizację budynków oraz doposażenie w sprzęt.

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki,  Szefowa Kancelarii Prezydenta RP minister Grażyna Ignaczak-Bandych  i Minister Zdrowia Adam Niedzielski ogłosili dziś konkurs na dofinansowanie szpitali onkologicznych. Propozycje projektów strategicznych będzie można składać od 6 marca 2023 r.

Walka z rakiem musi wiązać się z działaniami systemowymi – podkreśla premier Mateusz Morawiecki. – Do 2030 r. na onkologię, w różnych programach, trafi co najmniej 10 mld zł. To rewolucja w leczeniu nowotworów. Wdrażamy najnowsze procedury, inwestujemy w oddziały i leki, bo dobro pacjenta jest najważniejsze.

Dzięki dofinasowaniu projektów dla szpitali onkologicznych przyspieszymy diagnozę i leczenie pacjentów.

– Ogłaszamy dziś konkurs na dofinansowanie z Funduszu Medycznego, który powstał z inicjatywy Prezydenta  Andrzeja Dudy – wskazuje minister Grażyna Ignaczak-Bandych.

Łączna kwota dofinansowania z Funduszu Medycznego  dla szpitali onkologicznych wynosi 2,5 mld zł. Minimalna wartość projektu strategicznego zgłoszonego do konkursu to   50 mln zł. Szpitale mogą ubiegać się maksymalnie o 300 mln zł  dotacji celowej. Nabór projektów potrwa do  5 maja 2023 r.

– Kompleksowe leczenie nowotworów prowadzi w Polsce ok. 40 placówek. W konkursie wyłonimy kilkanaście najlepszych projektów. Nie wykluczamy jednak zwiększenia puli środków – zapowiada minister Adam Niedzielski.

Jak podkreślali obecni podczas konferencji prof. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii oraz prof. Krzysztof Składowski, dyrektor oddziału Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Gliwicach, dofinansowanie poprawi dostęp do nowoczesnej diagnostyki i terapii.

– Zmieniamy organizację leczenia onkologicznego. Jeden ośrodek przeprowadzi pacjenta przez cały proces – od diagnostyki, przez leczenie, po rehabilitację. Perspektywa pacjenta musi być najważniejsza – podkreśla minister zdrowia.

Wnioski o dofinansowanie będzie można składać wyłacznie w formie elektronicznej.

Propozycja projektu powinna zawierać m.in. opis inwestycji, kosztorys i harmonogram realizacji, a także potwierdzenie spełnienia kryteriów oceny określonych w dokumentacji konkursowej.

Informacji na temat konkursu udzielają pracownicy Ministerstwa Zdrowia. Można napisać na adres: FM.infrastruktura.strategiczna@mz.gov.pl albo zadzwonić pod numery telefonu: 882 359 163, 734 829 962, 734 829 358.

Szczegóły konkursu.

Więcej informacji o wsparciu z Funduszu Medycznego.