Chińskie bombowce ćwiczyły nad Morzem Południowochińskim

Chińskie siły zbrojne przeprowadziły niedawno intensywne ćwiczenia na spornym Morzu Południowochińskim, w których uczestniczyły m.in. bombowce H-6G i H-6J – poinformował w czwartek rzecznik ministerstwa obrony ChRL Ren Guoqiang.

W czasie manewrów bombowce ćwiczyły m.in. start i lądowanie w dzień i w nocy oraz ataki z dużego dystansu – powiedział Ren na comiesięcznym briefingu prasowym. Określił manewry jako rutynowe.

Od kilkunastu lat Morze Południowochińskie stanowi jeden z najbardziej zapalnych punktów Azji Wschodniej i w dużej mierze całego świata – ocenia ekspert ds. chińskich z Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz w opublikowanym w środę opracowaniu na temat chińskich roszczeń na tym akwenie.

Chiny uznają prawie całe Morze Południowochińskie za własne terytorium, a przejęcie nad nim kontroli jest obecnie jednym z głównych celów polityki zagranicznej Pekinu. Chińskie roszczenia stoją w sprzeczności z pretensjami Brunei, Malezji, Filipin, Wietnamu i Tajwanu do poszczególnych obszarów tego akwenu i nasilają napięcia na linii Waszyngton-Pekin.

„Dla ChRL zdobycie dominacji nad Morzem Południowochińskim jest drogą do potwierdzenia supermocarstwowego statusu zarówno w świecie, jak i przed krajową opinią publiczną, co prowadzi Chiny do bezpośredniej konfrontacji ze Stanami Zjednoczonymi i ich sojusznikami. Pekin postrzega ten akwen jako klucz do supremacji w Azji Wschodniej” – wyjaśnia Bogusz.

Władze USA zarzucają Chinom prowadzenie polityki zastraszania innych państw i niezgodne z prawem pozbawianie ich zasobów morskich. Pekin oskarża z kolei Waszyngton o sianie niezgody wśród krajów regionu.

Z Kantonu Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ mal/

zdjęcie portal pixabay autor: walter688

PAP SA

Copyright ©Zamieszczone na stronach internetowych portalu imazowsza.eu materiały sygnowane skrótem “PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez portal imazowsza.eu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *