UE/ Kolejni członkowie reżimu w Wenezueli na liście objętych sankcjami

Unia Europejska dodała w poniedziałek 11 wenezuelskich urzędników rządu Nicolasa Maduro zaangażowanych w działania przeciwko opozycji do listy osób objętych sankcjami. Chodzi o zakaz podróży do UE i zamrożenie ich aktywów.

Osoby dodane do tej listy są odpowiedzialne w szczególności za działania przeciwko funkcjonowaniu Zgromadzenia Narodowego, tworzenie przeszkód dla politycznego i demokratycznego rozwiązania kryzysu w Wenezueli, a także poważne naruszenia praw człowieka i ograniczenia podstawowych wolności, takich jak wolność prasy i słowa.

Na liście znalazł się Luis Parra, który w maju próbował zastąpić Juana Guaido na stanowisku przewodniczącego parlamentu.

Po poniedziałkowej decyzji UE na liście objętych sankcjami znajduje się 36 osób. Obejmuje ich zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów.

UE podkreśla, że będzie nadal działać na rzecz wspierania pokojowego rozwiązania demokratycznego w Wenezueli poprzez wiarygodne wybory parlamentarne.

W listopadzie 2017 r. UE wprowadziła sankcje wobec Wenezueli. Obejmują one embargo na broń i wyposażenie, które może służyć do represji, a także zakaz podróżowania i zamrożenie aktywów osób znajdujących się na liście.

Wenezuela od ponad roku pogrążona jest w głębokim kryzysie politycznym, odkąd w styczniu 2019 r. Maduro po nieuznanych przez opozycje wyborach rozpoczął nową kadencję jako prezydent kraju, a Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem. Rząd Maduro wspierają m.in. Rosja, Chiny, Kuba, Iran i Turcja.

Dotychczas Guaido został uznany jako tymczasowy prezydent Wenezueli przez ponad 50 państw świata, w tym USA, Hiszpanię i Polskę. Poparcia udzieliły mu też Parlament Europejski oraz Organizacja Państw Amerykańskich.

Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP)

luo/ kar/’zdjęcie portal pixabay autor: DavidRockDesign

PAP SA

Copyright ©Zamieszczone na stronach internetowych portalu imazowsza.eu materiały sygnowane skrótem “PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez portal imazowsza.eu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *