Rozwój Portu Lotniczego w Modlinie zablokowany

Rozwój Portu Lotniczego w Modlinie zablokowany, a Mazowsze może stracić ponad 100 mln zł dofinansowania z UE

Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” i Agencja Mienia Wojskowego blokują 50 mln zł na rozwój lotniska w Modlinie. Kolejne 100 mln zł. może stracić Mazowsze przez brak działań PKP PLK związanych z budową trasy kolejowej do portu lotniczego. 

W ubiegłym roku radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego zwracali się do rządu oraz Ministerstwa Infrastruktury z apelem o wsparcie inwestycji niezbędnych dla rozwoju Portu Lotniczego w Modlinie.  – Chodziło m.in. o rozbudowę terminala, modernizację pasów startowych oraz budowę linii kolejowej. Dziś się okazuję, że w sprawie Modlina nie ma żadnych dobrych widomości. Sejmik przeznaczył na rozwój Portu Lotniczego 50 mln zł, które to ze względu na brak zgody pozostałych współwłaścicieli – Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” i Agencji Mienia Wojskowego nie mogą zostać wydane – mówi Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Kolejnym problemem jest budowa trasy kolejowej do lotniska w Modlinie. Pojawiły się informacje, że spółka PKP-PLK nie realizuje należycie projektu. – Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego alarmują, że kwota ponad 100 mln zł zostanie bezpowrotnie stracona. Takie będą konsekwencje braku realizacji tego projektu. Sprzeciwiamy się zaniechaniom PKP-PLK, prowadzącym do marnotrawstwa środków unijnych.  – mówi radny Bartosz Wiśniakowski, wiceprzewodniczący komisji środowiska w Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Jako wytłumaczenie ze strony Inwestora słyszymy, że od 9 miesięcy (!) problemem jest uzyskanie decyzji środowiskowej, która utknęła w opiniowaniu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, dlatego apelujemy do Ministra Klimatu o objęcie bezpośrednim nadzorem i odblokowanie w GDOŚ decyzji, niezbędnej w celu zbudowania torów kolejowych do Modlina – dodaje Wiśniakowski.

Port Lotniczy w Modlinie to jedno z najważniejszych lotnisk dla mieszkańców Mazowsza. To także źródło utrzymania dla wielu osób z tego regionu, które prowadzą firmy związane z działalnością lotniska. Chodzi przede wszystkim o przedsiębiorców z branży transportowej, hotelowej czy gastronomicznej. – Nie rozumiemy głosu strony rządowej, że buduje się Centralny Port Komunikacyjny w Baranowie. Póki co nie widzimy szczególnych konkretów poza wysokością wynagrodzenia zarządu spółki, która ma realizować tę inwestycję. Z kolei na remont lotniska w Radomiu wydawane są setki milionów złotych, a dalej nie wiadomo kiedy zakończą się prace. Tymczasem działające lotnisko w Modlinie nie ma szans na rozwój. Mówimy o lotnisku, które przyjmuje tylu pasażerów dziennie, ilu lotnisko w Radomiu przyjmuje przez rok podkreśla Krzysztof Strzałkowski, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa Mazowieckiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *