Filipiny/ Raport: co najmniej 129 dzieci zabitych w “wojnie z narkotykami”

Dzieci stały się bezpośrednimi celami ataków, wymierzonych w dealerów narkotyków na Filipinach; giną też jako świadkowie zabójstw, w wyniku pomyłek i jako przypadkowe ofiary wymiany ognia – wynika z raportu organizacji pozarządowych.

Według opublikowanego w poniedziałek dokumentu tzw. wojna z narkotykami, zainicjowana w 2016 roku przez prezydenta Filipin Rodrigo Dutertego, kosztowała życie co najmniej 129 małoletnich do 17 roku życia. 122 dzieci zginęło w niej do końca 2019 r., a kolejnych siedmioro między styczniem i marcem 2020 r.

Autorami raportu są pracownicy dwóch organizacji pozarządowych: szwajcarskiej Światowej Organizacji Przeciwko Torturom i mieszczącego się na Filipinach Children’s Legal Rights and Development Center. Szczegółowo opisują w nim sześć przypadków, w tym 7-letniego chłopca, który miał zostać zabity, ponieważ był świadkiem zamordowania przez stróżów prawa dorosłej osoby. Najmłodsza z ofiar miała niewiele ponad półtora roku.

Z analizy przypadków wynika, że dzieci bywają bezpośrednimi albo zastępczymi celami ataków, wymierzonych w dealerów i nabywców narkotyków. Giną też jako świadkowie zabójstw, w wyniku pomyłek albo jako przypadkowe ofiary wymiany ognia podczas policyjnych akcji.

Antynarkotykowa kampania Dutertego, którą niektórzy krytycy opisują jako pretekst do usuwania politycznych przeciwników, w sumie mogła doprowadzić do blisko 27 tys. morderstw. Prezydent publicznie zachęcał Filipińczyków do “zabijania narkomanów”, a o handel zakazanymi substancjami oskarżył dziesiątki polityków, sędziów, oficerów wojska i policji.

Według opublikowanego na początku czerwca raportu wysokiej komisarz ONZ ds. praw człowieka, “wojna z narkotykami” doprowadziła do systematycznych i szeroko rozpowszechnionych zabójstw, których sprawcy w większości pozostają bezkarni. Problemy z przestrzeganiem praw człowieka na Filipinach mają być dyskutowane podczas rozpoczynającej się we wtorek sesji Rady Praw Człowieka ONZ w Genewie.

Tomasz Augustyniak (PAP)

tam/ jo/ mal/

zdjecie portal pixabay autor: TheDigitalWay

PAP SA

Copyright © Zamieszczone na stronach internetowych portalu imazowsza.eu materiały sygnowane skrótem “PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez portal imazowsza.eu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *