Nowa, ekologiczna metoda zabezpieczania drzew przed parkującymi autami

Mokotowscy urzędnicy testują nową, autorską metodę zabezpieczenia przyulicznych drzew przed uszkodzeniami powodowanymi przez parkujące samochody.

Drewniane słupki zamontowane wkoło drzewa to pomysł Mokotowa na ochronę drzew i zieleni przed rozjeżdżaniem przez auta. Metoda polega na montażu,
w miejscach narażonych na uszkodzenia drzew, drewnianych bali o średnicy około 15 cm i długości 120 cm. „Bale osadzone są w gruncie na głębokości 60 cm, a pozostałe 60 cm wystaje ponad gruntem, co stanowi fizyczne zabezpieczenie” dodaje naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska Dominik Babski.  Warto dodać, że aby nie uszkadzać korzeni drzew, montaż bali odbywa się w sposób mało inwazyjny – otwór, w którym umieszczany jest bal wykonywany jest wiertłem glebowym o średnicy bala.

Zaletami tej metody są wykorzystanie naturalnych materiałów, niższy koszt, większa wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia i lepsza widoczność niż w przypadku tradycyjnych płotków.

Pierwsze takie zabezpieczenia wykonano w 2019 r. na ulicy Sandomierskiej, kolejne ustawione są na ulicach Joliot-Curie oraz Wiktorskiej. Pomimo tego, że metoda jest cały czas w fazie testów, wydaje się spełniać oczekiwania i w bieżącym roku zostanie wykorzystana do zabezpieczenia kolejnych mokotowskich drzew.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *