KORONAWIRUS – odpowiedź Rzecznika Prasowego Lotnisko Chopin

Szanowny Panie Redaktorze,

Poniżej odpowiedzi na Pana pytania:

Prosimy o wskazanie w/w środków zapobiegawczych. 

Aktualnie wszyscy pasażerowie i członkowie załóg wracający bezpośrednio z Włoch i Chin mają po wylądowaniu mierzoną temperaturę przez lotniskowe służby medyczne. W przypadku, gdyby ktoś miał podwyższoną temperaturę, zostanie skierowany na badania i wywiad medyczny na pokładzie naszej lotniskowej karetki. W przypadku wykluczenia podejrzenia zarażeniem wirusem taka osoba może kontynuować podróż lub wyjść z lotniska. W przypadku, gdy podejrzenie nie zostanie wykluczone, przedstawiciel Granicznej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej może podjąć decyzję o skierowaniu danej osoby na obserwację w szpitalu specjalistycznym. Wszyscy pasażerowie i członkowie załogi tych rejsów wypełniają formularze lokalizacyjne – dokumenty, które ułatwią polskim służbom sanitarnym ewentualny kontakt z daną osobą.

Takie same karty wypełniają pasażerowie rejsów, na których są pasażerowie przesiadkowi z Chin (czyli np. na rejsach z Dubaju, Moskwy, Helsinek, itp.).

Co oznacza sformułowanie jakiego użył Pan, że:” lotnisko Chopina w Warszawie jest przygotowane na ewentualne zagrożenie a ”służby monitorują sytuację”.?

Oznacza to, że jesteśmy w stałym kontakcie z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia oraz innymi służbami, a także śledzimy rozwój sytuacji, miejsca powstawania nowych ognisk choroby.

Jakie dokładnie środki zostały podjęte?

Odpowiedź jw.

Z jakimi krajami zostały wstrzymane połączenia lotnicze?

Z żadnymi. PLL LOT zawiesiło połączenia z Chinami, a linia Air China znacznie zredukowała liczbę połączeń, niemniej nie zdecydowała o zawieszeniu połączenia.

Czy zainstalowano kontrolę temperatury ciała pasażerów – tak czy nie – jeśli nie to dlaczego?

Odpowiedź jw.

Z poważaniem

  Piotr Rudzki
Rzecznik prasowy
Dział Public Relations
Lotnisko Chopina w Warszawie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *