Francja/ Sąd nakazał firmie ubezpieczeniowej wypłatę odszkodowania w związku z pandemią

Francuski sąd gospodarczy nakazał w piątek firmie ubezpieczeniowej Axa wypłacenie odszkodowania właścicielowi kilku restauracji za straty, jakie poniósł, zamykając lokale w związku z pandemią. “To zbiorowe zwycięstwo” – powiedział restaurator agencji Reutera.

Sąd orzekł, że Axa musi zapłacić Stephane’owi Manigoldowi, właścicielowi czterech restauracji w Paryżu, odszkodowanie w związku ze stratami operacyjnymi, jakie jego firmy poniosły podczas kwarantanny.

Zdaniem sądu decyzja władz o obowiązku zamknięcia restauracji kwalifikuje się jako podstawa do wypłaty odszkodowania za straty wynikające z przerwania operacji biznesowych. Sąd dał Grupie Axa dwa i pół miesiąca na wypłatę odszkodowań.

Grupa Axa utrzymywała, że dekret rządowy z 14 marca ogłaszający, że placówki takie jak restauracje, nie mogą przyjmować klientów, nie był równoznaczny z decyzją władz o zamknięciu restauracji.

Jak podkreśla Reuters, wyrok ten może uruchomić gigantyczną falę wniosków o odszkodowania. “Oznacza to, że wszystkie firmy, które mają taką klauzulę (w kontrakcie ubezpieczeniowym), mogą zwrócić się do swoich ubezpieczycieli” – powiedziała prawniczka Manigolda Anais Sauvagnac.

Firma Axa wydał komunikat, w którym zapowiedziała złożenie apelacji.

Jak podaje Reuters, ubezpieczyciele argumentują, że ryzyko biznesowe związane z epidemią nie może być ubezpieczone i musi być wyłączone z klauzuli o stratach spowodowanych przerwaniem działalności.

Według wstępnej oceny samego sektora ubezpieczeniowego, francuscy ubezpieczyciele musieliby zapłacić 20 mld euro tytułem odszkodowań, gdyby musieli uznać straty firm wynikłe z kwarantanny za objęte ubezpieczeniem.

Restauracje i bary we Francji nadal pozostają zamknięte, mimo luzowania izolacji społecznej od 11 maja i otwarcia wielu firm i punktów usługowych. Rząd zapowiedział, że decyzja o dacie otwarcia restauracji zapadnie pod koniec maja. (PAP)

fit/ ksta/ akl/

zdjęcie portal pixabay autor: jplenio

Zamieszczone na stronach internetowych portalu imazowsza.eu materiały sygnowane skrótem “PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez portal imazowsza.eu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *