Jemen/Lekarze bez Granic: oficjalne statystyki ws. pandemii są zaniżone

Lekarze bez Granic (MSF) ostrzegają w czwartek przed katastrofalną sytuacją w Adenie na południu Jemenu. Według organizacji oficjalne statystyki dotyczące liczby ofiar są mocno zaniżane, a ludzie w wyniszczonym wojną i głodem kraju masowo umierają na Covid-19.

MSF w oświadczeniu informuje, że w ciągu pierwszych dwóch tygodni maja prowadzona przez Lekarzy bez Granic klinika w Adenie przyjęła 173 pacjentów z Covid-19, z czego 68 zmarło. Choć są to liczby dwukrotnie większe od statystyk podawanych zarówno przez jemeńskie władze w Adenie, jak i rebeliancki ruch Hutich, organizacja twierdzi, że jest to jedynie “wierzchołek góry lodowej” świadczący o “znacznie szerszej katastrofie”.

“Ludzie przychodzą do nas, kiedy jest już za późno, aby ich uratować. Wiemy też, że znacznie więcej ludzi w ogóle nie przychodzi, tylko po prostu umiera w domach” – powiedziała przedstawicielka MSF Caroline Seguin. Jak dodała, choć w kraju zniszczonym trwającą od pięciu lat wojną domową i dotkniętym klęską głodu obecne są inne choroby, jak denga czy cholera, żadna z nich nie zabijała tak wielu ludzi w tak szybkim tempie.

Jak podaje agencja AFP, centrum medyczne MSF w Adenie jest jedyną placówką w południowym Jemenie, gdzie przyjmowani są pacjenci zakażeni koronawirusem. Inne szpitale odmawiają przyjęcia zainfekowanych ze względu na brak sprzętu ochronnego.

Wspierane przez Arabię Saudyjską i państwa Zatoki Perskiej władze Jemenu poinformowały dotąd jedynie o 180 zakażeniach koronawirusem i 30 zgonach. Szyicki ruch Huti, który kontroluje największe miasta, w tym stolicę Sanę, informował o czterech zakażonych i jednym zgonie z powodu Covid-19.

MSF zaapelowało do ONZ i państw finansujących pomoc humanitarną w kraju do mobilizacji i przyspieszenia działań “nie tylko dla Adenu, ale dla całego Jemenu”. (PAP)

osk/ kar/

zdjęcie portal pixabay autor: syafrani_jambe

Zamieszczone na stronach internetowych portalu imazowsza.eu materiały sygnowane skrótem “PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez portal imazowsza.eu na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *