Konferencja prasowa Ambasadora Chin w Polsce 10.02.2020

10 lutego odbyła się Konferencja prasowa Ambasadora Chin w Polsce Pana Liu Guangyuan na temat aktualnej sytuacji w Chinach i działaniach podejmowanych przez rząd chiński w sprawie zwalczania epidemii koronawirusa.

Według szacunków wielu chińskich i zagranicznych ekspertów z dziedziny chorób zakaźnych epidemia powinna osiągnąć szczyt od połowy do końca lutego. Będzie to również punkt zwrotny w walce z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Jego Ekscelencja powiedział, że jest bardzo prawdopodobne, że ten wirus pochodzi z rynku w Wuhan, gdzie sprzedaje się owoce morza.

Do tej pory na walkę z wirusem Chiny przeznaczyły 10 miliardów dolarów. Rzecznik Ambasady Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce we wcześniejszych komunikatach zapewniał, że dla chińskiego rządu walka z epidemią jest sprawą priorytetową.

Osoby zainteresowane tematem epidemii koronawirusa mogą śledzić codzienne aktualizacje na stronie internetowej Narodowej Komisji Zdrowia Chin. Strona chińska współpracuje od samego początku ze Światową Organizacją Zdrowia i innymi krajami, przekazując im wszystkie informacje na temat wirusa z Wuhan. Wielu ekspertów międzynarodowych wskazuje, że wiele środków zapobiegawczych i kontrolnych podjętych przez Chiny znacznie wykracza poza standardowe wymagania reakcji na sytuacje kryzysowe.Na stronie internetowej chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych utworzono specjalną sekcję, w której publikowane są aktualizacje dotyczące epidemii oraz środkach zapobiegania podejmowanych przez Chiny.

Warto również podkreślić, że w internecie pojawia się wiele fałszywych informacji na temat wirusa – jego przyczyn i rozprzestrzeniania się. Fałszywe statystyki , nakręcanie histerii nie sprzyja walce z epidemią. Ambasador Chin prosi o wstrzemięźliwość w wypowiedziach i nieuleganie panice.

zdjęcia: Mariusz Kujaszewski

tekst: Krzysztof Wietecha

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *