Turcja/ Niemiecki korespondent skazany za terroryzm

Turecki sąd skazał w czwartek zaocznie niemiecko-tureckiego dziennikarza Deniza Yucela na 2 lata i 9 miesięcy więzienia za propagandę terroryzmu kurdyjskiego – poinformowała agencja Anatolia. Korespondent niemieckiego dziennika “Die Welt” zaprzecza stawianym mu zarzutom, a sprawa nadwyrężyła relacje między Ankarą a Berlinem

Stawiane dziennikarzowi zarzuty oparte są na jego artykułach, w tym na wywiadzie z dowódcą zdelegalizowanej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Turecki sąd oczyścił go jednocześnie z zarzutów rozpowszechniania propagandy popierającej islamskiego kaznodzieję Fethullaha Gulena, uważanego przez turecki rząd za inspiratora zamachu stanu z 2016 roku.

Yucel wrócił do Niemiec w lutym 2018 roku, kiedy został zwolniony z aresztu, w którym przebywał przez rok bez postawienia mu zarzutów.

Aresztowanie Yucela odbyło się w ramach szeroko zakrojonego działania rządu po zamachu stanu w 2016 roku i doprowadziło do przedłużającego się kryzysu dyplomatycznego między Turcją a Niemcami.

Wkrótce po jego zatrzymaniu Berlin, oskarżający Ankarę o “arbitralne aresztowania” obywateli niemieckich podejrzanych o powiązania z PKK, zakazał tureckim ministrom przemawiania na wiecach tureckich emigrantów. W odpowiedzi prezydent Turcji Tayyip Recep Erdogan nazwał Yucela agentem terrorystycznym i oskarżył Niemcy o wspieranie siatki Gulena.

Organizacja pozarządowa na rzecz wolności prasy Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) z siedzibą w Nowym Jorku plasuje Turcję w czołówce krajów, które przetrzymują w więzieniach dziennikarzy, obok Chin i Arabii Saudyjskiej. Turecki związek dziennikarzy twierdzi, że co najmniej 76 dziennikarzy i pracowników sektora medialnego pozostaje za kratkami.

Turecki rząd utrzymuje, że zatrzymania nie są oparte na pracy dziennikarzy i większość z nich jest oskarżana o przestępstwa związane z terroryzmem.(PAP)

baj/ jar/

zdjęcie portal pixabay autor: Engin_Akyurt

PAP SA

Copyright ©Zamieszczone na stronach internetowych portalu imazowsza.eu materiały sygnowane skrótem “PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez portal imazowsza.eu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *