Maląg zachęca do pracy w rolnictwie, żeby zebrać wiosenne owoce i warzywa

Urzędy pracy i agencje pracy będą wspierać rolników w zatrudnianiu w gospodarstwach rolnych, żeby udało się zebrać wiosenne plony – zapowiedziała minister rodziny i pracy Marlena Maląg. Podała, że na koniec kwietnia stopa bezrobocia wynosiła 5,7 proc. – 960 tys. osób było bez pracy.

Maląg na konferencji z ministrem rolnictwa Janem Ardanowskim zapewniła, że urzędy pracy i zatrudnieni tam pośrednicy pracy ułatwią zatrudnienie w rolnictwie osobom, które z takich ofert chciałyby skorzystać oraz rolnikom, którzy szukają rąk do pracy.

Prosiła, żeby zrobić wszystko, by pozyskać polskich pracowników do pracy w polskich gospodarstwach, aby plony nie zmarnowały się. Również agencje pracy będą pomagały rolnikom w tej sytuacji – podkreśliła.

Apelowała też do uczniów i studentów, którzy mają wolny czas i chcieliby dorobić w rolnictwie, aby zgłaszali się do takiej pracy, żeby wesprzeć rolników przy zbiorach i racach w gospodarstwie.

“Rząd podjął działania najlepiej jak potrafił, jesteśmy gotowi do działania i wsparcia. Dzięki Tarczy antykryzysowej sytuacja na rynku pracy jest stabilna” – oceniła. Zaznaczyła, że 6. tydzień działania Tarczy, to 11 mld zł wsparcia.

Powiedziała, że według ostrożnych danych za trzy tygodnie maja, w stosunku do kwietnia w urzędach pracy mamy mniejszy napływ osób bezrobotnych. Według niej oznacza to, że ochrona miejsc pracy w Tarczy antykryzysowej działa. Przypomniała o narzędziach, takich jak postojowe, dopłaty do utrzymania zatrudnienia, czy tarcza finansowa z budżetem 100 mln zł.

Dopytywana, czy będzie zasiłek po 24 maja odparła, że zasiłek opiekuńczy dla dzieci do 8. roku życia będzie obowiązywał w pełnym zakresie.

Pytana o podwyżkę zasiłku dla bezrobotnych odpowiedziała, że są przygotowane rozwiązania w tej sprawie oraz tzw. zasiłku solidarnościowego, konkretne warianty. Nie chciała odpowiedzieć jednak, kiedy decyzja o uruchomieniu tych zmian może zostać podjęta.(PAP)

ago/ mhr/

zdjęcie portal pixabay autor: Michi-Nordlicht

Zamieszczone na stronach internetowych portalu imazowsza.eu materiały sygnowane skrótem “PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez portal imazowsza.eu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *