Koronawirus – ważne informacje w kilku językach

Warszawa na bieżąco informuje cudzoziemców o wszystkich zaleceniach i zmianach związanych z zagrożeniem epidemicznym w Polsce. Mieszkańcy i turyści mogą śledzić komunikaty m.in. w języku angielskim, rosyjskim, ukraińskim i wietnamskim.

Stolica uruchomiła specjalne kanały informacji, gdzie na bieżąco zamieszcza obostrzenia i wskazówki dotyczące sytuacji cudzoziemców w Polsce w związku z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa Covid-19.

Na stronie um.warszawa.pl/koronawirus pojawiły się zakładki dedykowane osobom posługującym się językiem angielskim, rosyjskim i ukraińskim. Udostępniane są tam najważniejsze aktualności ze strony głównej, m.in. zmiany w działaniu placówek edukacyjnych, transportu publicznego, urzędów, szpitali a także informacje o pomocy sąsiedzkiej. Niektóre komunikaty, np. o rekrutacji do przedszkoli i szkół tłumaczone są również na język wietnamski.

W Miejskim Centrum Kontaktu Warszawa 19115 można znaleźć informacje o funkcjonowaniu miasta i o koronawirusie w Warszawie w języku angielskim. Na podstawie pytań od mieszkańców powstaną kolejne wskazówki przetłumaczone na kilka języków. Znajdą się tam odpowiedzi m.in. o zamkniętych granicach Polski czy zakazie transportu transgranicznego.

Na stronie Stołecznego Biura Turystyki i fanpage’u Go to Warsaw zamieszczane są komunikaty związane z dostępnością warszawskich atrakcji oraz zalecenia w zapobieganiu zakażenia koronawirusem, przygotowane przez polskie Ministerstwo Zdrowia w języku angielskim, niemieckim, chińskim, wietnamskim, rosyjskim oraz ukraińskim.

Od środy, 18 marca Centrum Wielokulturowe w Warszawie obsługuje  specjalną infolinię:

  • w godz. 9.00-13.00 – w języku polskim, rosyjskim, angielskim i gruzińskim,
  • w 13.00-17.00 – w języku polskim i angielskim.

Konsultanci będą przekazywać m.in. zasady postępowania w przypadku podejrzenia zarażenia wirusem  Covid-19 oraz wskazówki, np. jak korzystać z pomocy lekarskiej, zwłaszcza w przypadku osób nieubezpieczonych i o nieuregulowanym statusie. Cudzoziemcy moją uzyskać także poradę na temat niezbędnych formalności związanych z legalizacją pobytu w sytuacji ograniczonego działania urzędów. Informacje można także znaleźć na stronie centrumwielokulturowe.waw.pl oraz fanpage’u Centrum Wielokulturowego w Warszawie. Wszystkie usługi poradnicze placówki – prawnik, doradca zawodowy i integracyjny, doradztwo ds. legalizacji pobytu oraz wsparcie psychologiczne – są kontynuowane zdalnie poprzez komunikator Skype i mailowo centrum@cww.waw.pl.

Przestrzeń Centrum Wielokulturowego, przy ul. Jagiellońskiej 54 jest zamknięta dla odwiedzających obecnie do 27 marca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *