Emilewicz: cyfryzacja m.in służby zdrowia jest poważnym zadaniem

Cyfryzacja służby zdrowia, służb sanitarno-epidemiologicznych jest dzisiaj dla nas poważnym wyzwaniem – mówiła w środę podczas konferencji Impact re:action wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Jak podkreśliła podczas Impact re:action wicepremier Emilewicz, po pandemii “z całą pewnością” należy zwiększyć stopień cyfryzacji zarówno w sektorze publicznym, jak i prywatnym.

“Usprawnienie, cyfryzacja, służby zdrowia, służb sanitarno-epidemiologicznych jest dzisiaj dla nas poważnym wyzwaniem” – przyznała. Dodała, że np. w służbie zdrowia “musimy włączyć 5 bieg w zakresie telemedycyny”.

Wicepremier wskazała też na konieczność szerszego wykorzystywania rozwiązań cyfrowych w przez firmy prywatne. “Sektor małych i średnich firm w ubiegłych latach w zbyt małym stopniu wykorzystywał technologie cyfrowe, choćby w podstawowym wymiarze – w zakresie sprzedaży” – oceniła.

Dodała, że warto przyjrzeć się też sektorowi elektroniki. “W Europie jesteśmy na dużym poziomie niedorozwoju w tym obszarze” – oceniła. Zaznaczyła, że dziś mikroelektronika to głównie Chiny, Japonia, Korea, Stany Zjednoczone. Według niej, powinniśmy zyskać w tej dziedzinie “potencjał suwerenności”, nie tylko ze względu na korzyści dla gospodarki, ale też z uwagi na nasze bezpieczeństwo.

Jak zaznaczyła Emilewicz, w nowej rzeczywistości po koronawirusie warto też przyglądać się innym dziedzinom gospodarki – np. sektorowi farmaceutycznemu. “Nie może być tak, że wyciągnęliśmy produkcję wszystkich substancji czynnych poza Unię Europejską” – oceniła. Dodała, że Polska jest jednym z tych państw w Europie Środkowej, który posiada sektor farmaceutyczny. “Produkujemy leki na potrzeby rynku naszego i nie tylko. Pytanie, czy możemy robić więcej? Będziemy się temu przyglądać (…) i dostosowywać rozwiązania legislacyjne, żeby opłacało się w Polsce produkować leki” – zaznaczyła.

Podczas dyskusji panelowej poświęconej temu, jak będzie wyglądać gospodarka w świecie po pandemii, wicepremier podkreśliła, że mamy do czynienia z przewartościowaniem modelu rozwoju gospodarczego, jaki obowiązywał w ciągu ostatnich 30 lat. Odniosła się do procesów globalizacyjnych związanych z “agresywnym poszukiwaniem obniżania kosztów produkcji”. “Przeniesienie do jednej globalnej fabryki, gdzieś w jednym zakątku Azji całej produkcji sprawiło, że w pierwszych tygodniach (epidemii – PAP) zaczęliśmy na nowo myśleć o bezpieczeństwie” – mówiła. Dodała, że maseczka i płyn dezynfekujący stały się wyznacznikiem tego, czy jesteśmy suwerenni.

Według Emilewicz dlatego tak ważna jest odpowiedź na pytanie o gotowość szybkiego ulokowania określonych łańcuchów wartości w Polsce, czy szerzej w Europie Środkowo-Wschodniej. W tym kontekście wskazała m.in. na “przerwane łańcuchy wartości w sektorze motoryzacyjnym”, cyfrowym czy farmaceutycznym. Według niej, istotne jest też “na ile scyfyzujemy administrację”, na ile łatwiejsze stanie się w Polsce prowadzenie działalności gospodarczej.

“To będzie jedną z naszych przewag konkurencyjnych, co sprawi, że ważni inwestorzy globalni zechcą (…) lokować tu kolejne swoje inwestycje” – podkreśliła. (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ drag/

zdjęcie: Roman Gembarzewski

Zamieszczone na stronach internetowych portalu imazowsza.eu materiały sygnowane skrótem “PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez portal imazowsza.eu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *