Ogród społecznościowy na Ursynowie

Zapraszamy na spotkanie dotyczące utworzenia na Ursynowie ogrodu społecznościowego– ogrodu, którego najważniejszą częścią będą ludzie. Odbędzie się 27 lutego 2020 r., o godz. 18.00, w siedzibie Urzędu Dzielnicy Ursynów, (sala nr 543, V piętro). Zależy nam na tym, aby taki ogród powstał na Ursynowie, wzorem innych miast europejskich. Wierzymy, że znajdą się chętni do jego prowadzenia.

Czym są ogrody społecznościowe?

To ogólnodostępne miejsca na terenach zurbanizowanych, służące uprawie warzyw i kwiatów, spotkaniom i integracji. Mogą być także miejscem działań edukacyjnych i kulturalnych. Prowadzone są przez grupy nieformalne, organizacje pozarządowe oraz mieszkańców. Uczestnicy takich ogrodów decydują, w jakim kierunku one się rozwijają. Ważne jest, aby wokół takiego miejsca wytworzyła się lokalna wspólnota osób, których łączy idea ogrodnictwa miejskiego, zdobywająca coraz większą liczbę zwolenników na całym świecie.

Pomysł utworzenia ogrodu społecznościowego powracał w kilku rozmowach z mieszkańcami naszej dzielnicy. Dlatego postanowiliśmy zgłębić ten temat i znaleźć tereny zieleni, który można przeznaczyć na taką inicjatywę. Naszą propozycję przedstawimy podczas spotkania z mieszkańcami – zapowiada Bartosz Dominiak, Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursynów. I dodaje: – To, czy ogród społecznościowy powstanie na Ursynowie, zależy teraz wyłącznie od mieszkańców. Dlatego gorąco zapraszam na spotkanie w ratuszu wszystkich, którzy chcą zająć się ogrodnictwem miejskim na Ursynowie.


Tematyka spotkania

W ramach spotkania przewidziane są m.in. wystąpienia dotyczące idei ogrodów społecznościowych, przykładów takich ogrodów na świecie, a także możliwości finansowych i organizacyjnych prowadzenia takiej inicjatywy. Wystąpieniami tymi zostanie zapoczątkowana dyskusja nad kształtem i dalszymi losami ogrodu społecznościowego na Ursynowie. Wprowadzenia do tematyki dokona Ada Górna, doktorantka w Katedrze Geografii Miast i Planowania Przestrzennego na Uniwersytecie Warszawskim. W spotkaniu wezmą także udział przedstawiciele Zarządu Zieleni m.st. Warszawy oraz Centrum Komunikacji Społecznej.

W agendzie spotkania:

– Wprowadzenie do tematyki ogrodów społecznościowych. Przykłady z Polski, Europy i świata

– Przykłady ogrodów społecznościowych w Warszawie

– Możliwości organizacyjne i finansowe prowadzenia ogrodu społecznościowego

– Propozycja lokalizacji ogrodu społecznościowego na Ursynowie oraz dyskusja z mieszkańcami

Warto przyjść na spotkanie


Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby wspólnie stworzyć otwarte miejsce spotkań na łonie przyrody oraz zająć się pracą w ogrodzie. Osoby, które zaangażują się w projekt będą miały szanse uczestniczyć od podstaw w jego budowie. 

Wydział Komunikacji Społecznej dla Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *