Serbia i serbska część Bośni i Hercegowiny znoszą część ograniczeń

Serbia ogłosiła w czwartek ponowne otwarcie granic, zamkniętych od 15 marca z powodu pandemii koronawirusa; Belgrad od początku maja znosi sukcesywnie ograniczenia społeczne i gospodarcze. Ograniczenia luzuje też serbska część Bośni i Hercegowiny.

Oficjalny komunikat rządu Serbii głosi, że w związku ze znaczną poprawą sytuacji pandemicznej w kraju od piątku „zostają ponownie otwarte posterunki graniczne i zaczyna obowiązywać zezwolenie na swobodny wjazd do Republiki Serbii, bez obowiązkowych testów na koronawirusa lub posiadania specjalnych przepustek”.

Wcześniej Serbia zniosła stan wyjątkowy oraz nocną godzinę policyjną, otwarte zostały restauracje, szkoły i centra handlowe. Obowiązuje jednak nadal zasada dystansu społecznego.

Serbia do tej pory odnotowała prawie 11 tys. zakażeń koronawirusem i 237 zgonów.

Na poluzowanie ograniczeń zdecydowała się także Republika Serbska, jedna z dwóch autonomicznych części Bośni i Hercegowiny (BiH). Premier Radovan Viszković poinformował o zniesieniu stanu wyjątkowego, zniesieniu godziny policyjnej oraz odejściu od obowiązku dwutygodniowej kwarantanny dla osób wjeżdżających na teren zamieszkanej przez Serbów części BiH.

Otwarte zostały także sklepy, salony fryzjerskie i kosmetyczne, bary i restauracje z zewnętrznymi ogródkami, przedszkola i kliniki dentystyczne. “Biorąc pod uwagę poziomy wzrost liczby zarażonych osób stwierdziliśmy, że stopniowy powrót do normalności jest uzasadniony” – powiedział premier Republiki Serbskiej w BiH i wyjaśnił, że nadal zachowana zostanie zasada dystansu społecznego i obowiązek noszenia maseczek.

W całej BiH, której drugą autonomiczną częścią jest federacja bośniacko-chorwacka, odnotowano do tej pory 2 350 przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 140 osób, w tym 99 w Republice Serbskiej. (PAP)

zm/ kar/

zdjęcie portal pixabay autor: OpenClipart-Vectors

Zamieszczone na stronach internetowych portalu imazowsza.eu materiały sygnowane skrótem “PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez portal imazowsza.eu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *