USA/ Cuomo wzywa Trumpa, by wprowadził w kraju obowiązek noszenia maseczek

Gubernator Nowego Jorku Andrew Cuomo przedstawił w poniedziałek kolejne sukcesy stanu w zwalczaniu koronawirusa. Z uwagi na nasilenie pandemii w innych częściach kraju zaapelował do prezydenta Donalda Trumpa, by ten wprowadził obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych.

„Jeśli chcecie pomóc powstrzymać (rozprzestrzenianie się) Covid-19, musicie zacząć mówić ludziom w tym kraju prawdę. Prawda zaczyna się od tego, jaki to jest ogromny problem i jakim realnym zagrożeniem jest Covid” – oświadczył Cuomo.

Wskazywał na nasilenie epidemii w całym kraju. Podkreślił, że hamuje to rozwój gospodarki. Apelował, aby Trump podpisał rozporządzenie z nakazem noszenia maseczek przez wszystkich w publicznych miejscach.

Gubernator Nowego Jorku uznał to za minimum nie wymagające ani ustawy, ani zgody Kongresu. Przypomniał, że stan Nowy Jork zrobił to przed dwoma miesiącami, a wzbraniający się przed maseczkami gubernatorzy w imię „politycznych nonsensów” podążyli ostatecznie tym tropem.

„Niech prezydent wykaże się takim samym rozsądkiem i wyda takie rozporządzenie wykonawcze. Niech prezydent przewodzi – dając samemu przykład. Niech prezydent założy maseczkę” – nawoływał Cuomo.

Podkreślił, że w 32 stanach nastąpił wzrost przypadków korunawirusa. Polemizował z zapewnieniami, że wynika to tylko ze zwiększenia liczby testów, ponieważ w istocie więcej ludzi trafia do szpitali. Przypisywał nasilenie pandemii niemądrej polityce, polegającej na przedwczesnym reaktywowaniu gospodarki, a także nieprzestrzeganiu zasad dystansu społecznego.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej gubernator przytaczał statystyki, ilustrujące dalsze sukcesy stanu Nowy Jork w zwalczaniu SARS-CoV-2. W niedzielę zmarło z tego powodu tylko siedem osób w porównaniu z 800 dziennie w szczycie pandemii. Średnia przypadków śmiertelnych z całego tygodnia wynosiła osiem. Najniższa była też liczba hospitalizacji – 853.

Dla zilustrowania osiągniętego postępu Cuomo przedstawił model góry z ostrym zboczem, na które nowojorczycy musieli się wspinać przez 42 dni zanim pandemia osiągnęła szczyt. Schodzenie w dół po drugiej stronie następowało w o wiele wolniejszym tempie. U podnóża góry udało się stanąć w 111 dni od wybuchu kryzysu.

„Nie chciałbym wycofywać się z niczego, co zrobiliśmy. Chcę wciąż iść naprzód, ale musimy postępować ostrożnie” – wyjaśnił.

Gubernator mówił o tym w kontekście zapowiadanego na 6 lipca wkroczenia miasta Nowy Jork w trzecią fazę reaktywowania gospodarki. Nawiązywał zwłaszcza do planów zezwolenia restauracjom, podobnie jak w pozostałych regionach stanu, na serwowanie posiłków wewnątrz.

„Nowy Jork jest inny. Jest to bardziej skomplikowane niż w innych częściach stanu. Nasze statystyki (zdrowotne) są dobre, bardzo dobre w tej chwili, ale pojawiają się niepokojące sygnały. Wciąż odbywają się duże zgromadzenia, co nie jest pomocne. Przeszliśmy przez protesty i teraz (…) obserwujemy duże zgromadzenia towarzyskie na chodnikach” – przestrzegał.

Zapowiadał dalsze konsultacje z władzami i biznesem. Decyzja w sprawie wydawania posiłków wewnątrz restauracji ważnych dla gospodarki miasta ma zapaść w środę.

„Martwię się o centra handlowe i jedzenie w pomieszczeniach. Możemy rozważyć spowolnienie tempa (ich reaktywowania) w przyszłym tygodniu. Nie cofamy się, ale możemy to spowolnić” – przyznał w porannym wywiadzie dla telewizji NY1.

W trakcie briefingu wspomniał natomiast o badaniach m.in. w NASA, które mogą pomóc odfiltrować koronowirusa. Zaznaczył, że duże domy handlowe będą musiały obowiązkowo zainstalować taki system, a inne firmy wziąć to pod uwagę.

„Pracujemy teraz nad systemami klimatyzacyjnymi i filtrującymi i być może zalecimy firmom, aby faktycznie instalowały tzw. filtry HEPA, które rzeczywiście chronią przed wirusem” – przewidywał gubernator.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)

ad/ jo/ mal/

zdjęcie portal pixabay autor: robertoleecortes

PAP SA

Copyright ©Zamieszczone na stronach internetowych portalu imazowsza.eu materiały sygnowane skrótem “PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez portal imazowsza.eu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *